سبد خرید

ویدیو آموزش Node های مهم داینامو با مثال

نکات آموزش نرم افزار داینامو را در این ویدیو از بن رو کالج ببینید. در این ویدیو مهندس امیر کرمی به آموزش Node های regular polygon , polygon by points , ellipse , geometry rotate به همراه مثال پرداخته است. برای مشاهده آموزش های رایگان دیگر ویدیوهای آموزشی راینو ، رویت و داینامو به بخش آموزش رایگان مراجعه کنید.

متن ویدیو آموزش Node در داینامو

در ادامه می توانید به مطالعه کامل و دقیق متن ویدیو آموزش Node های مهم داینامو با مثال بپردازید:

حالا برویم و چند node دیگری یاد بگیریم که یکی از آن‌ها polygon است به معنی چند ضلعی، که مسیرش را اگر بخواهید بدانید: geometry و داریم polygon که ما می‌خواهیم این حالت را یاد بگیریم regular polygon که از طریق دایره ایجاد می‌شود. اگر راست کلیک کنید و بنویسید polygon هم می‌شود که ما می‌خواهیم از این حالتش استفاده کنیم regular polygon . ورودی‌هایش چه است؟

یک دایره می‌خواهد و یک تعداد اضلاع که چیز خیلی ساده‌ای است circle و می‌آوریم center و این را به آن می‌دهیم. تعدادش به صورت پیش‌فرض پنج تا است و بعد control +B را می‌زنیم و زوم می‌کنیم روی شکل و در code black می‌توانیم تعدادی به آن بدهیم که مثلاً ما 8 تا زدیم یا هر چندتا. با توجه به اینکه این دایره point می‌گیرد خیلی واضح هست که اگر من بیایم و در point بگویم مثلاً یک تعدادی نقطه و با آن نقطه‌ها دایره ایجاد کنم و دایره‌هایم برایم چندضلعی ایجاد می‌کنند؛ پس این شد polygon .

شما polygon را به‌جز از طریق دایره از طریق نقاط نیز می‌توانید ایجاد کنید مثلاً فرض کنید که من تعدادی نقطه ایجاد می‌کنم مثلاً می‌گویم point , copy و فرضاً به یکی عدد پنج می‌دهم و به یکی دیگر y را پنج می‌دهم و به یکی دیگر y را پنج می‌دهم و x را سه، حالا ببینید polygon , By points این یک buyer دارد پس ما باید از قبل باییم یک list create ایجاد کنیم، هر تعداد نقطه که داریم ممکن است یک نقطه دیگر نیز داشته باشیم یا هزار تا نقطه باشد این‌ها را وصل کنیم فقط ترتیبش مهم است. پس ما می‌توانیم polygon را با استفاده از یک تعدادی نقطه هم ایجاد کنیم و بعد list create به آن بدهیم و بعد آن را بدهیم به polygon .

آشنایی با ellipse در ویدیو نرم افزار داینامو

ellipse یا بیضی خیلی ساده است. برای این دستور حتماً  دو تا L بگذارید؛ ellipse By origin در واقع شبیه به همان دایره می‌شود By origin radius این را که بگذاریم و بعد control+ B مثل دایره است فقط بجای اینکه یک شعاع بخواد دو شعاع لازم دارد و همان کارهایی را که با دایره کردید با بیضی نیز می‌توانید انجام بدهید مثلاً به x radius بدهیم یک، radius که در جهت x است و به y نیز بدهیم دو، این دو عدد را در code block هم می‌توانید بنویسید به این صورت 1;2 ” ” و بعد کلیک کنید این باعث دو خطه شدن می‌شود این کار را انجام دهید که تعداد code blocks ها زیاد نشود یعنی صرفه‌جویی در فضا می‌شود، این هم راجع‌به ellipse.

در داینامو چگونه rotate انجام دهیم ؟

rotation خیلی ابزار مهمی است و تمرین‌های خیلی ویژه‌ای نیز دارد. مثلاً ما همین بیضی که ساختیم را می‌خواهیم 90 درجه بچرخانیم چگونه باید این کار را انجام دهیم؟به صورت کلی این را به یاد داشته باشید که در dynamo اگر move یا rotate و mirror کنید حتماً برایتان کپی می‌گیرد. برای rotate ابتدا راست کلیک می‌کنیم و می‌نویسیم rotate. اما مطمئناً با یک گزینه روبه‌رو نخواهید شد و حالت‌های مختلفی دارد. گزینه های پراستفاده‌تر شامل origin , axis , degrees هستند. ابتدا بررسی می‌کنیم که portهای ورودیش چه چیزی است؟ گزینه اول geometry است. geometry یعنی اینکه چه چیزی را قرار است بچرخانیم.

پس شما باید origin آن را تعیین کنید. قطعاً جنس ورودی origin آن point است و باید به آن point بدهید. اما axis چه است؟ axis یا vector می‌شود محور که می‌گوید اگر شما می‌خواهید یک object را بچرخانید در حول کدام محور می‌خواهید بچرخانید؟ حول محور Z،  X می‌خواهید بچرخانید یا حول محور Y ؟ پس ما باید به axis ، rotate یک محور بدهیم یک vector بدهیم مثلاً الان می‌خواهیم که این بیضی حول کدام محور بچرخد طبق این عکس؟ حول محور z می‌خواهیم بچرخد پس axis که به آن می‌دهیم باید محور z باشد که چگونه این کار را انجام می‌دهیم؟ خیلی ساده است شما فقط کافی است راست کلیک کنید و بنویسید z بعد برای شما می‌آورد z axis که این را انتخاب کنید می‌گوید vector z axis که vector یعنی بردار و axis نیز به معنی محور است. vector آن کجاست؟ صفر و صفر، یک point صفر و صفر نیز به origin این می‌دهیم geometry هم ellipse هست و حالا می‌گوییم که 90 درجه بچرخد، دبل کلیک کردیم و یک code block گذاشتیم و این را به آن دادم. اگر به آن یک slider بدهید می‌توانید تا 360 درجه بچرخانید.

ادامه متن ویدیو نرم افزار داینامو

برای کشیدن این شکل می‌خواهیم از اعداد متوالی استفاده کنیم. پس به جای اینکه یک درجه به آن بدهیم چند درجه به آن می‌دهیم یعنی می‌گوییم یک بار 20 درجه، یکبار 30 درجه، یکبار 40 درجه و الی‌آخر. اگر code block بنویسم مثلاً می‌گویم از 10درجه شروع کن تا 90 درجه و #7 . داینامو برای من 7 تا rotate گرفت که عملاً کپی می‌شوند. فرمان rotate dynamo کمی شبیه به Array polar است.

یک مثال دیگر می‌زنیم، برای کشیدن این شکل می‌گوییم که یک نقطه‌ای در اینجا داریم که بعد در 360 درجه چرخیده است تعدادش و شعاعش را parametric کنیم یعنی باز و بسته شدن این را دایره بزرگتری باشد به صورت مجموع و تعداد این‌ها را؛ راست کلیک می‌کنیم و بعد point یکی را بگذاریم بر روی صفر بماند برای مرکز دوران و بعد یک copy paste می‌گیریم و در x این را حرکت می‌دهیم از آنجایی که می‌خواهیم شعاع این دایره بزرگ اینجا parametric باشد پس به آن یک integer می‌دهیم یا number فرقی ندارد.

حالا می‌خواهیم شکل را بچرخانیم راست کلیک می‌کنیم و می‌نویسیم rotate و origin , axis , degrees را انتخاب می‌کنیم و آن یک نقطه را وارد می‌کنیم که حول کجا باید بچرخد؟ در حول صفر، و صفر را به آن می‌دهیم. محورش چه است؟ z ، و z را به آن می‌دهیم. اما درجه که ما می‌خواهیم در 360 درجه بچرخد و تعدادش نیز parametric باشد، ما می‌خواهیم از 360 درجه بچرخد یعنی از صفر باشد تا 360 و تعدادش نیز parametric باشد پس می‌آییم و می‌گوییم که از صفر تا 360 و تعدادش را parameter می‌دهیم 0..360..#n” ” حالا نگاه کنید این شکل می‌شود و بعد circle و این را به این می‌دهیم و شعاعش را با همان توضیحاتی که دادیم می‌توانیم بگوییم از 0.1 باشد تا 1 به این تعداد.

سخن پایانی بن رو کالج

تا به اینجا با در این ویدیو از سایت بن رو کالج با آموزش Node در داینامو آشنا شدید و احتمالا ویدیو آموزش Node های مهم داینامو با مثال را مشاهده کردید. در این ویدیو نرم افزار داینامو که به صورت رایگان در اختیار شما قرار دادیم می توانید برخی ویژگی های ابن نرم افزار را بشناسید. در صورتی که می خواهید به طور حرفه ای نرم افزار داینامو را بیاموزید به پکیج آموزش جامع داینامو مراجعه کنید.همچنین برای مشاهده ویدیو رایگان آموزش داینامو تمرین ایجاد فرم پارامتریک با خطوط روی لینک کلیک نمایید.

 

پکیج آموزشی

Dynamo Studio

آموزش جامع داینامو

دوره آموزش داینامو

Rating 4.00 from 2 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید