۴ سبد خرید

اهمیت آموزش اتوکد برای معماران

اهمیت آموزش اتوکد برای معماران

یکی از نرم افزارهای کاربردی در زمینه طراحی و ترسیم دو‌بعدی و سه‌بعدی، نرم افزار اتوکد است. این نرم افزار محبوب برای ترسیم نقشه‌‌های مختلف استفاده می‌‌شود. اغلب دانشجوهای رشته‌های مختلف مانند معماری، مکانیک، عمران و برق در فکر یادگیری اتوکد برای پیشرفت تحصیلی هستند. این نرم افزار در زمینه مهندسی و حتی پروژه‌های صنعتی بسیار کاربرد دارد، اما اتوکد برای معماران همواره کاربردی و ضروری بوده‌است. در این مقاله به معرفی نکاتی درباره دلایل اهمیت آموزش اتوکد برای معماران می‌پردازیم.
 


 

اتوکد چیست؟

نرم‌ افزارها با توانایی طراحی و ترسیم دقیق و سریع، جایگزین مناسبی برای روش‌های سنتی ترسیم نقشه‌ها هستند. همچنین نرم افزارهای طراحی نیز، مانند سایر علوم دچار تغییر و تحول شده‌اند و روزبه‌روز پیشرفت می‌کنند. یکی از قدیمی‌‌ترین نرم‌ افزارها در زمینه مهندسی اتوکد از شرکت اتودسک است، که امروزه لقب رایج‌ترین نرم افزار مهندسی را از آن خود کرده‌است.

اتوکد (AutoCAD) یک نرم ‌افزار طراحی به کمک رایانه است که کاربرد ترسیمی دارد. از زمانی که نرم افزارهای طراحی و نقشه‌کشی همچون اتوکد عرضه شدند، نقشه‌ها با دقت و سرعت بیشتری آماده شد. مهندسان از اتوکد به عنوان یکی از مهم‌ترین نرم افزارهای طراحی، برای مدل‌سازی دوبعدی، سه‌بعدی و ترسیم‌فنی استفاده می‌کنند.
 
اتوکد برای معماران

 

چرا باید از اتوکد استفاده کنیم؟

اتوکد، اولین نرم افزار نقشه‌کشی است که مهندسان، در رشته‌های مهندسی با آن سروکار دارند. این نرم افزار پایه‌ترین نرم افزار ترسیمی مهندسان است. به این دلیل یادگیری و استفاده از اتوکد در این رشته‌ها ضروری به حساب می‌آید. دقت، سادگی و سرعت اتوکد در ترسیم از مزیت‌های یادگیری آن است. این نرم افزار، میزان خطا در طراحی و ترسیم را تا حد قابل قبولی کاهش می‌‌دهد که این امر سبب صرفه‌جویی در زمان و همچنین هزینه‌ها می‌گردد.

علاوه بر نقشه‌کشی و خدمات مهندسی، از اتوکد می‌‌توان برای طراحی محصولات گوناگون در کنار سایر نرم افزارها نیز استفاده کرد. اتوکد از آن دسته نرم افزارهایی است که سالیانه شاهد به‌روزرسانی و پیشرفت آن هستیم.

 

نرم افزار اتوکد برای چه کسانی مناسب است؟

اتوکد یک نرم افزار طراحی در اکثر رشته‌های مهندسی است که همه‌ی ابزار لازم برای طراحی هرمدل دوبعدی یا سه‌بعدی را دارد. نرم افزار Autocad، عمدتا مورد استفاده‌‌ی سازندگان ساختمان، معماران و مهندسان است. همان‌‌طور که اشاره شد، این برنامه دارای قابلیت‌‌های متعددی است. اغلب طراحان از اتوکد برای انجام پروژه‌‌هایشان استفاده می‌‌کنند.

بسیاری از علوم و تخصص‌های دیگر، همچون ریاضی و هنر نیز از مزایای اتوکد بی‌بهره نیستند. ترسیم مهندسی، تحلیل سیستم‌ها، انجام پروژه‌های رشته‌های مکانیک و برق از دیگر قابلیت‌های اتوکد است. با استفاده از این نرم افزار خطای انسانی کاهش می‌یابد.

همچنین این نرم افزار حرفه‌ای برای مهندسان عمران امکان شبیه‌سازی قبل ساخت‌وساز را فراهم می‌نماید. علاوه بر تخصص‌های ذکر شده، در زمینه‌های دیگر، همچون طراحی‌داخلی، کابینت‌سازی، چاپ سه‌بعدی و مدل‌سازی صنعتی نیز از اتوکد استفاده می‌شود.
 
برای آشنایی با پرکاربردترین شورتکات های اتوکد روی لینک کلیک نمایید.
 
نرم افزار اتوکد

 

ویژگی های اتوکد برای معماران

امروزه استفاده از رایانه و فناوری در همه رشته‌ها مخصوصا رشته پرطرفدار معماری نفوذ کرده‌است. معمارانی که زمانی نقشه‌ها را بصورت دستی ترسیم می‌کردند امروزه با استفاده از اتوکد می‌تواند این کار را در زمان کم و دقت بالا انجام دهند. به همین دلیل معمارانی که علاوه بر داشتن علم معماری، بر نرم افزارهای ترسیم هم تسلط دارند، در بازارکار موفق‌تر هستند. یادگیری این نرم افزار کاربردی به دانشجویان معماری شدیدا توصیه می‌گردد.

از مهم‌‌‌ترین ویژگی‌‌‌های نرم افزار اتوکد، برای معماران این است که در این نرم افزار تمامی مدارک معماری مثل پلان، نما و مقطع با شرایط یکسان ترسیم می‌شوند و در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. همچنین می‌توان در اتوکد مدل‌‌سازی سه‌بعدی انجام داد و از آن مقطع یا نما تهیه کرد.
در ادامه به برخی از مزایای یادگیری و استفاده از اتوکد برای طراحان و معماران اشاره شده‌است:
توانایی نرم افزار در ترسیم نقشه‌های معماری در مقیاس‌های مختلف
تعامل صحیح اتوکد با نرم‌ افزارهای سه‌بعدی قدرتمند مانند تری‌ دی ‌مکس
پیشرفت در بازار کار معماری و ساختمان و ارتقا جایگاه شغلی
طراحی راحت، دقیق و سریع و همچنین ویرایش نامحدود طرح قبل اجرا
پرزانته پلان‌‌ها و یا سایر مدارک در کنار ارائه دقیق و بدون خطا
قابلیت خروجی‌گرفتن در فرمت‌ دلخواه
امکان محاسبه مساحت، محیط و …
صرفه جویی در زمان و هزینه‌ها
ترسیم راحت با امکان لایه‌‌بندی خطوط
بررسی و رفع ایراد‌های طرح قبل از اجرا
 
اگر می خواهید به بررسی جدیدترین ویژگی های اتوکد 2024 بپردازید، این مقاله از بن رو کالج را بخوانید.

 

اهمیت آموزش اتوکد برای معماران

یادگیری نرم افزار اتوکد هیچ‌ پیش‌نیازی ندارد و تمامی دانشجویان، مهندسین، متخصصین و علاقه‌مندان در رشته‌های مختلف مهندسی می‌توانند بدون محدودیت سنی در این زمینه آموزش ببینند. امروزه داشتن علم و دانش طراحی در زمینه معماری، به ‌تنهایی برای استخدام در شرکت‌های معماری کافی نیست. تسلط به نرم افزارهای معماری از جمله اتوکد یک فاکتور مهم در پیشرفت در بازارکار معماری و ارتقا جایگاه شغلی به شمار می‌رود.

پس معماران برای پیشرفت در زمینه معماری و رشد سریع کسب‌وکار خود بایستی به اتوکد مسلط باشند. اتوکد در ترسیم نقشه‌های فاز یک و فاز دو و همچنین نقشه‌های اجرایی به کمک معماران می‌آید. همچنین برای ورود به بازار کار معماری داخلی نیز یادگیری اتوکد مهم و کاربردی است.

فراگیری نرم افزار اتوکد برای کسانی که قصد مهاجرت و یا ادامه تحصیل در خارج از ایران را دارند و کسانی که به دنبال تحول در زندگی شغلی خود هستند، نیز توصیه می‌گردد. امروزه کسانی که قصد استقلال شغلی دارند ویا  به‌طور مستقل در حوزه طراحی معماری و دکوراسیون داخلی فعالیت می‌کنند نیز به یادگیری اتوکد روی آورده‌اند.
 
آموزش نرم افزار اتوکد

 

سخن پایانی بن رو کالج

اتوکد که ازجمله نرم ‌افزارهای بسیار کاربردی در معماری و سایر رشته‌ها به‌شمار می‌رود، به منظور طراحی و ترسیم نقشه‌های دوبعدی و سه‌بعدی، مورداستفاده قرار می‌‌گیرد. اتوکد برای معماران و طراحان امکان ترسیم در زمان کمتر و دقت بیشتر را فراهم می‌نماید. با توجه به مزایای ذکرشده برای اتوکد درمقاله، شرکت در دوره‌های آموزش اتوکد به مهندسان، طراحان، معماران رشته‌های مختلف توصیه می‌گردد. با بن رو کالج، می‌توانید اتوکد را یک‌‌بار و برای همیشه یاد بگیرید. برای تهیه پکیج آموزشی اتوکد روی لینک کلیک نمایید.

 

پکیج آموزشی

Zero Cad

آموزش اتوکد و فاز دو

پکیج آموزش اتوکد

Rating 2.00 from 2 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید