سبد خرید

اهمیت آموزش رویت استراکچر

اهمیت آموزش رویت استراکچر

امروزه صنعت معماری، مهندسی و ساخت‌وساز (AEC) به‌سرعت در حال تغییر و تحول است. همه چیز با معرفی اتوکد در دهه 80 آغاز شد؛ یک راه‌حل نرم افزاری که به مهندسان اجازه می‌داد تا طرح‌های دقیق برای پروژه‌های ساختمانی ایجاد کنند. سال‌های اخیر شاهد توسعه این مفهوم به چیزی بسیار پیچیده‌تر، کاربردی‌تر و قدرتمندتر بوده‌ایم، یعنی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان یا BIM. این نوع نرم‌افزارها مانند رویت استراکچر از مدل‌سازی سه‌بعدی و قابلیت‌های پارامتریک استفاده می‌کنند تا امکان مدل‌سازی دقیق و ویژگی‌های همکاری پیشرفته را فراهم کنند.

یکی از محبوب‌ترین راه‌حل‌های موجود حال حاضر، نرم‌افزار رویت است. در حالی که برخی از مهندسان هنوز درگیر بحث طراحی معماری با نرم افزار اتوکد هستند، افراد بیشتری به رویت روی می‌آورند. پلتفرم BIM از نظر عملکرد، ویژگی‌های پیشرفته‌تری را ارائه می‌دهد.

در این مقاله، نگاهی دقیق به نرم افزار رویت، علت محبوبیت آن و همچنین مزایای خاص آن برای مهندسان سازه و کاربرد رویت استراکچر خواهیم داشت.

 


 

اهمیت آموزش رویت استراکچر

 

معرفی نرم افزار رویت

Autodesk Revit یک نرم افزار قدرتمند مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) برای مهندسان معمار، سازه، مکانیک، برق و لوله‌کشی (MEP)، طراحان و پیمانکاران است. این برنامه توسط Charles River Program، یک استارت‌آپ در سال 1997 که نام خود را به Revit Technology Corporation تغییر داد، توسعه یافت و بعدها در سال 2002 توسط کمپانی Autodesk خریداری شد.

نرم افزار Revit به کاربران این امکان را می‌دهد که یک ساختمان و تمام اجزا و عناصر آن را به‌صورت سه‌بعدی طراحی کنند. درعین‌حال، مدارک دوبعدی طراحی که شامل پلان‌ها، نماها، مقاطع و… هستند نیز توسط رویت به‌آسانی ایجاد می‌شوند. علاوه‌بر این، می‌توان از نرم افزار رویت برای برنامه‌ریزی، طراحی، ساخت و مدیریت ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها با ابزارهای قدرتمند برای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان استفاده کرد.

به‌طورکلی، رویت می‌تواند به متخصصان فنی کمک کند تا طرح‌ها و زیرساخت‌های ساختمانی را به درستی و به راحتی طراحی و برنامه‌ریزی کنند. البته اگر هدف از به کار بردن نرم افزار رویت، بیشتر طراحی‌های مربوط به حوزه مهندسی سازه باشد، باید از رویت استراکچر کمک گرفت.

 

برای آشنایی بیشتر با نرم افزار رویت و مزیت‌های آن در معماری روی لینک کلیک کنید.

نرم افزار رویت استراکچر

رویت استراکچر چیست؟

رویت استراکچر، همان راه‌حل شگفت‌انگیز کمپانی Autodesk برای شرکت‌های مهندسی سازه است. این نرم افزار، شامل یک مجموعه ابزار کاربردی، برای هدایت فرایندهای طراحی کارآمد در زمینه BIM و همچنین هنگام کار با سایر رشته‌های ساخت‌وساز است.

Revit Structure در واقع یک نرم افزار قوی طراحی در سیستم BIM است که توسط معماران و مهندسان برای طراحی، تجزیه‌وتحلیل و همچنین ایجاد مدل‌های سه‌بعدی استفاده می‌شود. رویت استراکچر به بهبود هماهنگی چندرشته‌ای مدارک طراحی سازه، به‌حداقل‌رساندن خطاها و افزایش همکاری بین مهندسین سازه و اعضای تیم پروژه، مانند معماران، مهندسان MEP و کارفرمایان نیز کمک بسیاری می‌کند.

رویت استراکچر در نسخه‌های قبلی رویت به‌صورت نرم افزار جداگانه‌ای بود که امروزه پس از تکمیل‌شدن نرم افزار رویت، به شکل یکی از تب‌های داخل برنامه رویت درآمده و توانسته هماهنگی زیاد و مطلوبی را در نرم افزار ایجاد کند.

 

تفاوت رویت معماری و رویت سازه

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، رویت استراکچر یک نرم افزار جداگانه نبوده و در حقیقت، یکی از بخش‌های نرم افزار رویت است؛ بنابراین برای طراحی و مدل‌سازی سازه‌ها در رویت باید از تب رویت استراکچر و همچنین از  ابزارهایی که مربوط به حیطه سازه است، استفاده کرد. در تب معماری نیز می‌توان از ابزارهای مربوط به رویت معماری که در فرایند طراحی معماری کاربرد دارند، استفاده کرد. لازم به ذکر است که هم در رویت معماری و هم در رویت سازه، ابزارهای مشترک نیز یافت می‌شود.

 

سازه در نرم افزار رویت

برای آشنایی بیشتر با نرم افزار رویت مقاله رویت در معماری، نرم افزار همه‌جانبه و یکپارچه ساختمان را مطالعه نمایید.

مزایای یادگیری رویت استراکچر در مهندسی سازه

ازآنجایی‌که رویت دارای قابلیت‌هایی است که هر مرحله از یک پروژه ساخت‌وساز را به‌خوبی پشتیبانی می‌کند، مزایای بسیاری برای همه افراد درگیر یک پروژه دارد. از مدیران عامل و مدیران پروژه گرفته تا معماران و حتی کارگران میدانی، همه می‌توانند از نرم افزار رویت برای بهبود کار و عملکرد خود استفاده کنند. بااین‌حال، رویت دارای عملکردهای مختلفی است که آن را به‌ویژه برای مهندسان سازه مفید و کاربردی می‌کند.

 • کاهش خطاهای احتمالی

افزایش سرعت در روند طراحی و مدل‌سازی یک پروژه، از مهم‌ترین ویژگی‌های نرم افزار رویت استراکچر است. این قابلیت باعث می شود که مهندسان سازه در کوتاه‌ترین زمان ممکن، تمامی موارد سازه‌ای یک ساختمان را مدل‌سازی کنند. همچنین اگر بخشی از کار نیاز به ویرایش مجدد داشته باشد، به‌صورت خودکار اصلاح شده و دیگر نیاز به انجام ویرایش‌های تکراری نیست. این موضوع باعث افزایش سرعت انجام پروژه می‌شود.

 • همکاری بین تیم‌های مختلف

مهندسان سازه و معماران باید بتوانند به طور مؤثر با سایر تیم‌ها در طول یک پروژه همکاری کنند. رویت با ارائه یک مدل هوشمند که توسط همه افراد در زمان واقعی استفاده می‌شود، این امکان را فراهم می‌کند. به این صورت که تمام کارها روی یک فایل انجام می‌شود و این فایل دائماً به‌روز می‌شود. با استفاده از چنین گردش‌های کاری یکپارچه، مهندسان سازه می‌توانند اطمینان حاصل کنند که هیچ داده‌ای از بین نمی‌رود و خطر خطا را به حداقل می‌رساند.

علاوه بر این، رویت استراکچر به مهندسان سازه اجازه می‌دهد تا به‌سرعت داده‌ها را برای کارگران و سایر افراد در محل اجرای پروژه به اشتراک بگذارند. در حقیقت نرم افزار رویت در زمان، منابع و چالش‌های کاربران هنگام طراحی و اجرا صرفه‌جویی می‌کند. با به‌روزرسانی تمام برگه‌ها، نماها و مدل‌های پروژه در زمان واقعی، احتمال اشتباه و خطاهای انسانی به طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

 

طراحی سازه در رویت

 

اهمیت آموزش رویت استراکچر در چیست؟

 • مدل‌سازی آسان سازه

یادگیری رویت استراکچر به کاربران در تجسم و مدیریت فرآیند ساخت کمک می‌کند. با استفاده از رویت استراکچر می‌توانید به‌راحتی در طراحی خود تغییرات اعمال کنید. هر داده جدیدی که در نرم افزار بارگذاری می‌شود، کل مدل را تغییر می‌دهد. با این به‌روزرسانی پویا، کاربران می‌توانند در زمان صرفه‌جویی کرده و هنگام تلاش برای تطبیق اطلاعات در طرح‌های متعدد، از تضاد جلوگیری کنند.

 • رعایت تمام اصول و استانداردها

یکی از مهم‌ترین بخش‌های مهندسی عمران، همان بخش طراحی سازه است. ما برای داشتن یک سازه باکیفیت و مقاوم، باید تمام اصول و استانداردهای مربوط به طراحی را در پروژه رعایت کنیم. طراحی سازه با نرم افزار رویت استراکچر به کاربران این امکان را می‌دهد تا با استفاده از قابلیت‌های شگفت‌انگیز آن بتوانید تمامی اصول و استانداردها را رعایت کند و در نهایت یک سازه مقاوم و بی‌عیب‌ونقص را طراحی و مدل‌سازی کنید.

 • متره و برآورد پروژه‌ها

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم رویت استراکچر، قابلیت متره و برآورد میزان هزینه‌های پروژه و همچنین سرمایه لازم برای تکمیل پروژه و تخمین میزان مصالح موردنیاز است. در واقع قابلیت متره و برآورد هزینه و متریال مصرفی، یک ویژگی فوق‌العاده در نرم افزار رویت استراکچر به‌حساب می‌آید و به مهندسین سازه کمک می‌کند تا برآورد پروژه را بادقت بسیاری به کارفرمایان ارائه دهند.

 • قالب‌ها و کتابخانه‌های به‌روز

مهندسان سازه باید تمام استانداردها و مقررات مختلفی را که برای کشورها و مکان‌های مختلف اعمال می‌شود، در نظر داشته باشند. رویت استراکچر، انطباق با الزامات محلی را آسان‌تر می‌کند، زیرا با کتابخانه‌ها و قالب‌های به‌روز شده عمل می‌کند. این کتابخانه‌ها مطابق با استانداردهای خاص هر کشور یا منطقه و در حوزه خاص، ایجاد می‌شوند. البته، این کتابخانه‌ها و الگوها را می‌توان تغییر و گسترش داد تا توانایی برآورده‌کردن نیازهای هر پروژه خاص را داشته باشد.

 

مزایای رویت استراکچر

 

به‌طورکلی، اهمیت آموزش رویت استراکچر برای مهندسین عمران و معماری، در موارد زیر خلاصه می‌شود:

 • امکان طراحی تمام قسمت‌های سازه پس از یادگیری رویت استراکچر
 • مدل‌سازی پارامتریک
 • ساخت ستون‌ها
 • آرماتوربندی پروژه
 • ایجاد عناصر و جزئیات به‌صورت کامل و دقیق
 • متره برآورد پروژه
 • تجزیه‌وتحلیل انرژی
 • هماهنگی با مهندسین معماری و مهندسان MEP جهت توسعه پروژه

 

مدل‌سازی هوشمند با قابلیت‌های پارامتریک

برخلاف نرم افزار اتوکد، نرم افزار رویت استراکچر دارای قابلیت‌هایی است که به طور خاص برای مدل‌سازی سه‌بعدی ساختمان‌ها و سایر سازه‌های پیچیده طراحی شده است. هر مدل در رویت استراکچر دارای مجموعه کاملی از پارامترها است که می‌توان آن‌ها را به‌روزرسانی و اصلاح کرد. این داده‌ها می‌توانند توسط همه افراد درگیر در پروژه، برای اطلاع‌رسانی تصمیم‌گیری بهتر و بهبود فرایند کلی استفاده شوند. مدل‌های ساختمان هوشمندی که رویت تولید می‌کند، داده‌های حیاتی پروژه را که در هر زمان و از هر مکان قابل‌دسترسی هستند، یکپارچه می‌کنند.

برای مهندسان سازه، قابلیت‌های پارامتریک رویت استراکچر بسیار مفید است. کاربران می‌توانند با ایجاد وابستگی بین مجموعه ‌داده‌های مختلف، فرایندها را بهینه کرده و در زمان صرفه‌جویی کنند. به‌عنوان‌مثال، اگر عرض یک دال کف را تغییر دهید، جزئیات آرماتور مربوطه، جدول‌های فولادی و ابعاد آن به طور خودکار تنظیم می‌شوند.

 

مدلسازی سازه در رویت

 

ویژگی‌های بارز رویت استراکچر در مهندسی سازه

 • مدل‌های ساختاری فیزیکی و تحلیلی با هم ادغام می‌شوند.
 • ایجاد جزئیات ساختاری از نماهای مدل سه‌بعدی را تسهیل می‌کند.
 • قابلیت همکاری باRevit Architecture و  Revit MEP را دارد.
 • پیوند به چندین نرم افزار تحلیل ساختاری را امکان‌پذیر می‌کند.
 • مدل‌سازی ساخت‌وساز را تسهیل می‌کند که به کسب بینش بهتر ساخت‌وساز کمک می‌کند.
 • از فرایند مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) پشتیبانی می‌کند.
 • در تولید نمونه کارهای قوی‌تر نقش مؤثری دارد.
 • مستندات طراحی دقیقی را از داده‌های ساختمانی ارائه می‌دهد.
 • رویت استراکچر قابلیت تجزیه‌وتحلیل ساختاری را دارد و این مزیت نقش بسیار مهمی در طراحی سازه‌ها دارد.
 • رویت استراکچر به مهندسین سازه کمک می‌کند تا پروژه‌های خود را به طور مؤثر مدیریت کنند. آن‌ها به راحتی می‌توانند پیشرفت پروژه را پیگیری کرده، وظایف را برنامه‌ریزی و منابع را مدیریت کنند.

 
رویت استراکچر

اهمیت BIM و کاربرد رویت برای مهندسین عمران و سازه

همان‌طور که می‌دانید، نرم افزار رویت برای متدولوژی BIM ساخته شده است و به طراحان کمک می‌کند تا طراحی، شبیه‌سازی سه‌بعدی و همکاری بهتری داشته باشند تا از مزایای داده‌های به‌هم‌پیوسته در یک مدلBIM بهره‌مند شوند.

گردش کار در نرم افزار رویت به راحتی انجام می‌شود؛ زیرا از اطلاعات یک پایگاه‌داده مشترک استفاده می‌کند. از طراحی مفهومی اولیه گرفته تا مدل‌سازی مهندسی شده سازه و طراحی پیش‌نویس، هر تغییری که ایجاد شود، در کل طرح به‌روز می‌شود.

BIM برای مهندسان عمران و سازه یک فرایند دیجیتالی متحول‌کننده است که شامل ایجاد و مدیریت مدل‌های سه‌بعدی ساختمان‌ها، پل‌ها، جاده‌ها و سایر پروژه‌های زیرساختی است. BIM شامل اطلاعات دقیقی در مورد ویژگی‌های فیزیکی و عملکردی اجزای پروژه می‌شود. این مدل غنی از اطلاعات ساختمان، به مهندسان این امکان را می‌دهد که کل چرخه عمر یک پروژه را از طراحی اولیه تا ساخت‌وساز، تعمیر و نگهداری و نوسازی، تجسم و شبیه‌سازی کنند.

BIM به مهندسان عمران و متخصصین این امکان را می‌دهد که پروژه‌های زیرساختی را به طور دقیق برنامه‌ریزی و طراحی کنند و همه چیز را از تراز جاده‌ها گرفته تا سیستم‌های زهکشی را بهینه کنند. به همین ترتیب، به‌کارگیری نرم افزار رویت در این فرایند، به آن‌ها اجازه می‌دهد تا مدل‌های ساختاری دقیقی را ایجاد کنند.

این مزیت نرم افزار رویت به آن‌ها کمک می‌کند تا یکپارچگی ساختاری ساختمان‌ها را ارزیابی کنند، سناریوهای مختلف را شبیه‌سازی کنند و مسائل بالقوه را قبل از شروع ساخت‌وساز واقعی شناسایی کنند.

بازدهی بالا به کمک رویت استراکچر

دقت و صحت دو ویژگی مورد ستایش Revit Structure هستند. شما می‌توانید به‌عنوان یک مهندس سازه یک نقشه ابتدایی ایجاد کنید و به ساخت مجموعه‌ای از طرح‌های ساختمان ادامه دهید. پیش‌نمایش مدل‌ها را نیز می‌توان به راحتی به مشتریان نمایش داد و این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد مشکلات را در صورت وجود، زودتر در فرایند طراحی شناسایی کنید.

به‌عنوان‌مثال، برخی از مشتریان الزامات خاصی در مورد تأثیرات محیطی بالقوه سازه‌های خود دارند. این مشکل به راحتی با رویت استراکچر حل می‌شود. زیرا رویت استراکچر ابزارهای تحلیلی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا طول عمر و دقت مدل شما را از لحظه شروع توسعه آن تضمین کند.

فرصت‌های کارآموزی با رویت استراکچر

دوره‌های کارآموزی پله‌هایی برای رسیدن به فرصت‌های بزرگ‌تر هستند. اگر تا کنون پیگیر دوره‌های کارآموزی بوده باشید، پس قطعاً می‌دانید که اکثر شرکت‌هایی که دوره‌های کارآموزی را به دانشجویان ارائه می‌دهند، متقاضی افراد نسبتاً باتجربه در رویت هستند. چرا؟ زیرا نرم افزار رویت، در دست‌کاری داده‌های طراحی در یک مدل BIM به شما برتری بیشتری نسبت به سایر دانشجویان و متقاضیان کارآموزی می‌دهد.

اگر هرچه زودتر نرم افزار رویت و به‌ویژه رویت استراکچر را یاد بگیرید، چشم‌انداز و آینده شما نیز بهتر خواهد بود؛ بنابراین اهمیت آموزش رویت استراکچر و داشتن مهارت نسبی در این زمینه بسیار نمایان می‌شود.

رویت استراکچر در سازه

سخن پایانی بن رو کالج

همان‌طور که اشاره شد، نرم افزار رویت یک پلتفرم جامع را برای مهندسین سازه فراهم می‌کند تا سازه ساختمان را در یک محیط سه‌بعدی تجسم، طراحی و مستندسازی کنند. کار با نرم افزار رویت استراکچر برای مهندسی سازه می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما با برنامه‌ریزی و مدیریت دقیق و آموزش‌های مناسب، می‌توان بر این مشکلات غلبه کرد.

پس اگر قصد آموزش رویت استراکچر را دارید، مجموعه بن رو کالج، مرجع تخصصی آموزش نرم افزارهای معماری، پکیج آموزشی جامع رویت معماری و رویت استراکچر یا سازه را در اختیار شما کاربران و علاقه‌مندان به یادگیری رویت استراکچر قرار داده است تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با برنامه‌ریزی مناسب به یادگیری رویت استراکچر و معماری و مپ بپردازید.

پکیج آموزشی

Revit Coordination

دوره پیشرفته رویت
اهمیت آموزش رویت استراکچر - بن رو کالج

Rating 4.67 from 3 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید