۴ سبد خرید

پرکاربردترین شورتکات های اتوکد

پرکاربردترین شورتکات های اتوکد

اتوکد (AutoCAD) یک نرم‌ افزار طراحی با رایانه است که برای ترسیم نقشه‌‌های مهندسی و حتی صنعتی به کار می‌‌رود. این نرم ‌افزار کاربردی از محصولات شرکت اتودسک است که به کاربران خود امکان مدل‌سازی دوبعدی و سه‌‌بعدی پروژه ها را می‌دهد. در هنگام کار با اتوکد اغلب کاربران برای این که بتوانند سریع‌تر به قابلیت‌ها و فایل‌هایی که می‌‌خواهند دسترسی داشته‌باشند، از برخی از پرکاربردترین شورتکات های اتوکد استفاده می‌نمایند. کلید میانبر یا شورتکات‌ها به منظور صادرنمودن سریع فرمان‌ها به نرم‌ افزارهای مختلف به‌کارمی‌روند. شورتکات های اتوکد نیز سبب سرعت بخشیدن به روند ترسیم در این نرم افزار می‌گردد. در این مقاله به کلیدهای میانبر اتوکد و شورتکات های مهم و کاربردی این نرم افزار پرداخته‌شده‌است.

 


 

دلیل محبوبیت اتوکد

در گذشته، قبل از ظهور نرم افزارهای طراحی مانند اتوکد، معماران و طراحان با کمک ابزارهایی همچون تخته، خط‌کش، گونیا و…طرح‌های خود را ترسیم می‌کردند و به ایده‌های ذهنی خود، جان می‌بخشیدند. امروزه معماران با استفاده از نرم افزار اتوکد این کارها را بسیار دقیق‌تر، ساده‌تر و حتی سریع‌تر انجام می‌دهد. اتوکد ترسیم ایده‌های ساده تا پیچیده را بسیار سریع‌تر کرد. این نرم افزار با محیط کار ساده و کاربرپسند به یکی از بهترین نرم افزارهای نقشه‌کشی بین طراحان و معماران تبدیل شده‌است.

دلیل محبوبیت اتوکد، دقت و سرعت بالای آن در ترسیم اشکال گوناگون بوده و در رشته‌های مکانیک، عمران و معماری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این نرم افزار به‌طور سالیانه درحال بروزرسانی و افزودن قابلیت‌های خود است. در ادامه به ویژگی‌های بارز این نرم افزار کاربردی اشاره‌ شده‌است:

  • داشتن ابزارهای فراوان مطابق با نیاز هر کاربر

  • محیط کاربرپسند و ساده

  • دقت و سرعت بالا

  • قابلیت طراحی و ترسیم طرح‌های دوبعدی و سه‌بعدی

  • دارای شورتکات های کاربردی

کلیدهای میانبر اتوکد

برای دانلود نرم افزار اتوکد ۲۰۲۴ روی لینک کلیک نمایید.

شورتکات های اتوکد

کلیدهای میانبر و شورتکات ها کمک می‌کنند که به جای اینکه کاربر، به منوی مورد نظر برای اجرای دستور برود، با فشردن یک یا چند دکمه، سریع آن را اجرا نماید. شورتکات های اتوکد، یک راه‌ فرار برای سرعت‌بخشیدن به روند طراحی و ترسیم در نرم افزار هستند. ممکن است، به خاطرسپردن تمامی شورتکات ها دشوار بنظر برسد اما با گذشت زمان و کارکردن با نرم افزار اتوکد، این مساله به راحتی حل می‌گردد.

واژه میانبر برای کلیدهای کیبورد استفاده می‌‌گردد. منظور از میانبرهای صفحه کلید رایانه یا Shortcut Keys، ترکیبی از چند کلید کیبورد است که با همزمان فشردن آن، کاری انجام می‌شود. سرعت بالای اجرای دستورها با استفاده از شورتکات ها و یا کلیدهای میانبر اتوکد و همچنین محیط کاری user friendly (کاربرپسند) بودن آن، از اصلی‌ترین قابلیت‌های این نرم افزار است. این میانبرها قابل ویرایش هستند و هر کاربر می‌تواند میانبرهای دلخواه خود را هم بسازد.

باتوجه به موارد ذکرشده، می‌توان این نتیجه را گرفت که شورتکات (میانبر) در اتوکد نقش اساسی را بازی می‌کند و استفاده از آن‌ها اجتناب‌ناپذیر است. در جهان پردغدغه امروز که بشر برای امور خود وقت بسیار کمی دارد و تمایل دارد که کارهای خود را در کمترین زمان ممکن به پایان برساند، استفاده از میانبرها در زمان کم از اهمیت دوچندان برخوردار است.

 

مهم ترین کلیدهای میانبر اتوکد

امکان استفاده از کلیدهای میانبر اتوکد از قابلیت‌های بخصوص این نرم افزار است که به منظور دسترسی راحت و سریع به عملکردهای پرکاربرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این بخش مقاله، به معرفی پرکاربرد‌ترین شورتکات ها و کلیدهای میانبر یک‌کلمه‌ای و همچنین ترکیبی اتوکد می‌پردازیم.

هنگام بررسی شورتکات ها و کلیدهای میانبر اتوکد، تصور برخی از کاربران این است که راه میانبر فقط با استفاده از کلیدهای ترکیبی انجام می‌گردد. برخلاف این تصور غلط، فعال‌سازی برخی از دستورات پرکاربرد اتوکد با استفاده از کلیدهای میانبر تک کلمه‌ای نیز امکان پذیر است. به عنوان مثال، با فشردن کلید C، دستور ترسیم شکل دایره فعال می‌شود. یا با فشردن E، فرمان پاک‌کردن فعال می‌گردد. در ادامه شورتکات های تک‌کلمه ای اتوکد را می‌بینیم.

A: فعال‌سازی دستور      ARC

B: فعال‌سازی دستور   BLOCK

C:   رسم دایره             Circle

E: پاک کردن              Erase

H: فعال‌سازی دستور   HATCH

G: فعال‌سازی دستور  GROUP

M: فعال‌سازی دستور    MOVE

O: فعال‌سازی دستور   OFFSE

L: فعال‌سازی دستور       LINE

J: فعال‌سازی دستور       JOIN

S: فعال‌سازی دستور      STRETCH

Z: برای بزرگ کردن و کوچک کردن  Zoom

RO: فعال‌سازی دستور     ROTATE

MI: فعال‌سازی دستور      MIRROR

SC: فعال‌سازی دستور       SCALE

TR: فعال‌سازی دستور         TRIM

EX: فعال‌سازی دستور   EXTEND

AR: فعال‌سازی دستور    ARRAY

CO: فعال‌سازی دستور      COPY

DT: فعال‌سازی دستور       TEXT

DIM: فعال‌سازی دستور   DIMENSION

 

تفاوت شورتکات ها و دستورات در اتوکد

کلیدهای میانبر اتوکد (Shortcut) و دستورات (Commands) درحالی که به هم مرتبط هستند، ولی ماهیت کاملا متفاوت دارند. میانبرها ترکیب کلیدهای عملکردی و کیبورد هستند که باعث می‌شوند تا یک عمل در نرم افزار اتوکد بدون نیاز به تایپ، اجرا شود. اما دستورات (Commands) دسته ای از کلمات هستند که عملکرد مخصوصی را دنبال می‌کنند. برخلاف شوررتکات ها، برای اجرای آن باید دستور را به‌طور کامل تایپ کرد. بنابراین استفاده از آن‌ها نسبت به شورتکات ها آسان‌تر است و نیازی به حفظ‌کردن ترکیب کلمات نخواهد بود.

اتوکد یکی از نرم افزارهای طراحی دوبعدی و سه‌بعدی است که برای طراحی و ترسیم استفاده می‌شود. کاربران برای ترسیم این طراحی‌ها از دستورات موجود در اتوکد استفاده می‌کنند. البته دانستن این دستورات به تنهایی کافی نیست و باید با کاربرد آن‌ها در موقعیت‌های مختلف آشنا شوید.

شورتکات اتوکد

 

میانبرهای ترکیبی اتوکد

علاوه بر کلیدهای میانبر تک‌کلمه‌ای، تعداد بسیار زیادی شورتکات ترکیبی در اتوکد وجود دارد. استفاده از شورتکات کار با این نرم افزار را ساده می‌کند و عملکرد کاربران را بهبود می‌بخشد. در ادامه‌ی مقاله به کلیدهای میانبر ترکیبی در اتوکد اشاره می‌کنیم.

Ctrl+R : جابجایی سریع در بین نماهای مختلف طرح (بالا، جانبی، پایین و غیره)

Ctrl+N : باز کردن تب جدید

Ctrl+S : ذخیره فایل طراحی در اتوکد (save)

Ctrl+Shift+S : ذخیره فایل به عنوان یک فایل جدید با فرمت جدید یا فرمت قبلی (save as)

Ctrl+0 : مخفی کردن تمام تب‌ها و جعبه ابزارهای برای نمایش کامل محیط ترسیم

Ctrl+1 : فعال کردن دستور PR برای باز کردن جعبه ابزار مشخصات شی و فراهم کردن امکان تغییر مشخصات

Ctrl+2 : باز کردن جعبه ابزار طراحی شامل بلوک‌های آماده اتوکد

Ctrl+8 : باز شدن ماشین حساب

Ctrl+9 : فعال یا غیر فعال کردن خط فرمان

Ctrl+C : کپی کردن یک شی یا اشیا

Ctrl+V : جایگذاری اشیا کپی‌شده (با ویژگی اشیا اصلی)

Ctrl+Shift+V : جایگذاری اشیا به صورت یک بلوک

Ctrl+Z : بازگرداندن ترسیم به مراحل قبل

Ctrl+Y : از بین بردن عملکرد ctrl+z یا همان Redo

Ctrl+Tab : جابجا شدن بین پنجره‌های بازشده در اتوکد (رفتن به پنجره بعدی)

Ctrl+Shift+Tab : رفتن به پنجره قبلی

Ctrl+A : انتخاب تمامی المان‌های موجود در صفحه

] +Ctrl یا  \+Ctrl : مشابه عملکرد کلید  Esc (خارج شدن از دستور فعلی)

Ctrl+Q : خارج شدن از محیط برنامه

Ctrl+Page Up : رفتن به زبانه قبلی در مدل فعلی

Ctrl+Page Down : رفتن به زبانه بعدی در مدل فعلی

کلیدمیانبر در اتوکد

سخن پایانی بن رو کالج

در گذشته، تنها روشی که یک معمار می‌توانست به ایده‌های خود روح و جان ببخشد، ترسیم به وسیله ابزاردستی بود. با پیشرفت رایانه‌ها، ابزار دستی ترسیم مانند، قلم و کاغذ جای خود را به نرم افزارهای طراحی دادند. اتوکد (AutoCAD) یکی از این نرم افزارهای طراحی است. نرم افزار اتوکد، سالیان متمادی است که به عنوان پرکاربردترین نرم افزار در زمینه ساختمان معرفی می‌گردد و هزاران شرکت در سراسر جهان از اتوکد به عنوان یک نرم افزار نقشه‌کشی، راه‌سازی، معماری و حتی صنعتی و …استفاده می‌کنند.

هدف از معرفی شورتکات های اتوکد، بالابردن سرعت و ساده‌ترشدن طراحی و ترسیم است. زیرا کلیدهای میانبر اتوکد مسیر انجام دستور مدنظر را کوتاه می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر در این زمنیه، می‌توانید به بن رو کالج، به عنوان مرجع آموزش نرم افزارهای معماری مراجعه کنید. اگر نیاز به یادگیری و طی دوره‌های آموزش اتوکد را دارید در این مجموعه علاوه بر امکان دانلود نرم افزار، دوره‌های تخصصی نیز در اختیار شما قرار می‌گیرد. برای تهیه پکیج اتوکد بن رو کالج روی لینک کلیک کنید.

پکیج آموزشی

Zero Cad

آموزش اتوکد و فاز دو

پکیج آموزش اتوکد

Rating 0.00 from 0 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید