سبد خرید

کاربرد اسناد BIM در معماری مانند BEP و EIR

کاربرد اسناد BIM در معماری مانند BEP و EIR

BEP و EIR در BIM دو سند در معماری هستند که فقط افرادی‌ که در حوزه ساختمان‌سازی با مدل بیم فعال هستند با آن‌ها آشنایی دارند. کاربرد اسناد BIM در معماری بسیار زیادند. BEP مخفف BIM Execution Plan، سندی است که نحوه استفاده از مدل اطلاعات ساختمان (BIM) را در طول فرآیند طراحی و ساخت یک پروژه ساختمانی نشان می‌دهد. از سوی دیگر، EIR مخفف عبارت Asset Information Requirements، سندی است که اطلاعات مورد نیاز برای مدیریت و نگهداری اجزای یک ساختمان را در طول چرخه عمر آن مشخص می‌کند.
ما پیشتر در سری مقالات مرتبط به مدل اطلاعات ساختمان (BIM) مقالات خوبی منتشر کرده‌ایم. اگر با این مدل آشنا نیستید ابتدا پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را مرور کنید.
BEP یک جزء حیاتی از فرآیند BIM است، زیرا تضمین می‌کند که همه ذینفعان پروژه، از جمله معماران، مهندسان، پیمانکاران و مالکان در مورد نحوه استفاده، مدیریت و به اشتراک‌گذاری BIM در سراسر پروژه همسو هستند. EIR معمولاً در مراحل اولیه یک پروژه توسعه می‌یابد و باید با BEP هماهنگ شود. EIR الزامات اطلاعاتی برای هر بخش است؛ از جمله جزئیات طراحی و ساخت، الزامات نگهداری و داده‌های عملیاتی. EIR همچنین فرمت و الزامات تحویل اطلاعات مانند نحوه سازماندهی، ذخیره و دسترسی به آنها را مشخص می‌کند.

به طور خلاصه، در حالی که BEP نحوه استفاده از BIM در یک پروژه ساختمانی را تشریح می‌کند، EIR الزامات اطلاعاتی برای مدیریت و نگهداری اجزای ساختمان را تشریح می‌کند. کاربرد اسناد BIM در معماری برای اجرای موفق BIM و مدیریت موثر ساختمان است. در ادامه این مقاله از سایت بن رو کالج به معرفی کاربرد اسناد BIM در معماری مانند BEP و EIR در BIM می پردازیم.

BEP شامل چه انواعی از اطلاعات است؟

  • اهداف BIM:

تبیین اهداف بیم و نحوه استفاده از آن باید در BEP مشخص باشد. اطلاعاتی برای هماهنگی طراحی، توالی ساخت، تجزیه و تحلیل انرژی و موارد دیگر.

  • وظایف:

شامل تشریح نقش‌ها و مسئولیت‌های هر یک از ذینفعان پروژه؛ مانند مسئولیت ایجاد مدل‌های بیم، مسئولیت مدیریت داده‌ها، بررسی دقت مدل و مشابه آن.

  • استانداردها و پروتکل‌های BIM:

این بخش از BEP به مراتب آشناتر است. شامل اطلاعاتی در مورد فرمت‌‌ فایل‌ها، قراردادهای نامگذاری، سطح الزامات جزئیات و دیگر موارد. برای اطلاع از تمامی موارد استاندارد های bim روی لینک کلیک کنید.

  • موارد تحویلی:

این بخش به تشریح موارد قابل تحویل BIM که در طول پروژه مورد نیاز است می‌پردازد. نقشه‌ها، زمان‌بندی‌ها و سایر داده‌هایی که با سهامداران پروژه به اشتراک گذاشته می‌شود.

  • برنامه زمانبندی پروژه BIM:

زمانبندی پروژه، از جمله زمانی که محصولات تحویلی BIM ایجاد، بررسی و با ذینفعان پروژه به اشتراک گذاشته می‌شود.

BEP و EIR در BIM

کاربرد اسناد BIM در معماری  مانند EIR چیست ؟

چنانچه گفتیم ER سندی است که اطلاعات مورد نیاز برای مدیریت و نگهداری دارایی‌های ساختمان را در طول چرخه عمر آن تشریح می‌کند. EIR در درجه اول برای صاحبان ساختمان و مدیران تاسیسات در نظر گرفته شده است، با این حال می‌تواند کمک قابل توجهی به معماران در مرحله طراحی یک پروژه ساختمانی باشد. در ادامه چند گام که EIR در آن کمک می‌کند را مرور می‌کنیم:

• طراحی برای نگهداری:

با بررسی EIR در مرحله طراحی، معماران می‌توانند ساختمان‌هایی را طراحی کنند که نگهداری آنها راحت‌تر و مقرون به‌صرفه‌تر باشد. به عنوان مثال، معماران با طراحی فضاهایی که به راحتی برای نظافت در دسترس هستند یا با انتخاب مصالحی که بادوام هستند و به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارند، به کاهش هزینه‌های طولانی مدت نگهداری ساختمان کمک خواهندکرد.

• سیستم‌های یکپارچه:

EIR به طور معمول شامل اطلاعات مربوط به سیستم‌های مختلف ساختمان مانند HVAC، برق و لوله‌کشی است. با بررسی این اطلاعات، معماران می‌توانند ساختمان‌هایی را طراحی کنند که این سیستم‌ها را به طور کارآمد تری یکپارچه کنند، که منجر به عملکرد کلی بهتر و هزینه‌های نگهداری کمتر می‌شود.

• برنامه ریزی برای اصلاحات آینده:

EIR همچنین می‌تواند شامل اطلاعاتی در مورد تغییرات آتی باشد که ممکن است برای دارایی‌های ساختمان مورد نیاز باشد. با بررسی این اطلاعات، معماران می‌توانند ساختمان‌هایی را طراحی کنند که بتوانند این تغییرات را راحت‌تر انجام دهند و اختلالات و هزینه‌های آینده را کاهش دهند.

چرا BEP و EIR در معماری مورد نیاز هستند؟

1. سازگاری: زیرا یک فرایند مشارکتی همسو بین ذینفعان با هدف یکسان است که از فرایند‌ها و استانداردهای یکسان تبعیت می‌کند.
2. کارایی: زیرا BIM یک فرایند پیچیده است که BEP و EIR با تنظیم برنامه واضح برای اجرا به ساده‌سازی آن کمک می‌کند.
3. پاسخگویی: زیرا با شفاف‌سازی مسئولیت‌ها، همه در قبال اقدامات خود پاسخگو هستند و زنجیره روشنی از ارتباطات و تصمیم گیری وجود دارد.
4. کنترل کیفیت: زیرا BEP اساسا دارای برنامه‌های کنترلی است که پیشتر توضیح داده شد.
5. مدیریت ریسک: تشریح خطرات مرتبط با فرایند بیم توسط بپ و کمک به ایجاد استراتژی‌های پیشگیری

سخن پایانی بن رو کالج

به طور کلی، BEP یک سند مهم است که به اطمینان از همسویی همه سهامداران پروژه در مورد نحوه استفاده از BIM در سراسر پروژه کمک می‌کند. با ایجاد یک BEP واضح و جامع، معماران و سایر ذینفعان پروژه می‌توانند به اطمینان از موفقیت فرآیند BIM و در نهایت موفقیت پروژه ساختمان کمک کنند. EIR برای مدیریت موثر دارایی‌های یک ساختمان در طول چرخه عمر آن حیاتی است. با حصول اطمینان از اینکه تمام اطلاعات دارایی مورد نیاز شناسایی شده و در قالبی منظم و سازماندهی شده ارائه می‌شود، مالکان و اپراتورهای ساختمان می‌توانند اطمینان حاصل کنند که ساختمان در حد استاندارد بالا نگهداری می‌شود، به طور کارآمد عمل می‌کند و نیازهای ساکنان را برآورده می‌کند. در مقاله آشنایی با BIM در معماری و مزایای آن به معرفی کلی این حوزه می پردازیم.

 

پکیج آموزشی

MEP College

آموزش تاسیسات الکتریکی و مکانیکی

کاربرد اسناد BIM در معماری مانند BEP و EIR - بن رو کالج

Rating 5.00 from 1 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید