۱ سبد خرید

اهمیت آموزش REVIT MEP

اهمیت آموزش REVIT MEP

چنانچه می‌دانیم نرم‌افزار اتودسک رویت به عنوان پلتفرمی برای استفاده از مدل BIM به کار گرفته‌ می‌شود. پیشتر در مقاله آشنایی با رویت سازه (Revit Structureدرباره رویت سازه صحبت کرده‌ایم. در این مقاله به معرفی آموزش REVIT MEP بن رو کالج و کاربردهای رویت برای تاسیسات ساختمان می‌پردازیم. رویت تاسیسات (Revit MEP)، رویت سازه (Revit Structural)، رویت معماری (Revit Architecture)، نویس ورک (Navisworks) و کاست ایکس (Cost-X) برای فعالان حوزه ساخت و ساز بسیار اهمیت دارد و مهم است آنها بتوانند با ترکیب رویت و مدل بیم در ساختمان به بهره‌وری برسند.

 

سوال اول؛‌ رویت برای تاسیسات ساختمان چه نقشی در مدلسازی دارد؟

نرم افزار رویت تاسیسات چنانچه از اسمش برمی‌آید (Revit MEP: Mechanical, Electrical, Plumbing) وظیفه ارائه تجهیزات مکانیکی، الکتریکی و لوله‌کشی در ساختمان را دارد. امروزه پیچیده‌ترین تصمیم ها برای سیستم‌های گرمایش و سرمایش، اطفاء حریق، تاسیسات الکترکی و غیره در ساختمان‌ها در رویت تاسیسات انجام می‌گیرد. در حقیقت Revit MEP شامل یک ابزار برای بارگذاری این سیستم‌هاست که به شما امکان تحلیل و اندازه‌گیری انرژی مصرفی در ساختمان را می‌دهد. در رویت تاسیسات با مدلسازی داکت‌‌ها، لوله‌ها و عناصر، می‌توان به درک بهتری از سیستم‌ها و زون‌بندی گرمایش و سرمایش در ساختمان دست یافت.

ابزارهای مدل بیم نظیر نرم افزار رویت تاسیسات و دیگر موارد فوق در فاز پیش‌طراحی بیش از هر مرحله دیگری در فرایند ساخت و ساز به کمک مهندسان می‌آید. با مدلسازی سه بعدی همه ابعاد ساختمان از طرح معماری و سازه تا تاسیسات پیش از شروع ساخت و ساز، مدیران پروژه آگاهی بیشتری از جزئیات مالی و زمانی خواهند داشت که نتیجه آن برنامه‌ریزی سودآور است.

REVIT-MEP

 

آموزش REVIT MEP برای تاسیسات الکتریکی ساختمان

در درجه اول مهندسان الکتریک با به کارگیری آموزش REVIT MEP می‌توانند فیکسشرهای روشنایی را به صورت دقیق مدلسازی کرده و جانمایی کنند. به علاوه که برای مدارها و سیم‌کشی نیز قدرت تصمیم‌گیری خواهند داشت. از آنجا که رویت یک نرم افزار مدلسازی چندجانبه است، پس از اتمام کار، آنها به نقشه‌های دقیق فاز دو و مدلسازی همزمان دسترسی خواهند داشت.

آنها می‌توانند با آموزش رویت تاسیسات برق مرور سریعی بر ستون فقرات الکتریکی ساختمان داشته باشند و مواردی مثل بارگذاری بیش از حد، کم بارکردن تابلوهای برق یا ترنسفورماتورها و همچنین بارگذاری مدارهای انشعاب را مرور کنند. این کار به انتخاب اندازه قطع‌کننده و سیم‌ها کمک خواهد کرد.

رویت برای تاسیسات ساختمان

از طرف دیگر، آموزش رویت تاسیسات مکانیکی به بهره‌وری بیشتر در طراحی HVAC دست یابند. محاسبه بار گرمایش و سرمایش، چیدمان و مسیریابی کانال و لوله‌ها، محاسبه قطر مناسب برای لوله‌کشی، محاسبه سرعت و اصطکاک درون لوله، ترسیم و طراحی دقیق موتورخانه بر اساس موارد موجود در بازار و نهایتا ایجاد اتصالات پیشنهادی در آبجکت تاسیسات رویت از جمله ابتدایی‌ترین فواید استفاده از رویت در تاسیسات است.

افرادی که رویت مپ مکانیکال را به صورت حرفه‌ای به کار می‌گیرند می‌توانند تنش لوله‌کشی و سازه آن را آنالیز کرده و کرنش‌ها در انواع مختلف مصالح و سازه‌های تحت نیروهای مکانیکی را ارائه دهند. به علاوه، انواع پروژه‌های طراحی، تجزیه و تحلیل و فرایند آنها را از طراحی تا ساخت در دست می‌گیرند. چنین خدماتی به صورت محدود توسط رویت کاران خبره تاسیسات انجام می‌شود.

 

لینک ویدیو آشنایی با بیم (BIM) و مقدمه ای بر مزایای آن در صنعت ساختمان در آپارات

 

چرا باید آموزش REVIT MEP را بگذرانیم؟

رویت تاسیسات بیشتر توسط شرکت‌های تخصصی و برجسته AEC استفاده می شود زیرا یک راه حل واحد برای مدلسازی، طراحی، همکاری و ساخت خدمات مختلف مپ است. از این رو متخصصانی که خواهان گواهی‌‌های رسمی آنند کم نیستند. بیش از ۹۰ درصد شرکت‌های معماری در ایلات متحده و بیش از ۸۰ درصد در بریتانیا از رویت و دیگر ویژگی‌های آن مثل رویت سازه و رویت تاسیسات استفاده می‌کنند.

خبر خوب در استفاده از نرم‌افزار رویت مپ آن است که کمپانی اتودسک به طور منظم باگ‌ها را حذف کرده و نسخه نرم افزار را به روز می‌کند. اتودسک با امکان استفاده از راهبردهای استراتژیک در رویت از جمله استفاده از آنالیز به عنوان مبنای طراحی یا به کار‌گیری مدل‌های سه بعدی به عنوان سند مشترک کار گروهی پیشرفت‌‌های زیادی در حوزه طراحی ساختمان ایجاد کرده‌است.

 

سخن پایانی بن رو کالج

در نهایت باید گفت که پکیج نرم افزار رویت یک تیر و چند نشان است. در هر یک از نرم‌افزارهای مدلسازی شما به سختی خروجی اطلاعات بسیار دقیق طراحی و ساخت خواهید داشت و هر یک از عناصر می‌بایست مدل شوند. این در حالیست که عناصر سازه در Revit Structural به طور پیش‌فرض ساخته و بارگذاری شده‌اند و همچنین Revit MEP و رویت معماری نیز مجهز به ابزارهای مشابه هستند که جملگی از مواهب هماهنگی رویت با مدل اطلاعات ساختمان است. یادگیری نرم افزار رویت به شما قدرت اجرایی بیشتر در زمان کمتر خواهد داد. دوره بیم و REVIT MEP بن رو کالج را در این لینک ببنید.

پکیج آموزشی

MEP College

آموزش تاسیسات الکتریکی و مکانیکی

اهمیت آموزش REVIT MEP - بن رو کالج

Rating 4.00 from 4 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید