۱ سبد خرید

وبینار بعد چهارم و پنجم BIM با نویس ورکس

در وبینار بعد چهارم و پنجم BIM با نویس ورکس، به معرفی و بررسی نکات، قواعد و نرم افزارهای این دو بعد از فرایند BIM پرداخته شده است.

به طور کلی BIM شامل 8 بعد می‌شود. بعد سوم BIM مرتبط با مدل‌سازی، بعد چهارم مربوط به زمان‌بندی و تولید انیمیشن مراحل ساخت، بعد پنجم مربوط به بحث هزینه‌ها، بعد ششم در ارتباط با مبحث انرژی، بعد هفتم درباره تعمیر و نگهداری سازه و در نهایت بعد هشتم مربوط به بحث ایمنی یا HSE است. البته برخی از متخصصان حوزه AEC معتقد هستند که BIM یک فرایند N بعدی است.

در وبینار بعد چهارم و پنجم BIM نیز قابلیت‌های این دو بعد به طور کامل بررسی شده است.

لازم به ذکر است که در وبینار بعد چهارم و پنجم BIM با نویس ورکس، به بررسی برخی از نکاتی پرداخته است که در دوره آموزشی Navisworks مجموعه بن رو کالج به طور جامع و صفر تا صدی گردآوری شده است.

 

بعد چهارم و پنجم BIM با نویس ورکس چیست؟

نرم افزار Navisworks در گذشته با نام JetStream وجود داشته که بعدها پس از خریداری آن توسط شرکت AutoDesk به نام کنونی خود تغییر کرده است. این نرم افزار به طور کلی شامل سه ورژن است: Manage، Simulate و Freedom. هر یک از این موارد شامل قابلیت‌هایی است؛ مثلاً ورژن Freedom صرفاً به جهت مشاهده فایل‌هاست و یا ورژن Simulate شامل ابزار Clash detection نمی‌شود؛ بنابراین بهتر است همیشه از ورژن Manage در کارهای خود استفاده کنید.

 

کاربردهای اصلی نرم افزار Navisworks

  • Project Viewing

از مدل سه ‌بعدی با حجم بالا یک نمونه سه بعدی بسیار کم حجم تولید می‌کند. این مزیت به بررسی و حرکت آسان و سریع در پروژه کمک می‌کند.

  • Clash Detection

بررسی و شناسایی تداخلات

  • Model simulation and analysis (4D)

مدیریت پروژه و تنظیم برنامه زمانی، تهیه انیمیشن مراحل ساخت بر اساس برنامه زمانبندی

  • Project review

ایجاد Comment بر روی اجزای پروژه (در جلسات)

 

4D Modeling

شما برای این که بتوانید از قابلیت 4D Modeling استفاده کنید، باید نرم افزارهای Excel و یا MS Project را به کار بگیرید. به‌طورکلی این دو نرم افزار، برنامه زمان‌بندی شده پروژه‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند و این فرایند به عهده شما نیست. بلکه فقط کافی است تا این برنامه تهیه شده را با مدل رویت در برنامه Navisworks لینک کنید و از آن طریق، یک 4D Modeling داشته باشید.

در ادامه وبینار بعد چهارم و پنجم BIM با نویس ورکس به نحوه تهیه برنامه زمان‌بندی صحیح توسط MSP و تولید انیمیشن مراحل ساخت پرداخته شده است.

4D Modeling

 

روش تولید انیمیشن مراحل ساخت در Navisworks

اولین قدم این است که باید برنامه تهیه شده توسط MSP را دریافت کنید و سپس اصلاحات لازم را روی آن اعمال کنید. به بیان دیگر به دسته‌بندی تمامی موارد بپردازید و عناصر مختلف را از هم تفکیک نمایید؛ بنابراین ابتدا باید مهارت لازم در ویرایش برنامه زمان‌بندی را داشته باشید!

سپس در گام دوم، باید برای هر یک از عملیات فرایند ساخت پروژه، یک کد در نظر بگیرید. انتخاب این کد به‌دلخواه شماست.

در قدم بعدی شما باید این کدهای نسبت‌داده‌شده در نرم افزار رویت نیز ایجاد نمایید. نحوه نسبت‌دادن کد به آبجکت‌های رویت در وبینار بعد چهارم و پنجم BIM به طور کامل شرح داده شده است. پس از انجام تمامی مراحل ذکر شده در وبینار، وارد Navisworks شده و ادامه فرایند را در آن جا خواهید داشت.

 

به‌کارگیری نرم افزار Navisworks

پس از ورود به نرم افزار Navisworks، در گام اول باید یک خروجی NWC از پروژه خود در رویت تهیه کنید. در ورژن 2023 نرم افزار رویت این موضوع کمی دشوار است. زیرا باید به‌ صورت جداگانه Exporter 2023 را نصب کنید. اما در سایر ورژن‌ها پس از نصب رویت و Navisworks، به صورت خودکار این قابلیت برای شما فراهم می‌شود.

البته روش دیگری نیز وجود دارد. در این روش شما می‌توانید به صورت مستقیم از طریق گزینه Open، فایل پروژه خود را در باز Navisworks کنید. قطعاً این روش، گزینه بهتری برای اجرای فایل شما است.

اما در پروژه‌هایی با مقیاس بسیار بزرگ، اگر به صورت مستقیم فایل خود را وارد کنید، بخش‌هایی از پروژه ممکن است از بین بروند؛ بنابراین در این حالت بهتر است از خروجی NWC استفاده کنید.

پس از باز کردن Navisworks، تعدادی ستون مشاهده می‌کنید. در اینجا ستون Task type بسیار حائز اهمیت است. زمانی که می‌خواهید فایل MSP خود را به Navisworks وارد کنید، اگر ستون Task type را در این فایل مشاهده نکنید، مجبور خواهید شد که پس از اضافه‌کردن تمام فعالیت‌ها، هر یک را در زیرگزینه Construct قرار دهید.

بنابراین، روش به‌صرفه‌تر این است که در MSPیک ستون به نام Task type اضافه کنید. البته ستون دیگری نیز برای هزینه‌ها باید در نظر گرفته شود. (ستون Cost) در مرحله بعد نیز باید فایل MSP را وارد Navisworks کنید.

مراحل دقیق و گام‌به‌گام اجرای این فرایند در وبینار بعد چهارم و پنجم BIM با نویس ورکس به صورت کامل بررسی شده است.

نویس ورکس در BIM

 

گام‌های روند تولید انیمیشن مراحل ساخت به طور خلاصه

  • دریافت فایل MSP و اصلاح و ویرایش داده‌ها
  • اختصاص ‌دادن کد به فعالیت‌های پروژه در MSP
  • اختصاص دادن همان کدها در نرم افزار رویت به آبجکت‌های موجود در پروژه
  • وارد کردن فایل پروژه به Navisworks به دو طریق: 1- مستقیم 2- از طریق خروجی NWC در نرم افزار رویت
  • ایجاد ستون‌های Task type و Cost در MSP
  • وارد کردن فایل MSP به نرم افزار Navisworks

 

در وبینار بعد چهارم و پنجم BIM، اشاره‌ای کلی به قابلیت‌های Navisworks در ایجاد انیمیشن مراحل ساخت و ابعاد BIM شده است. همان‌طور که می‌دانید، نرم افزار Navisworks قابلیت‌های شگفت‌انگیز بسیاری را در زمینه BIM  به کاربران خود ارائه می‌دهد.

بنابراین، اگر تمایل به یادگیری نرم افزار پرکاربرد Navisworks دارید، مجموعه بن رو کالج، مرجع تخصصی آموزش نرم افزارهای معماری، پکیج آموزشی نرم افزار Navisworks را در اختیار شما قرار داده است. یادگیری این نرم افزار قدرتمند به تمام کسانی که قصد مهاجرت دارند و یا دانشجویان و فارغ‌التحصیلان معماری و عمران بسیار توصیه می‌شود. این دوره آموزشی صفر تا صدی، در جهت تکمیل یادگیری BIM توسط مجموعه بن رو کالج تهیه و گردآوری شده است.

پکیج آموزشی

Navisworks

نویسورکس

وبینار بعد چهارم و پنجم BIM با نویس ورکس - بن رو کالج

Rating 0.00 from 0 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید