سبد خرید

یادگیری اتوکد ، اولین نرم افزاری که هر معمار باید بیاموزد

یادگیری اتوکد ، اولین نرم افزاری که هر معمار باید بیاموزد

در گذشته نه‌چندان دور، مهندسین و معماران افکار خود را با کاغذ و قلم بیرون می‌کشیدند؛ به‌گونه‌ای که ناچار بودند ایده‌ها و طراحی‌های خود را با هر مقیاسی که بود، بر روی کاغذ ترسیم کرده و به کارفرما ارائه می‌دادند. اما در سال‌های اخیر، رشد و پیشرفت تکنولوژی و ظهور فناوری‌های نوین مثل رایانه‌ها و نرم‌افزارهای طراحی، جای قلم و کاغذ را گرفته‌ و به یک ابزار کمکی بزرگ برای طراحان تبدیل شده‌اند. نرم افزار اتوکد، یکی از این ابزارهایی است که امروزه با قابلیت‌های شگفت‌انگیز خود در حوزه معماری و مهندسی، نقش مهمی را ایفا می‌کند. در ادامه بحث، به بررسی اهمیت یادگیری اتوکد و نقش آن در طراحی معماری خواهیم پرداخت.

 

نرم افزار اتوکد

 


 

معرفی نرم افزار Autodesk AutoCAD

همان‌طور که اشاره شد؛ قبل از توسعۀ نرم افزارهای کمکی مانند اتوکد، طراحان فقط می‌توانستند نقشه‌های دوبعدی را با استفاده از ابزارهای طراحی دستی مانند تخته‌ها و مدادهای طراحی و خط‌کش‌ها تولید کنند. اتوکد برای اولین‌بار در سال 1982 منتشر شد و به دلیل داشتن مجموعه‌ای از ابزارها و عملکردهای کاربردی، به‌سرعت به پرکاربردترین برنامه تبدیل شد.

نرم افزار AutoCAD یک ابزار طراحی به کمک کامپیوتر است که توسط شرکت Autodesk توسعه یافته است. AutoCAD Architecture (که قبلاً Architectural Desktop نامیده می‌شد) نسخه‌ای از اتوکد با ابزارها و ویژگی‌های خاص است که در طراحی معماری کاربرد گسترده‌ای دارد.

یادگیری اتوکد به طراحان، معماران، مهندسان و سایر متخصصان ماهر اجازه می‌دهد تا مدل‌های دوبعدی و سه‌بعدی از طرح‌های خود را به‌راحتی ایجاد کنند.

به کمک این نرم افزار، کاربر می‌تواند ایده‌های جدید و خلاقانه خود را به مرحله اجرا برساند. با این‌که وظیفه اصلی اتوکد ایجاد نقشه‌های دوبعدی است، اما قابلیت تولید پرسپکتیوهای سه‌بعدی را نیز دارد. اگرچه پس از نرم افزار اتوکد، نرم افزارهای بسیار دیگری نیز توسعه یافتند، اما اتوکد هنوز هم توسط بسیاری از متخصصان استفاده می‌شود.

نرم افزار اتوکد در معماری

 

یادگیری اتوکد ، اولین و مناسب‌ترین گزینه در معماری

محبوبیت سیستم‌های طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) برای کاهش دشواری ذخیره‌سازی و مدیریت طرح‌های معماری مبتنی بر کاغذ افزایش می‌یابد. طرح‌های معماری CAD (Automatic Computer-Aided Design) هرگز در خطر آسیب دیدن قرار نمی‌گیرند، زیرا به‌راحتی ذخیره می‌شوند. (روی هارد دیسک‌ها و دستگاه‌های حافظه جانبی که کمتر از کاغذ در معرض مشکلات هستند) و می‌توانند به‌سرعت بین کسانی که در ساخت و ساز ساختمان مشارکت دارند مبادله شوند.

طراحی معماری به کمک کامپیوتر و در نرم افزار اتوکد ممکن است به طور مؤثر نشان دهد که ساختمان یا بخشی از آن، پس از اتمام چگونه ظاهر می‌شود. علاوه بر این، می‌تواند ساختمان را از زوایای مختلف به افراد نمایش دهد. همه این ویژگی‌ها، نقش مهم اتوکد در معماری را به‌خوبی اثبات می‌کند و می‌تواند بهترین گزینۀ هر معمار و طراح باشد.

طرح‌های معماری CAD

مزایای استفاده از اتوکد در معماری

1.    همکاری پیشرفته

یکی از مزایای کلیدی استفاده از اتوکد، افزایش همکاری بین متخصصانی است که روی یک پروژه کار می‌کنند. هنگامی که همه افراد، به یک مجموعه داده دسترسی داشته باشند، هماهنگی اعضای تیم را بهبود می‌بخشد و تضمین می‌کند که همه وظایف به‌موقع و در حد بودجه انجام می‌شوند.
به‌علاوه، به ‌اشتراک ‌گذاری ایده‌ها بین تیم‌های طراحی که ممکن است در غیر این صورت به دلیل فاصله جغرافیایی یا موانع زبانی به کارهای یکدیگر دسترسی نداشته باشند، امکان‌پذیر است.

2.    قابلیت طراحی هندسه‌های پیچیده

اتوکد یک نرم افزار قدرتمند است که به شما این امکان را می‌دهد تا هندسه‌های پیچیده‌ای را در اجزایی مانند دیوارها، درها، پنجره‌ها، سقف‌ها و پله‌ها را ایجاد کنید. در زمینه طراحی دوبعدی هندسه‌های پیچیده، نرم افزار اتوکد هیچ‌گونه محدودیتی برای طراحان ایجاد نمی‌کند.

3.    پیش‌نویس و طراحی نقشه‌ها

اتوکد در درجه اول در ایجاد نقشه‌ها، مدل‌های دوبعدی و سه‌بعدی دقیق در صنایع مختلف مانند معماری، مهندسی و ساخت و ساز کاربرد دارد. این به طراحان اجازه می‌دهد تا با استفاده از طیف وسیعی از ابزارها و ویژگی‌ها، نقشه‌های دقیق و با دیتیل بالا را ایجاد کنند.

4.    مدل‌سازی سه‌بعدی

نرم افزار اتوکد کاربران را قادر می‌سازد تا مدل‌های سه‌بعدی پیچیده‌ای از ساختمان‌ها، محصولات و قطعات مکانیکی ایجاد کنند. این مدل‌ها را می‌توان برای تجسم بهتر، نمونه‌سازی و یا آزمایش استفاده کرد.

اتوکد سه بعدی

 

مستندات طراحی

نرم افزار AutoCAD ایجاد اسناد یک پروژه را مانند نقشه‌ها و مقاطع را تسهیل می‌کند. این مستندات برای ارتباط و همکاری بین تیم‌های مختلف از جمله معماران، مهندسان، پیمانکاران و مشتریان ضروری است.

 • شبیه‌سازی، تجزیه و تحلیل

نرم افزار اتوکد را می‌توان با سایر ابزارهای نرم‌افزاری جهت انجام شبیه‌سازی و تجزیه و تحلیل طرح‌ها مانند آنالیز تنش، آنالیز حرارتی و… ادغام کرد. این ویژگی به طراحان و مهندسان کمک می‌کند تا طرح‌های خود را بهینه کنند و عملکرد خود را بهبود بخشند.

 

قابلیت‌های شگفت‌انگیز اتوکد

 • مقیاس دقیق

یکی از ویژگی‌های اساسی اتوکد، توانایی آن در ترسیم دقیق در هر مقیاسی که کاربر می‌خواهد، از اندازه‌های بسیار کوچک اینچ تا فوت یا حتی مایل است. این دقت اتوکد را برای ایجاد طرح‌های دقیق برای پروژه‌های ساختمانی مانند خانه‌ها یا ساختمان‌ها که نیاز به‌دقت تا آخرین اندازه‌گیری دارند، ایده‌آل می‌کند تا هر چیز دیگری در پلان (مانند تیرها یا سازه‌های نگهدارنده) پس از ساخته شدن در خارج از محل به‌درستی در کنار هم قرار بگیرند و مشکلی در روند اجرای پروژه ایجاد نشود.

 • لایه‌بندی

این عملکرد به کاربر اجازه می‌دهد تا ویژگی‌های کلیدی یک گروه گرافیکی پیچیده را برای درک راحت‌تر، پنهان و یا آشکار کند. به بیان دیگر، لایه‌ها روش اصلی برای سازماندهی اجزا در طرح بر اساس عملکرد یا هدف هستند. لایه‌ها می‌توانند پیچیدگی بصری یک طرح را کاهش دهند و با پنهان‌کردن اطلاعاتی که در حال حاضر نیازی به دیدن آنها نیستید، عملکرد نمایش را بهبود بخشند.

 • بلوک‌های اتوکد

در اتوکد، بلوک یک عنصر ساختمانی است که می‌تواند شامل انواع مختلف مبلمان باشد تا ساختارهای پیچیده‌تر مانند اسلب، پله‌ها، کارهای چوبی و… استفاده از بلوک‌ها به‌منظور صرفه‌جویی در زمان در هنگام گنجاندن اشیایی که دائماً تکرار می‌شوند یا به تعداد زیادی از آنها نیاز داریم، معمول است. (مثلاً در طراحی پلان یک ‌خانه، درها و پنجره‌ها). به طور کلی، بلوک‌های اتوکد به کتابخانه‌های موضوعی با انواع مختلفی از بلوک‌های اشیای خاص مانند مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، تقسیم می‌شوند.

بلوک‌های اتوکد

 • کلیدهای میان‌بر

یکی از راه‌های سرعت بخشیدن به کار هنگام استفاده از اتوکد، فرمان‌هایی است که می‌تواند در قسمت‌های مختلف صفحه قرار گیرد. دستورات اتوکد، به شما این امکان را می‌دهند به‌سرعت عملیات را انجام دهید، از ذخیره‌کردن کارتان گرفته تا گرد کردن لبه‌های یک شیء، درج آیتم‌ها یا ایجاد کمان‌ها و… تعداد دستورات و کلیدهای میان‌بر موجود در اتوکد بسیار زیاد است. برای آشنایی با این شورتکات‌های پرکاربرد اتوکد روی لینک کلیک کنید.

 

چرا نرم افزار اتوکد انتخاب مناسبی است؟

 • می‌توانید خطاهای خود را کاهش دهید.

پایه و اساس عملکرد اتوکد، یک مدل مهندسی پویا است. این پارادایم طراحی و پیش‌نویس تولید را ترکیب می‌کند و امکان بازنگری در هر جنبه‌ای از طراحی را در هر نقطه از چرخه عمر پروژه فراهم می‌کند. در نتیجه خطاها کاهش می‌یابد و احتمال وقوع اشتباهات کمتر می‌شود. علاوه بر این، همیشه این فرصت برای اصلاح و بهبود در طراحی‌های دیجیتالی وجود دارد.

 • در پول و زمان خود صرفه‌جویی کنید.

اتوکد همچنین در هزینه شما صرفه‌جویی می‌کند؛ زیرا به شما امکان می‌دهد در زمان کمتری نسبت به روش‌های سنتی مانند نقشه‌های طراحی دستی یا ابزارهای طراحی دستی مانند خط کش یا قطب‌نما، نقشه‌های دقیق‌تری تولید کنید.

 • قابلیت سازگاری با سایر برنامه‌ها را دارد.

علاوه بر فرمت معمول اتوکد که DWG است، اتوکد همچنین به شما امکان می‌دهد با استفاده از سیستم برداری خود، به برنامه‌های دیگر متمرکز بر طراحی گرافیکی مانند Adobe Illustrator یا Corel Draw صادر کنید. به همین ترتیب، ما همچنین می‌توانیم به‌موازات دیگر برنامه‌های نوع CAD کار کنیم.

 • داده‌ها را به آسانی انتقال دهید.

Architect Designing with AutoCAD اشتراک‌گذاری هم‌زمان فایل‌ها را با چندین نفر آسان کرده است. کار بر روی فایل‌های بزرگ و سپس به‌اشتراک‌گذاری آن‌ها بدون ازدست‌دادن داده‌ها فرایند دشواری است. نرم افزار اتوکد امکان آپلود داده‌های طراحی شده در اینترنت و اشتراک‌گذاری آن را با تعداد زیادی از طراحان بسیار ساده کرده است.

 

مزایای نرم افزار اتوکد

 

مدت زمان یادگیری نرم افزار اتوکد

ممکن است برای شما سؤال پیش بیاید که یادگیری اتوکد چه مدت به طول می‌انجامد! در حقیقت هیچ پاسخ یکسانی برای این سؤال وجود ندارد، زیرا بهترین راه برای استفاده از اتوکد، بسته به نوع پروژه و نیازهای کاربر متفاوت است. البته این موضوع به تجربه قبلی شما با نرم افزارهای مشابه، استعداد شما برای یادگیری نکات جدید و مدت زمانی که می‌توانید برای یادگیری یک نرم افزار اختصاص دهید.

با این حال، برخی از نکات در مورد چگونگی استفاده حداکثری از این نرم افزار شامل آموزش اتوکد در جهت یادگیری دستورات و نوار ابزار اولیه و سپس تمرین با نرم افزار به‌صورت پروژه محور است. اما به طور کلی، نرم افزار اتوکد، به دلیل سادگی در فهم ابزارها و کلیدهای میان‌بر خود، در رده نرم افزارهای آسان قرار گرفته و شما می‌توانید اصول اولیه اتوکد را در عرض یک تا سه ماه بیاموزید.

پس از تکمیل یادگیری اتوکد، شما قادر خواهید بود:

 • جریان کار صنعت AEC را در اتوکد درک کنید.
 • اجزای معماری مانند دیوارها، درها و پنجره‌ها را ایجاد و یا اصلاح کنید.
 • جزئیات معماری را به طرح خود اضافه کنید.
 • از مدل‌های سه‌بعدی، پلان‌های دوبعدی ایجاد کنید.
 • مدارک فاز دو معماری را با جزئیات بالا از طرح‌های خود تهیه کنید.

مدت زمان یادگیری اتوکد

 

دنیای معماری، پیش از توسعه نرم افزار اتوکد

قبل از توسعه و راه‌اندازی نرم افزار اتوکد و سایر نرم ‌افزارهای طراحی، نقشه‌های مهندسی بر روی صفحات کاغذ با استفاده از میزهای طراحی انجام می‌شد. همچنین تجهیزات متعددی برای تکمیل یک نقشه مورد نیاز بود. تقریباً 20 سال پیش، مهندسان و سازندگان ابزار همه چیز را با کمک ابزار و مداد نقشه‌کشی روی کاغذ می‌کشیدند. البته که تهیه پیش‌نویس‌ها واقعاً خسته‌کننده و وقت‌گیر بود.

طراحی و قراردادن همه چیز روی کاغذ کار بسیار سختی بود که باعث شد نیاز به راه‌حلی جدید با استفاده از آخرین فناوری موجود وجود داشته باشد؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که به دلیل سختی بسیار زیاد کار طراحان و معماران، نرم افزار اتوکد شکل گرفت و به‌عنوان یک ابزار سریع و قدرتمند، فرایند طراحی معماری برای مهندسین بسیار آسان کرد.

 

چه کسانی از نرم افزار اتوکد استفاده می‌کنند؟

 • مهندسی

کار یک مهندس ساخت اجزایی مانند یک پل، موتور الکتریکی، هواپیما و… است. مهندسان از اتوکد برای ترسیم خطوط کلی پروژه یا طراحی قطعات پیچیده یک موتور، ربات و… استفاده می‌کنند. مهندسان برق نیز می‌توانند سیستم‌های الکتریکی پیچیده را ترسیم کنند. یک مهندس عمران می‌تواند مدل‌های سه‌بعدی پل، جاده و… را طراحی کند، درحالی‌که یک مهندس مکانیک می‌تواند فرایند تولید را بررسی کرده و محصولات نوآورانه طراحی کند.

 • معماری

معماران، شهرسازان، نقشه‌برداران و معماران منظر از اتوکد برای ترسیم نقشه‌ها، مدل‌ها و پلان‌های طبقات ساختمان‌های مسکونی، مجتمع‌های تجاری و اداری و…استفاده می‌کنند. با استفاده از اتوکد، طرح‌های سه‌بعدی ایجاد می‌کنند و از ابزارهای داخلی برای شناسایی، تحلیل و حل ایرادات ساختاری استفاده می‌کنند.

 • طراحی صنعتی

یک طراح صنعتی نیاز به ایجاد یا ارائه راه‌حل‌هایی در مورد عملکرد و ابعاد یک نمونه اولیه محصول دارد. اتوکد به طراحان صنعتی کمک می‌کند تا طرح‌های خود را به روشی سریع و آسان با ابزارهای داخلی خود بسازند، توسعه دهند و مستند کنند.

 • مشاغل پیش‌نویس

یک پیش‌نویس در درجه اول طرح‌های دوبعدی و سه‌بعدی را برای اهداف مختلف ساخت‌وساز ایجاد می‌کند. پیش‌نویس‌ها می‌توانند پیش‌نویس‌های عمرانی، مکانیکی، الکترونیکی، معماری و… باشند. از اتوکد برای تغییر طرح‌های ساخته شده توسط معماران به یک طرح فنی کاربردی و به‌اشتراک‌گذاری آن با سایر اعضای تیم پروژه استفاده می‌شود.

 • طراحی داخلی

اکثر طراحان داخلی از اتوکد برای طراحی و ایجاد چیدمان برای اتاق‌های مسکونی و تجاری استفاده می‌کنند. آن‌ها با چیدمان دوبعدی شروع می‌کنند و سپس به مدل‌های سه‌بعدی می‌رسند. یک طراح صحنه فیلم یا یک طراح صحنه تئاتر می‌تواند از اتوکد به روشی مشابه استفاده کند.

 

آیا نرم افزار اتوکد معایبی نیز دارد؟

 • سیستم موردنیاز

اتوکد نرم ‌افزاری با منابع فشرده است که برای اجرای روان به یک سیستم کامپیوتری قدرتمند نیاز دارد. سیستم موردنیاز نرم افزار، از جمله سرعت پردازنده، حافظه و قابلیت‌های گرافیکی، ممکن است برای کاربرانی که سخت ‌افزار قدیمی‌تر یا کمتر پیشرفته دارند، چالش‌هایی ایجاد کند. ارتقا یا سرمایه‌گذاری در یک سیستم کامپیوتری جدید می‌تواند به هزینه کلی استفاده از اتوکد اضافه کند.

 • پیچیدگی رابط کاربری

اتوکد با مجموعه گسترده‌ای از ابزارها و ویژگی‌های خود، می‌تواند برای مبتدیان بی‌نظیر باشد. اما پیچیدگی رابط نرم‌افزار و گستره وسیع گزینه‌های موجود ممکن است در ابتدا کاربرانی را که تازه‌وارد نرم‌افزار CAD هستند، گیج کند. آشنایی با گزینه‌ها و استفاده مؤثر از تمام ابزارهایی که اتوکد ارائه می‌دهد به زمان و تمرین نیاز دارد.

 • مسائل مربوط به سازگاری

درحالی‌که اتوکد از فرمت‌های فایل مختلف برای واردات و صادرات پشتیبانی می‌کند، مشکلات سازگاری همچنان ممکن است هنگام همکاری با کاربران نرم‌افزارهای مختلف CAD ایجاد شود. برخی از ویژگی‌ها و عملکردها ممکن است به طور یکپارچه بین پلتفرم‌های نرم‌افزاری مختلف ترجمه نشوند که منجر به مشکلات احتمالی می‌شود.

 • وابستگی به سیستم‌های کامپیوتری

اتوکد نرم ‌افزاری است که به‌شدت به سیستم‌های کامپیوتری و عملکرد سخت افزاری متکی است. هر گونه مشکل فنی یا نقص سیستم می‌تواند جریان کار را مختل کند و منجر به خرابی شود. در چنین مواردی، کاربران ممکن است تا زمانی که مشکلات حل نشود، با تأخیر یا ازدست‌دادن کار مواجه شوند.

 

آینده اتوکد

اتوکد یک ابزار نرم افزاری پیشرو برای طراحی و تهیه پیش‌نویس برای بیش از سه دهه بوده است و آینده آن امیدوارکننده به نظر می‌رسد. در ادامه برخی از روندهایی که آینده اتوکد را شکل می‌دهند آورده شده است:

 • رایانش ابری

نرم افزار اتوکد به طور فزاینده‌ای به سمت راه‌حل‌های مبتنی بر Cloud مانند اتوکد وب و اتوکد موبایل می‌رود. این قابلیت به کاربران امکان می‌دهد تا از هر کجا و در هر دستگاهی به طرح‌های خود دسترسی داشته باشند و بتوانند روند کار از راه دور مدیریت کنند.

 • هوش مصنوعی

نرم افزار اتوکد اکنون می‌تواند به کمک هوش مصنوعی، ترسیم اشیا و ابعاد را بر اساس زمینه و اقدامات قبلی کاربر پیشنهاد دهد و روند تهیه پیش‌نویس را سریع‌تر و دقیق‌تر کند.

 • واقعیت مجازی و افزوده (AR, VR)

شرکت Autodesk در حال بررسی استفاده از فناوری‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده برای افزایش تجسم و ارتباط میان طرح‌ها است. به عنوان مثال، کاربران اکنون می‌توانند طرح‌های خود را به‌صورت سه‌بعدی مشاهده کنند و با استفاده از هدست‌های VR از میان آن‌ها عبور کنند، یا با استفاده از برنامه‌های واقعیت افزوده، آ‌نها را در دنیای واقعی پوشش دهند.

 • یکپارچه سازی با سایر ابزارهای نرم افزاری

این یکپارچه سازی در نرم افزار اتوکد، با سایر نرم افزارها مانند Revit، نرم افزار شبیه‌سازی و نرم افزار مدیریت پروژه را ارائه می‌دهد. این به کاربران اجازه می‌دهد تا به طور یکپارچه در بسترهای نرم افزاری مختلف کار کنند و داده‌ها و اطلاعات را راحت‌تر به اشتراک بگذارند.

 • سفارشی‌سازی

اتوکد به طور مداوم گزینه‌های سفارشی‌سازی خود را بهبود می‌بخشد و به کاربران این امکان را می‌دهد تا ابزارها، ویژگی‌ها و گردش کار خود را ایجاد و به اشتراک بگذارند. این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند تا کارآمدتر و مؤثرتر فعالیت کرده و اتوکد را با نیازها و اهداف خاص خود تنظیم کنند.

 

آینده نرم افزار اتوکد

 

سخن پایانی بن رو کالج

اتوکد یک ابزار همه‌کاره و قدرتمند است که در طیف وسیعی از صنایع و برنامه‌های کاربردی مورداستفاده قرار می‌گیرد. ویژگی‌ها و ابزارهای آن، مانند رابط خط فرمان، مدیریت لایه‌ها، مدل‌سازی سه‌بعدی، حاشیه‌نویسی، ایجاد طرح‌های پیچیده و همکاری با دیگران در یک پروژه را برای کاربران آسان می‌کند. استفاده از اتوکد همچنان به پیشرفت و تکامل خود ادامه خواهد داد؛ زیرا اتوکد نقش مهمی در شکل‌دادن به آینده طراحی و نوآوری دارد. در نتیجه، درصورتی‌که به دنبال شغلی در حوزه معماری هستید، اتوکد یک مهارت ارزشمند برای یادگیری است.

در همین راستا، مجموعه بن رو کالج، مرجع تخصصی آموزش نرم افزارهای معماری، پکیج جامع آموزش نرم افزار اتوکد را در اختیار شما علاقه‌مندان قرار داده است تا علاوه بر یادگیری صفر تا صد و تسلط کامل بر نرم افزار، ضوابط شهرداری و نظام مهندسی را نیز فرا گیرید. پس از گذراندن این دوره، شما به راحتی قادر به تهیه و تولید نقشه‌های فاز دو معماری و یا معماری داخلی، متناسب با ضوابط شهرداری و نظام مهندسی خواهید بود.

پکیج آموزشی

Zero Cad

آموزش اتوکد و فاز دو

پکیج آموزش اتوکد

Rating 0.00 from 0 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید