سبد خرید

وبینار نکات مهم نویس ورکس

در وبینار نکات مهم نویس ورکس، به معرفی و بررسی یکی از پرکاربردترین قابلیت‌های Navisworks، یعنی ابزار Compare پرداخته شده است.

Navisworks چیست؟

Navisworks یک نرم افزار قدرتمند است که می‌تواند به متخصصان صنعت ساخت و ساز و AEC کمک کند تا همکاری و مدیریت داده‌های خود را بهبود بخشند. ابزاری که به مدل‌سازان و طراحان از همه رشته‌ها اجازه می‌دهد کیفیت نهایی پروژه را بررسی کنند و قبل از ورود به مرحله ساخت، بدون هیچ مشکلی اشتباهات را برطرف کنند. اینجاست که Navisworks پا به عرصه وجود می‌گذارد.

 

ویژگی های نویس ورکس در وبینار نکات مهم نویس ورکس

در حالی‌ که Revit برای ایجاد مدل‌های ساختمان و تولید اسناد برای ساخت آن‌ها استفاده می‌شود، زمانی که متخصصان طراحی فنی می‌خواهند مدل‌های سه‌بعدی مختلف ایجاد شده در برنامه‌های مختلف را ترکیب کنند، به Navisworks روی می‌آورند، زیرا هدف اصلی آن بررسی و مدیریت پروژه است.

Navisworks با تشخیص تداخلات و خطاها، هماهنگی و کیفیت پروژه را بهبود می‌بخشد و به متخصصان اجازه می‌دهد تا قبل از شروع ساخت، مسائل را شناسایی و حل کنند. علاوه بر این، Navisworks به کاربران اجازه می‌دهد تا داده‌ها را به‌راحتی جمع‌آوری کنند که منجر به کنترل بیشتر بر نتایج کل پروژه می‌شود.

با مشاهده وبینار نکات مهم نویس ورکس می‌توانید هزینه‌ها را در درازمدت کاهش دهید و تخمین منابع موردنیاز برای یک پروژه را آسان‌تر کنید. این ابزار حرفه‌ای، تمامی خطاها را قبل از وقوع آن‌ها در ساخت‌وساز به‌خوبی نشان می‌دهد. قطعاً این نرم افزار در زمینه‌های مختلفی می‌تواند بسیار سودمند باشد. اما در وبینار Navis-Trick، به بررسی و آموزش یکی از قابلیت‌های این ابزار کاربردی پرداخته شده است.

 

کاربرد ابزار Compare در پروژه‌ها

به بیان ساده، ابزار Compare یکی از ویژگی های نویس ورکس است که می‌تواند اختلاف‌ها و تفاوت‌های دو فایل انتخاب شده را به شما نمایش بدهد. این قابلیت در موارد بسیاری کاربرد دارد. فرض کنید شما یک نسخه اولیه از طرح پروژه خود را برای کارفرما ارسال کرده‌اید و کارفرما پس از بررسی فایل، تغییراتی را روی آن اعمال کرده است.

حالا شما نیاز دارید تا این تغییرات را روی فایل اولیه و فایل ارسال شده توسط کارفرما مشاهده کنید. در این جاست که ابزار Compare به‌خوبی این نیاز شما را بر طرف کرده و تمامی تغییرات اعمال شده را برای شما به نمایش خواهد گذاشت.

البته این تمام ماجرا نیست! زیرا ممکن است شما بخواهید بدانید که فایل کنونی شما نسبت به دیروز یا هفته‌های گذشته چه تغییراتی را در پی داشته، چقدر پیشرفت کرده و کدام اجزای به‌خصوص، ویرایش شده‌اند. در تمامی این موارد، گزینه Compare به‌خوبی به شما کمک می‌کند.

در وبینار Navis-Trick، قابلیت‌های فوق‌العاده ابزار Compare، روی یک پروژه کاملاً بررسی شده است.

 

چگونه دو فایل رویت را با هم مقایسه کنیم؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که مدل‌ها را از Revit صادر کنید و خروجی‌های خود را تهیه کنید. سپس این فایل‌ها را به Navisworks وارد می‌کنید. در مرحله بعد، باید هر دو فایلی را که می‌خواهید با هم مقایسه کنید در حالت انتخاب قرار دهید. سپس در تب Home، به پنل Tools رفته و گزینه Compare را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که تا زمانی که 2 فایلی را که می‌خواهید با هم مقایسه شوند انتخاب نکنید، ابزارCompare  خاکستری باقی میماند و کار نخواهد کرد. پس دقت کنید که برای شروع فرایند مقایسه، هر دو فایل را انتخاب نمایید.

هنگامی که موارد را برای مقایسه انتخاب کرده و گزینه را اجرا کردید، یک کادر برای شما باز می‌شود و گزینه‌هایی را برای مقایسه در اختیار شما قرار می‌دهد. این گزینه‌ها به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید دقیقاً اختلافات بین کدام اجزا را می‌خواهید.

سپس برای نتیجه کار می‌توانید گزینه مدنظر خود را انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید عناصر همسان را پنهان کرده و تفاوت‌ها را برجسته کنید. یا با فعال ‌کردن گزینه Save as selection set می‌توانید قسمت‌هایی را که با هم اختلاف دارند به‌ عنوان یک فایل جداگانه ذخیره کنید.

پس از اتمام فرایند مقایسه، ابزار Compare دو مدل را در رنگ‌های مختلف ایجاد می‌کند تا بتوانید تغییرات را به‌خوبی مشاهده کنید. رنگ قرمز نقاطی را که تغییرات ایجاد شده است نمایش می‌دهد. رنگ زرد نشان دهنده این است که این موارد از فایل حذف شده‌اند و در نهایت، رنگ فیروزه‌ای نشان دهنده مواردی است که به پروژه شما اضافه شده‌اند.

 

ابزار حرفه‌ای Compare، در بسیاری از موارد می‌تواند به شما کمک کند. پس اگر قصد دارد به‌عنوان یک BIM Coordinator در پروژه‌ها فعالیت کنید، لازم است نکات کاربردی گزینه Compare را بشناسید تا بتوانید تیم خود را به‌خوبی رهبری نمایید.

در وبینار Navis-Trick، اشاره‌ای کلی به مزیت‌های ابزار Compare شده است. قطعاً می‌دانید که Navisworks قابلیت‌های بی‌شمار دیگری نیز دارد؛ بنابراین اگر تمایل به یادگیری این نرم افزار قدرتمند دارید، مجموعه بن رو کالج، مرجع تخصصی آموزش نرم افزارهای معماری، پکیج آموزشی Navisworks را در اختیار شما قرار داده است.

یادگیری Navisworks به افرادی که قصد مهاجرت دارند، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان معماری و عمران و افراد جویای کار بسیار توصیه می‌شود. دوره آموزشی Navisworks، در جهت تکمیل یادگیری BIM تهیه شده است.

جهت دریافت دوره آموزشی Navisworks، روی لینک کلیک کنید.

Rating 5.00 from 1 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید