۱ سبد خرید

بهترین روش برای یادگیری بیم در معماری

بهترین روش برای یادگیری بیم در معماری

آموزش بیم به عنوان مهارتی فراگیر در جامعه مهندسان، سبب استفاده روزافزون از پلتفرم‌های پاسخگو به آن مانند رویت و پیرو آن تحول صنعت ساختمان شده‌است. با این وجود برخی آن را با نرم‌افزار به اشتباه گرفته و مفاهیمی نظیر آموزش نرم افزار بیم در ذهنشان شکل می‌گیرد. حال آن‌که بیم یک مدل برای ساختمان‌سازی است که با استفاده از آن می‌توان اهداف متنوعی از پروژه را تامین کرد و ابزار به کار‌گیری آن نرم افزار رویت است. با روش یادگیری بیم در معماری و کاربرد bim معماری در این مقاله از سایت بن رو کالج آشنا شوید.

مدل‌سازی اطلاعات ساختمان به اختصار بیم یا BIM نامیده می‌شود. معماران برای این مدل‌سازی از به روزترین فناوری‌ها استفاده می‌کنند. عموما آموزش بیم در نرم افزار رویت صورت می‌گیرد؛ زیرا نرم افزار رویت آسان‌ترین پلتفرم برای به‌کار‌گیری بیم در صنعت ساختمان است. رویت و نویس ورک دو ابزار اصلی برای استفاده بیم و آموزش آن هستند. بنابراین افرادی که برایشان سوال است دوره bim  چیست باید ابتدا آن را از رویت تفکیک کرده و سپس جدا جدا به یادگیری هر کدام بپردازند. برای آشنایی با BIM در معماری و مزایای آن ابتدا روی لینک کلیک کنید.

کاربرد bim معماری

کاربرد bim معماری در آینده ایران و جهان

این مزیت برای آموزش بیم بیشتر متوجه دفاتر معماری داخل کشور است. در بریتانیا،‌ فرانسه، هنگ کنگ،‌ آلمان، دانمارک، امارات متحده عربی و سنگاپور استفاده از بیم برای پروژه‌‌های دولتی و زیرساخت‌های بزرگ مقیاس اجباری شده‌است. علت آن کاهش ۷ درصدی زمان تکمیل پروژه و بهره‌وری ۲۴۰ درصدی آن است! در حقیقت اگر دفاتر معماری در کشور گذراندن دوره آموزش بیم را برای استخدام افراد ضروری بدانند یا حتی فرد را در ماه‌‌‌های ابتدایی حضورشان در شرکت آموزش دهند، ویژگی رقابتی موثری برای در دست گرفتن پروژه‌های دولتی خواهند داشت.

مساله بعدی تعداد افراد متخصص در حوزه بیم است. آن‌ها که پیش‌تر با دوره‌‌های آموزشی بیم حرفه‌ای شده‌اند، اکنون می‌توانند با برترین دفاتر معماری جهان همکاری کنند. مشخصا کشورهای پیشرفته به نیروهای متخصص در این زمینه نیازمندند. حال آنکه کشورهای در حال رشد مانند ایران خودمان، هند و کشورهای همسایه نیازمند نیروهای متخصص برای آموزش بیم به فارغ‌التحصیل‌ها، کارآموزان یا اقشار دانشگاهی هستند. هر دفتر ساختمانی که اعضای شرکت خود را با آموزش بیم مجهز می‌کند، علاوه بر متخصصین مدل سازی به یک نیروی هماهنگ‌کننده برای بهینه‌سازی روابط درون‌سازمانی نیازمند است. این افراد فراتر از نیروهای فنی و مهندسی، به تعیین پروتکل‌ها پرداخته و نیازها، اهداف و الزامات پروژه را مبتنی بر مدل بیم یکپارچه می‌کنند.

از آنجایی که امروزه بازار مهاجرت کاری در رشته معماری و عمران داغ است، مهارت‌‌های BIM در رزومه کاری شما کمک می‌کند در استخدام شرکت‌های چندملیتی AEC ممتاز باشید و به راحتی مشاغل رده‌پایین‌تر و کم‌درآمدتر در این شرکت‌ها را پشت سر بگذارید.

آموزش بیم در معماری

چگونه بیم ( bim ) را بیاموزیم؟

اولین روش یادگیری بیم در معماری گرفتن مدرک آن توسط دانشگاه‌‌ها یا آموزشگاه‌های غیر انتفاعی در سراسر جهان است. دانشگاه پردو (Purdue University) در ایندیانا،‌ دانشگاه دالاهو (Dalhousie University) و کالج‌های جرج براون (George Brown College) و آلگونکوین (Algonquin College) در کانادا از جمله این دانشگاه‌ها هستند. موسساتی از قبیل Go Pillar Academy، BIMLabs،‌ Skill-Lync،‌ BSI Training Academy و Oneistox نیز معتبرترین مدارک آموزش بیم در جهان را به افراد می‌دهند. خبر خوب این است که با فراگیری پاندمی کرونا کورسرا (Coursera) دوره‌های متعددی در تمام حوزه‌ها با ارائه مدرک از معتبرترین دانشگاه‌ها برای یادگیری آنلاین افراد فراهم کرده‌است.

همچنین برای یادگیری بیم به زبان فارسی می‌توانید پکیج آموزشی نرم افزار بیم در رویت را از سایت بن رو کالج تهیه کنید. این دوره آموزشی شما را برای ورود به بازار کار ایران و جهان به راحتی آماده می‌کند.

البته راه‌های دیگری برای یادگیری بیم در نرم افزار رویت و دیگر نرم‌افزارها وجود دارد. این راه در واقع یادگیری در حین کار و با کمک تجربه عملی است. یادگیری هنگام کار اکنون به عنوان یک هنجار درآمده و خیلی از افراد با استفاده از آن به تسلط بر مهارت‌ها دست‌ پیدا می‌کنند. آموزش bim در تهران به این روش خیلی معمول است و علت آن تعداد بالای شرکت‌هاست. مثالی که احتمالا بسیاری از ما آن را تجربه کرده‌ایم کارآموزی در شرکت‌های معماری در مقابل تعهد شرکت به آموزش یک نرم افزار مانند رویت در دوره چند ماهه به ما است. البته این روش یادگیری بیم در معماری معایب زیادی هم دارد.

هزینه آموزش بیم به این روش تقریبا برابر صفر است. شما هر آنچه لازم باشد از کارفرماها در شرکت می‌آموزید و در برخی موارد ممکن است درآمدی هم داشته‌باشید. اما بزرگ‌ترین ضرر آن این است که اغلب برای آموزش بیم بر پایه رویت در این روش، شما ناچار به صرف زمان زیادی هستید و اگر آشنایی اولیه با این موضوع نداشته باشید باید تمام این زمان را صبر کرده تا به عنوان یک مدل ساز بیم در شرکت‌ها پذیرفته شوید.

بهترین روش یادگیری بیم در معماری و صنعت ساختمان

راه سوم که راه میانه‌ای بین دو راه اول است، استفاده از آموزش‌های رایگان بیم و پس از آن پکیج‌‌های حرفه‌ای آموزش بیم است. این راه هزینه مقرون‌ به صرفه و معقولی دارد، برای افرادی که مهارت شنیداری انگلیسی خوبی ندارند راحت است، دسترسی به آموزش‌دهندگان در کانال‌‌های جانبی فراهم است و نهایتا می‌توان آن را به طور فشرده فراگرفت و برای استخدام در بازار کار اقدام کرد. به علاوه افرادی که با آموزش بیم قصد ارتقای شغلی خود را دارند بدون ترک محل کار، استفاده از زمان‌های خالی یا نهایتا تغییر موقعیت خود به پاره‌وقت، فرصت به دست آوردن مهارت‌ها را خواهند داشت. به این منظور می‌توانید پکیج‌های دوره‌های آنلاین نرم‌ افزارهای معماری بن رو کالج را تهیه کنید.

 

آموزش پلاگین های کاربردی رویت
بهترین روش برای یادگیری بیم در معماری - بن رو کالج

Rating 4.00 from 16 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید