سبد خرید

آشنایی با پرکاربردترین نرم افزارهای معماری

آشنایی با پرکاربردترین نرم افزارهای معماری

رشته معماری یکی از پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی است. از آن جایی که دروس این رشته مابین دروس هنر و مهندسی هستند، برای هر علاقه‌ای آموزشی برای ارائه دارد. جالب است بدانید که اگر وارد این رشته شوید حتی با برخی نرم افزارهای کامپیوتری هم سروکار خواهید داشت. در ادامه این مقاله از سایت بن رو به معرفی برخی از پرکاربردترین نرم افزارهای معماری و پکیج‌های آموزشی سایت بن رو می‌پردازیم.

در گذشته و قبل از فراگیر شدن کاربرد کامپیوتر در تمام علوم معماران با قلم روی کاغذ نقشه‌هایشان را رسم می‌کردند. با این وجود امروزه یادگیری نرم افزارهای معماری یک نکته ضروری برای معماران است. کسب دانش درباره همه نرم افزارهای معماری برای دانشجویان هم بسیار حیاتی و مهم است. قبل از شروع یادگیری نرم افزارهای معماری ابتدا باید هر کدام از آن‌ها و ویژگی‌هایشان را بشناسید. پس بهتر است قبل از آغاز هر دورهای ابتدا این مقاله را مطالعه کنید.

 

راینو و رویت پرکاربردترین نرم افزارهای معماری

نرم افزارهای مربوط به معماری و به ویژه مدلسازی و نقشه کشی دنیای گسترده‌ای دارند. شما با توجه به توانای‌ها، علاقه خود و ویژگی‌های هر نرم افزار باید تصمیم بگیرید که کدام یک را برای یادگیری انتخاب کنید. در ادامه یک لیست کوتاه از این موارد را برایتان آماده کرده‌ایم.

  • نرم افزار رویت (Revit) :

رویت بدون شک یکی از جامع‌ترین و پرکاربردترین نرم افزارهای معماری است. این برنامه به طور خاص برای مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) استفاده می‌شود. رویت قابلیت‌های متنوعی دارد. این برنامه با ویژگی‌های جالبی که دارد به محبوبیت فراوان رسیده است. یکی از ویژگی‌های جذاب رویت، امکان همکاری بین اعضای یک تیم طراحی است. در سایت بن رو می‌توانید پکیج آموزشی نرم افراز رویت در معماری را تهیه کنید.

  • نرم افزار راینو (Rhino) :

اگر می‌خواهید با یک نرم افزار همه کاره آشنا شوید، بهترین انتخاب راینو است. از نرم افزار راینو برای طراحی و ویرایش مدل‌های پیچیده سه بعدی استفاده می‌کنند. این برنامه در بسیاری از رشته‌های دیگر هم علاوه بر معماری کاربرد دارد. یکی از محبوب‌ترین پکیج‌های آموزشی سایت بن رو مربوط به نرم افزار راینو است.

آموزش پرکاربردترین نرم افزارهای معماری

 

برخی دیگر از محبوب‌ترین نرم افزارهای رشته معماری

  • نرم افزار آرشیکد (ArchiCAD) :

یکی دیگر از نرم افزارهای BIM آرشیکد است. این طیف گسترده ای از ابزارهای معماری را برای معماران فراهم می‌ کند. در آرشیکد می‌توانید پلان طبقات، ارتفاعات و مقاطع را طراحی کنید. ضمن این که استفاده از این برنامه بسیار آسان است.

  • نرم افزار تری دی مکس (3Ds Max) :

این برنامه محبوب و مشهور برای مدلسازی سه بعدی ساختمان کاربرد دارد. البته این برنامه در گذشته بسیار کاربردی‌تر بود. امروزه نرم افزارهای جدیدتر جای تری‌دی مکس را گرفته‌اند. این برنامه به طور گسترده ای برای ایجاد و رندر انیمیشن‌های سه بعدی و انواع پیاده سازی‌ها استفاده می‌شود.

  • نرم افزار اتوکد (Autocad) :

اولین نرم افزاری که هر معمار موظف به یادگیری آن است، اتوکد نام دارد. در این برنامه می‌توان پلان، مقطع و نمای ساختمان را طراحی کرد. این نرم افزار حتی حالت سه بعدی هم دارد. اتوکد یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای معماری است.

  • نرم افزار اسکچاپ (SketchUp) :

در سال‌های قبل بسیاری از معماران برای مدلسازی سه بعدی و دیگر موارد از برنامه اسکچاپ استفاده می‌کردند. این برنامه به تدریج جای خود را به دیگر نرم افزارها داد.

 

پلاگین‌ برای پرکاربردترین نرم افزارهای معماری

پلاگین‌ها یک سری افزونه هستند که به نرم افزارهای اصلی اضافه می‌شوند و کاربردهای آن را افزایش می‌دهند. به طور مثال پلاگین نرم افزار Revit می‌تواند قابلیت‌های Revit را گسترش دهد. این پلاگین‌ها امکان نمایش گردش کار و ابزارهای متنوع را برای کاربران فراهم کنند. در نتیجه معماران می‌توانند به آسانی با استفاده از آن کارهایشان را انجام دهند. برخی از این افزونه‌ها ممکن است به وظایف مربوط به مدلسازی، تجزیه و تحلیل و یا مستندسازی کمک کنند. انواع مختلفی از پلاگین‌های Revit موجود است و می‌توان آن‌ها را از فروشگاه برنامه Autodesk یا سایت‌های دیگر دانلود و نصب کرد. به جز رویت راینو، تری دی مکس و بقیه نرم افزارها هم هر کدام پلاگین‌های مخصوص به خود را دارند. برای یادگیری نحوه کار با پلاگین‌ها می‌توانید از پکیج‌های آموزشی سایت بن رو استفاده کنید.

آموزش راینو در پکیجهای آموزشی سایت بنرو

 

نتیجه‌گیری

یادگیری نرم افزارهای معماری برای همه دانشجویان و معماران ضروری است. البته انتخاب اینکه کدام برنامه را بیاموزید کاملاً سلیقه‌ای است. بعد از مطالعه این مقاله احتمالاً با پرکاربردترین نرم افزارهای معماری در حد ابتدایی آشنا شدید و شناخت اولیه از این برنامه‌ها پیدا کرده‌اید. به همین دلیل می‌توانید انتخاب بهتری برای یادگیری نرم افزار داشته باشید. اگر به دنبال یادگیری نرم افزارهای معماری هستید، پکیج‌های آموزشی سایت بن رو می‌تواند به شما کمک کنند. در این سایت انواع پکیج‌های آموزشی کاربردی معماری را پیدا کنید.

 

پکیج آموزشی

Rhino Power

آموزش راینو و پلاگین های کاربردی

آشنایی با پرکاربردترین نرم افزارهای معماری - بن رو کالج

Rating 3.82 from 11 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید