سبد خرید

رندر دی 5 چیست؟

رندر دی 5 چیست؟

یکی از مهم‌ترین مراحل پروژه‌های مدلسازی در رشته معماری و یا سایر رشته‌ها، Rendering است. در سالیان اخیر، رقابتی شگفت‌انگیز بین نرم افزارهای رندرینگ به وجود آمده‌است. نرم افزارهایی همچون تویین موشن، آنریل انجین و لومیون و… همگی بر روی Real-Time تمرکز کرده‌اند. رندر دی 5 نیز یک نرم افزار رندرینگ است که عمدتا برای معماری و طراحی ‌داخلی استفاده می‌شود. همچنین این موتور رندر ویژگی‌ها و ابزارهای زیادی دارد که به کاربر امکان رندر سریع و آسان و با کیفیت بالا می‌دهد. در این مقاله به بررسی نرم افزار رندر دی 5 می‌پردازیم.

 


 

نرم افزار d5 render چیست؟

نرم افزار d5 render یکی از نرم افزارهای رندرینگ و انیمیشن‌سازی، بر مبنای realtime render است. کاربران با کمک این موتور رندر به تصاویر و انیمیشن‌های بسیارجذاب و باکیفیتی رسیده‌اند. رندر دی 5 یک موتور رندر برای متخصصان مدل‌سازی در رشته های مختلف است، که با تکیه بر تکنولوژی RTX-accelerated، سرعت و کیفیتی شگفت‌انگیز درکارت‌های گرافیک را به کاربران به ارمغان می‌آورد.

 

دی ۵ رندر

 

این نرم افزار به کاربران امکان ایجاد مدل‌های سه‌بعدی و تبدیل آن‌ها به انیمیشن و تصاویر جذاب و حرفه‌ای را فراهم می‌کند. رندر دی 5 یک برنامه تکنولوژی قدرتمند ریل‌تایم است، که شامل ابزارهایی برای طراحی و مدل‌سازی می‌شود. دی 5 پارامترهای قابل‌تنظیم برای اندازه‌ها و سرعت و…دارد که در نهایت طرح را به طبیعی‌ترین حالت ممکن ارائه می‌نماید. این موتور رندرینگ که به صورت یک برنامه مستقل در دو نسخه عمومی و پرو منتشر شده‌، یک موتور رندر بسیار قدرتمند و حرفه‌ای به شمار می‌رود.

 

کاربرد d5 render در معماری

یکی از مراحل اساسی و مهم در پروژه‌های معماری، رندرینگ است. رقابت بین موتورهای رندرینگ همواره وجود دارد. دی 5 یک موتور رندر برای متخصصان مدل‌سازی سه‌بعدی در معماری، منظر، طراحی داخلی و… به شمار می‌رود.  هرچند این نرم افزار به نسبت سایر موتورهای رندرینگ قوی، هنوز یک موتور رندرینگ نوپا است و شاید نتواند رقیب جدی برای نرم افزارهایی مانند Lumion و Twinmotion به حساب بیاید، اما در آینده ممکن است این اتفاق بیفتد. نرم افزاری که در نسخه اول خود دارای سرعت، کیفیت بالا و محیط کاربرپسند است.

شرکت Dimension 5 توسعه‌دهنده موتور D5 Render، توانایی این موتور رندرینگ را بر قابلیت‌های جدید کارت های گرافیک شرکت Nvidia یعنی RTX متمرکز کرده‌است. اگر مهندس معمار هستید و یکی از کارت‌های گرافیک Nvidia Geforce RTX و یا Quadro RTX را دارید، D5 بی‌شک بهترین گزینه برای شما است.

 

d5 render

 

برای ارائه پروژه‌های معماری، می‌توان در این نرم افزار انیمیشن، واقعیت مجازی یا همون VR، حالت walk through (قدم زدن اول شخص، در صحنه) و رندر پاناروما یا 360 درجه را آسان‌تر و با سرعت بیشتر انجام داد. عمدتا، تمرکز این موتور رندر بر روی نرم افزار اسکچاپ است. به این دلیل، دی5 رقیب اصلی Enscape به حساب می‌آید. حتی می توان صحنه‌های تری دی مکس را با موتور رندرینگ VRay آماده کرد و سپس به D5 منتقل نمود. در این نرم افزار کاربر با تنظیم اندازه و سرعت در مدل‌های معماری، می‌تواند به یک رندر ایده‌آل برسد و در نهایت، طرح را به طبیعی‌ترین حالت ارائه کند.

 

مزایای نرم افزار رندر دی 5

استفاده از نرم افزار رندر دی 5 که با نرم افزارهای کاربردی، SketchUp ,3 ds Max ,Revit, Archicad ,Rhino سازگار است، مزایای زیادی دارد. معماران و مهندسان، می‌توانند به سادگی مدل‌های سه‌بعدی خود را در فرمت‌های FBX از نرم افزارهای موردنظر به صورت مستقیم به موتور رندر D5 منتقل کنند. اگر چه آپشن‌های این موتور رندرینگ زیاد نیست، اما بسیار کارآمد و ساده است.

همچنین این موتور رندر از متریال‌های PBR و HDRIها پشتیبانی می‌کند، و می‌تواند تا خروجی K 16 تصاویر را رندر کند که برای تمامی کارها مناسب است. سایر ویژگی‌های این موتور رندر، شامل پشتیبانی از جلوه‌های حجمی و مبتنی بر ذرات، آسمان فیزیکی، نوردهی خودکار، برش دوربین، حذف نویز و انتخاب عمق میدان است.

 

موتور رندر دی 5

 

در واقع مزیت دی 5 مکانیزم و قابلیت‌های ساده و سریع آن است و با این نرم افزار می‌توان بهترین کیفیت و سرعت را با کارت‌های گرافیک RTX و یا GTX تجربه کرد. در موتور رندرینگ دی 5، از نور و افکت‌های حجمی و سیستم automatic exposure و depth of field و camera clipping می‌توان استفاده نمود. با توجه به مزیت‌های ذکرشده  برای دی 5، نکته مثبت و مهم در این موتور قابلیت سرعت آن است. این موتور رندرینگ با تکیه بر قابلیت‌ Nvidia ، می‌تواند رندرینگ بسیارسریع و باکیفیتی را در اختیار کاربران قرار دهد.

 

سخن پایانی بن رو کالج

D5 یک موتور رندر ردیابی اشعه برای معماران، متخصصان و مهندسان است. درحقیقت نرم افزارهایی که موتور رندرگیری Real time دارند، رقیب d5 render به حساب می‌آیند. ولی باتوجه به امکانات و قابلیت‌هایی که در آن وجود دارد، می توان آینده درخشانی را برای نرم افزار d5 render  متصور شد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه رندرینگ در معماری و دانلود نرم افزارهای مربوطه می‌توانید به بن رو کالج مراجعه کنید.

Rating 3.52 from 29 votes

دیدگاه‌ها ۴
ارسال دیدگاه جدید