سبد خرید

مدیریت پروژه بیم با نویس ورکس

مدیریت پروژه بیم با نویس ورکس

نویس ورکس یک نرم‌ افزار بسیار کاربردی و قدرتمند در زمینه همکاری طراحی و مدل‌‌سازی سه‌‌بعدی است که به ‌وسیله Autodesk توسعه داده شده‌است. این نرم‌ افزار به معماران و مهندسان امکان مدیریت و مدل‌سازی طرح‌‌های سه‌‌بعدی پیچیده را می‌‌دهد. Navisworks  این امکان را به کاربر می‌دهد  تا مدل‌‌های ساختمانی و اطلاعات BIM (مدل اطلاعات ساختمانی) را از انواع نرم ‌افزارهای مهندسی مانند AutoCAD و Revit و… جمع، تجزیه ‌و تحلیل کند. با توجه  به اهمیت این نرم افزار در این مقاله به بررسی مدیریت پروژه بیم و بیم با نویس ورکس می‌پردازیم.

 


 

نرم ‌افزار نویس ورکس چیست؟

نرم افزار نویس ورکس (Autodesk Navisworks) یک نرم افزار حرفه‌ای و قدرتمند تجزیه و تحلیل مدل‌های سه‌بعدی سازه به ویژه سازه‌های مسکونی، تجاری، برج‌ها و تاسیسات قبل از اجرا است. نرم افزار نویس ورک موجب تغییر و تحول در دنیای طراحی و ساخت شده‌است. نویس ورکس در زمینه مدیریت نیز، بسیار قدرتمند به حساب می‌آید و با تولید اطلاعات و شبیه‌سازی زمان و هزینه انجام پروژه به صورت یکپارچه، بسیار مورد توجه قرار گرفته‌است.

این نرم افزار، از ویژگی‌هایی چون ادغام، تجزیه ‌و تحلیل مدل‌‌های ساختمانی، تصویرسازی بصری، مدیریت پروژه، هماهنگی و همکاری تیمی و ایجاد گزارش‌ برخوردار است. ازاین‌رو، این نرم ‌افزار، مهم و یادگیری آن ضروری به شمار می‌رود.  این نرم ‌افزار از مدل‌های BIM و CAD  پشتیبانی می‌کند و امکان تجزیه ‌و تحلیل، تجسم واقعی را فراهم می‌‌کند. با استفاده از Navisworks، کاربران می‌توانند نقاط ضعف و تداخل‌های موجود در مدل‌های سه‌‌بعدی را تشخیص داده و قبل از شروع به کارهای ساخت‌‌وساز، ویرایش‌های لازم را اعمال کنند.

 

مدیریت پروژه بیم

 

کاربرد نویس ورکس

نویس ورکس با گستردگی ابزارها و امکاناتی که در اختیار طراحان پروژه قرار می‌دهد، همواره محبوب است. Navisworks به ‌عنوان یکی از قدرتمندترین نرم ‌افزارهای مدیریت پروژه بیم در ساختمان و رشته عمران به کار گرفته می‌شود. مدیریت پروژه های بیم با نویس ورکس انجام می‌شود.
در ادامه به برخی از کاربردهای نویس ورک اشاره می‌کنیم:
_نویس ورکس در زمینه مدیریت، منابع و پیشرفت پروژه‌های ساختمانی به کمک مدیران پروژه می آید و امکان مشاهده و کنترل بهتری را می‌دهد.
_برای ایجاد ارتباطات بصری برای پروژه‌ها نیز می‌توان از نویس ورکس استفاده کرد.
_نرم افزار نویس ورکس به دلیل اینکه در فناوری بیم برنامه‌ریزی و تولید شده، قابلیت ورود مدل‌های سه‌بعدی از سایر نرم افزارها علاوه بر نرم افزار رویت را دارد.
_معماران می‌‌توانند از این نرم افزار برای مدیریت مدل‌های ساختمانی و یا ایجاد آن‌ها استفاده کنند.
_نویس ورکس به مهندسان امکان مدیریت و تجزیه‌وتحلیل مدل‌های  BIMوامکان هماهنگی بین مدل‌ها را می‌دهد.
-اشتراک آنلاین تغییرات پروژه توسط اعضای تیم پروژه برای هماهنگی بهتر.
-امکان اختصاص دادن بودجه در مراحل اجرای پروژه، در نرم افزار نویس ورکس. درواقع می‌توان با افزودن پلاگین‌های مربوطه، بحث مدیریت مالی پروژه را کنترل کرد.
_با داشتن دانش برنامه‌نویسی و توانایی نوشتن کد می‌توان علاوه بر قابلیت‌هایی که به صورت پیشفرض، در نرم افزار  NavisWorks وجود دارد، قابلیت‌های جدید را به آن اضافه کرد.
_نویس ورکس امکان ایجاد گزارش‌های تخصصی در مورد پیشرفت پروژه، تغییرات و اطلاعات مهم دیگر را فراهم می‌کند.

در نهایت نرم افزار Navisworks Manage یک ابزار کاربردی و جامع برای مدیریت پروژه‌های مهندسی و ساختمانی با استفاده از BIM و مدل‌‌های ساختمانی است. این نرم افزار به بهبود روند کار، کاهش خطا و افزایش هماهنگی کمک می‌نماید. از این رو در صنعت ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای آشنایی بیشتر با این نرم افزار آموزش نویس ورکس برای بازبینی پروژه در بستر زمان؛ ارتقای همکاری و هماهنگی را بخوانید.

 

نویس ورکس

 

مدیریت پروژه بیم

بیم در ساختمان یک فرایند مشارکتی است. BIM مخفف جمله Building Information Modeling است که به عبارتی مدل‌‌سازی اطلاعات ساختمان را اشاره می‌‌کند. این یک تغییر و تحول عظیم در حوزه ساخت‌‌وساز بوده و هدف آن اطمینان از ساختارهای صحیح، بواسطه مدیریت اطلاعات است. اینگونه مدل‌‌سازی می‌تواند اطلاعات مورد نیاز برای طراحی، هزینه‌، و مراحل اجرایی را در اختیار مهندسان قرار دهد.

همچنین می‌توان با دسترسی به داده‌هایی که صاحبان ساختمان یا سازه به آن دسترسی دارند، به بهره‌برداری و مدیریت ساختمان پرداخت. این داده‌ها این امکان را به دولت و شهرداری می‌دهند تا بر اساس اطلاعات مدل، در حین ساخت و پس از ساخت نیز تصمیمات آگاهانه بگیرند. در واقع Navisworks دنیای طراحی و ساخت‌وساز را با هم ادغام می‌کند. این نرم افزار برای معماران و مهندسانی که قصد دارند طراحی را با دنیای واقعی ترکیب کنند، بسیار سودمند است.

 

مدیریت بیم با نویس ورکس

نرم افزار “Navisworks Manage” از خانواده نرم ‌افزارهای Autodesk است و یکی از ابزارهای بسیار کاربردی در زمینه مهندسی و یا مدیریت پروژه بیم و مهندسی محسوب می‌گردد. این نرم افزار به معماران و تمام اعضای تیم پروژه کمک می‌‌کند تا به‌صورت هماهنگ‌تر در تمام مراحل یک پروژه عمرانی و ساختمانی کار کنند. Navisworks Manage به شما امکان می‌دهد تا مدل‌های ساختمانی و اطلاعات BIM (مدل اطلاعات ساختمانی) را از انواع نرم‌افزارهای مهندسی مانند Revit و AutoCAD ادغام و تجزیه‌وتحلیل کنید.

زمان‌بندی در پروژه‌ها و متره‌برآورد یکی از اساسی‌ترین بخش‌های یک پروژه است. اما امروزه با توجه به ضرورت مدل‌سازی BIM در پروژه‌های ساختمانی، باید این بخش در نرم Autodesk Navisworks طراحی و ترسیم شود. این نرم افزار رابطه بسیار خوبی با نرم افزارهای BIM دارد و تمامی مدل‌سازی های معماری، تاسیسات و سازه در آن جمع‌آوری می‌شود. نرم افزار Autodesk Navisworks یک راه بسیار حرفه‌ای برای طراحان و مهندسان می‌باشد، که این امکان را به آن ها می‌دهد که تمام اطلاعات موردنیاز یک ساختمان را در یک واحد بررسی و مشارکت کنند.

 

اهمیت نویس ورکس

 

سخن پایانی بن رو کالج

نویس ‌ورکس (Navisworks) در جایگاه یک ابزار قدرتمند در دنیای مدیریت پروژه‌های ساختمانی و هماهنگی تیم‌های مختلف، نقش مهمی را ایفا می‌کند. مدیریت پروژه بیم و بیم با نویس ورکس در این مقاله بررسی شده‌است. به‌طورکلی، نویس ‌ورکس با ترکیب مدیریت و هماهنگی تیم، نرم افزاری کامل برای کاهش خطاها و بهبود عملکرد در پروژه‌‌های ساختمانی است. بن رو کالج مرکز آموزش نرم افزارهای معماری، انواع پیکج‌های آموزشی نرم افزارهای معماری از جمله پکیج آموزش NAVISWORKS را با مجرب‌ترین اساتید در اختیار شما قرار می‌دهد.

پکیج آموزشی

Navisworks

نویسورکس

مدیریت پروژه بیم با نویس ورکس - بن رو کالج

Rating 4.00 from 1 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید