۱ سبد خرید

معرفی مزایای استفاده از نرم افزار رویت و کاربردهای آن در معماری

معرفی مزایای استفاده از نرم افزار رویت و کاربردهای آن در معماری

نرم افزار رویت که در سال 2000 توسط شرکت اتودسک به جهان معرفی شد. این برنامه پاسخی است به چگونگی حل موضوعاتی جهانی مثل رقابت‌ها، شهرسازی‌های سریع و منابع طبیعی محدود؛ مسائلی است که همه شرکت‌ها و معماران با آن آشنا هستند. این روزها تعداد زیادی از شرکت‌های معماری و ساختمان از بیم استفاده می‌کنند. در مقاله آشنایی با پرکاربردترین نرم افزارهای معماری برخی از ویژگی‌های رویت را برشمردیم. با این وجود اگر می‌خواهید بدانید که کاربرد نرم افزار رویت چیست در ادامه این مقاله با سایت بن رو کالج همراه باشید تا به معرفی مزایای نرم افزار رویت بپردازیم.

خوشبختانه توسعه تکنولوژی امروز به همه ما کمک می‌کند تا بهینه‌تر و کارآمدتر کار کنیم. نرم افزار رویت (Autodesk Revit Software) از مدل بیم (BIM) پشتیبانی می‌کند و از محبوب‌ترین نرم‌افزارها در حوزه استفاده از مدل هوشمند بیم برای یکپارچه‌سازی اطلاعات است.

رویت اجازه می‌دهد طراحان بتوانند مدل‌های متنوعی ایجاد کنند که بالفعل با ویژگی‌های فیزیکی مهندسی و عملکردی همراه است. چنانچه می‌دانیم معماران، سازندگان و برنامه‌ریزان همه می‌توانند از یک مدل جامع در نرم افزار رویت برای پروژه بهره ببرند و تغییرات به طور همزمان برای همگی اعمال شود. بنابراین مهم‌ترین موهبت استفاده از Revit در طراحی پروژه ارائه بینش بین رشته‌ای به گروه‌های طراحی و اجراست. اتودسک رویت کمک می‌کند طراحی قبل از ساخت به حالت بهینه خودش برسد.

کاربرد نرم افزار رویت چیست

معرفی مزایای نرم افزار رویت برای دانشجویان

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های نرم‌افزار Revit، فمیلی (Family) به جای بلاک (Block) است. اتوکد بلاک‌‌‌ها به هیچ سیستم اطلاعاتی متصل نیستند و مانند یک آبجکت (Object) عمل می‌کنند. اما فمیلی در رویت به اطلاعات صحیح ساختمانی متصل است. در واقع فمیلی می‌تواند یک مبل برای طراحی داخلی یک مطب یا تیرآهن‌های دوبل به کار رفته در سازه سقف مدل بیمارستان شما باشد.فمیلی‌ها برای هر دسته‌بندی (Category) در برنامه Revit  وجود دارند و انواع مختلفی دارند که شما می‌توانید در پکیج آموزش رویت بیشتر درباره آن‌ها بخوانید.

از آنجایی که با هر تغییر کوچکی در مدل سه بعدی در رویت، این تغییر در تمام بخش‌های دیگر دیده می‌شود، این نرم‌افزار محبوب دانشجویان در زمان محدود برای تحویل پروژه است. چه این تغییر جنس دیوار‌های داخلی یا جزئیات پنل‌‌های ‌دیوار شیشه‌ای (Curtain Wall) باشد، چه فمیلی‌های در و پنجره. به عبارتی شما از هر نمایی، می‌توانید خروجی فنی داشته باشید. لازم به یادآوری است که با ایجاد لول (Level) در نرم افزار رویت نه تنها امکان طراحی هر طبقه به طور مجزا مهیا می‌شود بلکه شما به پلان بام، محوطه و حتی سقف‌های کاذب نیز دسترسی خواهید داشت. حقیقتا چه کسی هست که تا این اندازه کنترل بر طراحی پروژه را دوست نداشته باشد؟

معرفی مزایای نرم افزار رویت برای دانشجویان از این فهرست فراتر می‌رود. زیرا معماران می‌توانند حتی با این نرم افزار شیت‌بندی فنی را انجام دهند و برای پرزنت نمونه کارهای خود آماده شوند. چرا که رویت تحت استفاده از مدل بیم، اکنون دست راست بزرگترین کمپانی‌های معماری نظیر Edge Architects، HOK، Perkins + Will، Gensler در آمریکا و Zaha Hadid Architects و ARUP در انگلستان است. پس می‌بایست منافع آن مواردی بیش از حد تصور برای دانشجویان باشد.

در شرکت‌های بزرگ معماری کاربرد نرم افزار رویت چیست ؟

اگر می‌خواهید بدانید که در شرکت‌ها بزرگ معماری کاربرد نرم افزار رویت چیست ؟ باید به شما بگوییم که در واقع اکنون خیلی از شرکت‌های معماری در کشورمان مهارت مدل سازی با رویت را از الزامات استخدام نیروی کار می‌دانند. اما اگر به این بیشتر این شرکت‌ها سر بزنیم چیزی به جز استفاده از منافع رویت در حد استفاده دانشجویی نخواهیم دید. این در حالی است که کمپانی گنسلر (Gensler) در سال ۲۰۱۷ با استفاده از مدل بیم ۹۵۸ میلیون دلار و هوک (HOK) در همان سال ۴۳۴ میلیون دلار درآمد خود را گزارش کرده‌اند. برخی مواردی که بهتر است در نظر گرفته شوند:

در هر شرکت معماری ابتدا باید آموزش کارکنان برای استفاده از Revit با آموزش مدل بیم باید مدنظر قرار گیرد. آن‌ها باید اصول کار تیمی را روی یک پروژه در نرم افزار بیاموزند. از لحظه‌ای که کارکنان با نگاهی کلان از بیم استفاده کنند چرخ سرمایه‌گذاری شما به حرکت در خواهد آمد و تمام اتلاف وقت‌ها، تکرار نقشه‌ها، همپوشانی سازه، تاسیسات و عمران حذف خواهند شد.

از طرفی با توجه به آن که Revit از فمیلی‌ها حمایت می‌کند، می‌توان نقشه‌های فاز دو را همزمان با طراحی به سرانجام رساند. در واقع از مرحله ایجاد کانسپت تا اجرا نرم افزار رویت را می‌توان در شرکت‌های معماری به کار گرفت. همچنین فمیلی‌هایی که اجازه طراحی پارامتریک در رویت را می‌دهند و نیز داینامو (Dinamo) که مثل گرس‌هاپر برای راینو عمل می‌کند، به شما قدرت اجرایی بیشتر برای تحقق کانسپت‌ها می‌دهد.

در رویت موتور رندر اینسکیپ (Enscape) به اپراتورها امکان مشاهده Real-time تغییرات در طراحی و مشاهده اثرش در رندر می‌دهد. رندرهای رویت با اینسکیپ دست کم از ویری (Vray) در طبیعی بودن و حرفه‌ای بودن رندر ندارد. به علاوه که Revit به خوبی به دیگر نرم‌افزارها خروجی می‌دهد و هیچ کجای این فرایند دست شما را نمی‌بندد.

کاربرد نرم افزار رویت چیست

سخن پایانی بن رو کالج

زمانی که دانشجویان رشته معماری متوجه می‌شوند که کاربرد نرم افزار رویت چیست ؟ دیگر به سراغ بقیه نرم افزارها نخواهند رفت! این نرم افزار پرکاربرد و همه فن حریف همه نیازهای دانشجویان و حتی معماران مطرح جهان را برطرف می‌کند. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید یادگیری اصولی همه ویژگی‌های رویت است. در سایت بن رو کالج می‌توانید پکیج آموزش نرم افزار رویت برای معماران را تهیه کنید. همچنین برخی آموزش‌های رایگان را در اختیار شما قرار دادیم تا بتوانید از آن‌ها بهترین استفاده را ببرید.

پکیج آموزشی

Revit College

آموزش جامع معماری و سازه

معرفی مزایای استفاده از نرم افزار رویت و کاربردهای آن در معماری - بن رو کالج

Rating 0.00 from 0 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید