سبد خرید

نکات مهم درباره مدلسازی سازه در رویت

نکات مهم درباره مدلسازی سازه در رویت

مدلسازی سازه در رویت طرفداران زیادی در دنیا دارد. نرم افزار رویت با بیش از 4 میلیون کاربر در سراسر جهان، یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین نرم افزارها در حوزه بیم در میان متخصصان معمار و سازه به شمار می‌رود.

مدلسازی سازه در نرم افزار قدرتمند رویت، از جمله مهارت‌ها و دانشی است که هر مهندس عمران و طراح سازه‌ای به آن نیاز دارد. نرم افزار پرکاربرد رویت، در مدلسازی اطلاعات ساختمان، روش‌های قدیمی را کنار زده و راه را برای فناوری سه‌بعدی بازکرده است.

نرم افزار رویت، با ابزارهای قدرتمند خود، به کاربران این امکان را می‌دهد تا مدل‌های بسیار دقیق و پر جزئیاتی از سازه را طراحی و مدلسازی کنند. رویت همچنین به دلیل ساده‌سازی فرایندهای طراحی، شهرت زیادی در میان مهندسین سازه دارد.

صنعت AEC و به‌ویژه مهندسان سازه، برای تحلیل سازه‌ها، مدلسازی سایت، تحلیل میل‌گرد سازه و…، به نرم افزار قدرتمند رویت نیاز دارند؛ بنابراین یادگیری رویت استراکچر و نکات مهم مدلسازی سازه در رویت بسیار حائز اهمیت است.

به‌کارگیری رویت استراکچر در مدلسازی سازه، باعث افزایش هماهنگی چندرشته‌ای و تقویت همکاری بین مهندسان سازه و سایر ذی‌نفعان، مانند معماران، مهندسان MEP، مدیران پروژه و… می‌شود.

در ادامه مقاله، به بررسی قابلیت‌ها و معرفی نکات مهم مدلسازی سازه در رویت پرداخته شده است.

اگر تمایل به آشنایی بیشتر با رویت استراکچر و قابلیت‌های آن را دارید، روی لینک کلیک کنید.

رویت استراکچر

 

 

بهبود فرایند ساخت‌وساز با مدل‌سازی سازه در رویت

مدلهای سه‌بعدی برای فرایندهای ساخت‌وساز و مهندسی سازه بسیار مفید هستند. مدلسازی سه‌بعدی سازه با تمام جزئیات، به افزایش کارایی و عملکرد پروژه می‌کند. شکاف بین مشخصات و ابعاد مورداستفاده در مدل‌های سه‌بعدی در مقایسه با ساخت‌وساز در محل وجود دارد.

با کمک نرم افزار رویت، مهندسین سازه می‌توانند در بهبود گردش کار و هماهنگی بیشتر، تأثیر به سزایی داشته باشند.

مدل‌های ساخت‌وساز ازپیش‌ساخته، قالب‌های ساخت سفارشی، استخراج آسان داده‌ها، انتقال نتایج تحلیل ساختاری رویت و شناسایی زودهنگام تداخلات، از جمله قابلیت‌هایی است که به تسهیل همکاری بهتر بین ذی‌نفعان کمک می‌کنند.

مدلسازی سازه با رویت

نکات مهم مدل‌سازی سازه در رویت

 • ایجاد سلسله‌مراتب

مدلسازی خود را با یک سلسله‌مراتب واضح شروع کنید. به بیان دیگر، گروه‌های مختلف مانند سطوح، تیرها، ستون‌ها و پایه‌ها و… را سازماندهی کنید. سلسله‌مراتب به‌خوبی از وضوح مدل شما اطمینان خاطر می‌دهد و مسیریابی پروژه را ساده‌تر می‌کند.

 • استفاده از قالب‌های رویت

پروژه خود را با یک قالب رویت به طور خاص برای مدلسازی سازه‌ها به کار می‌رود، شروع کنید. این قالب‌ها بر اساس تنظیمات و استانداردهای پیش‌فرض برای طراحی سازه آماده شده‌اند.

بنابراین، استفاده از قالب‌های رویت باعث صرفه‌جویی در زمان شما می‌شوند و از تناسب در سراسر پروژه‌ اطمینان خاطر می‌دهند.

 • تمرکز بر دقت مدل‌سازی

حتماً هنگام مدلسازی سازه توجه کنید که مدل سازه خود را باتوجه‌به ابعاد، ترازها و اتصالات دقیق طراحی کنید. از ابزارهای خط‌کشی و تراز رویت برای ترازکردن عناصر به‌دقت استفاده کنید و ابعاد را با استانداردهای طراحی مقایسه کنید.

 • استفاده از فمیلی‌های رویت

از فمیلی‌های رویت برای عناصر سازه‌ای معمولی مانند تیرها، ستون‌ها و اتصالات استفاده کنید. حتی می‌توانید فمیلی‌ها را سفارشی کنید یا فمیلی‌های جدیدی ایجاد کنید تا نیازها و استانداردهای خاص پروژه را برآورده کنید و کارایی و یکنواختی مدل را افزایش دهید.

 • بهینه‌سازی عملکرد مدل

با اعمال برخی روش‌ها می‌توانید عملکرد بهینه مدلسازی خود را کاملاً حفظ کنید. مانند استفاده از قابلیت همکاری، بهینه‌سازی تنظیمات نما و بازبینی دوره‌ای و پاک‌سازی عناصر بی‌استفاده و… این روش‌ها به تسهیل کنترل مدل کمک می‌کنند، به‌ویژه در پروژه‌های بزرگ!

 • پایبندی به استانداردهای نام‌گذاری

برای عناصر، نماها و برگه‌ها در فایل مدل خود، استانداردهای نام‌گذاری بهینه‌ای را برقرار کنید و به آن‌ها پایبند باشید. داشتن یک نام‌گذاری یکنواخت، کنترل پروژه را ساده‌تر می‌کند، سازماندهی مدل را بهبود می‌بخشد و همکاری بین اعضای تیم را تقویت می‌کند.

سازه در رویت

چه مواردی را باید هنگام مدل‌سازی سازه در رویت رعایت کنید؟

 • استفاده از اشتراک کار برای همکاری

در صورت کار در محیط تیمی، از ویژگی اشتراک کار رویت برای تسهیل همکاری بین اعضای تیم بهره ببرید. این قابلیت به چند کاربر که هم‌زمان بر روی یک پروژه کار می‌کنند، کمک می‌کند تا بهره‌وری و هماهنگی را افزایش دهند.

 • استفاده از جزئیات برای مستندسازی ساخت

سطح جزئیات مدل سازه خود را با اضافه‌کردن جزئیات دیگری برای عناصر مختلف مانند مفتول فولادی، اتصالات و حاشیه‌نویسی‌ها بهبود دهید. مستندسازی دقیق داده‌ها و نقشه‌های اجرایی و مدلسازی سازه در هماهنگی ساخت، تولید و اجرا کمک می‌کند.

 • به‌روزرسانی و نگهداری منظم از مدل

طی فرایند طراحی، حتماً به‌روزرسانی از مدل رویت خود را انجام دهید. به تغییرات طراحی به‌سرعت واکنش نشان دهید و تداخلات را حل کنید. در نهایت اطمینان حاصل کنید که مدل شما، نسخه‌ آخرین پروژه را نشان می‌دهد تا از اختلافات جلوگیری شود.

 • سرمایه‌گذاری در آموزش و یادگیری مستمر

زمان خود را برای یادگیری و مسلط‌شدن بر روی ویژگی‌ها و قابلیت‌های پیشرفته رویت از طریق دوره‌های آموزشی صرف کنید. یادگیری مستمر، توانایی شما در استفاده از نرم‌ افزار رویت را بهبود می‌بخشد.

در نهایت این کار به شما امکان استفاده از توانایی‌های کامل آن برای وظایف مدلسازی سازه را می‌دهد.

با پیروی از نکات فوق، می‌توانید جریان کاری مدلسازی سازه در رویت را بهینه کنید، بهره‌وری را افزایش دهید و طراحی‌های سازه باکیفیت بالا را که با استانداردهای پروژه مطابقت دارند، به طور مؤثر تولید کنید.

 

برای مطالعه بیشتر مقاله آموزش متریال دهی در رویت را بخوانید.

مدلسازی سازه

روش‌هایی برای کارآمدتر شدن فرایند مدلسازی سازه

 • سازماندهی فضای کاری

باتوجه‌به ابعاد صفحه‌نمایش و تعداد مانیتورهایی که دارید، ممکن است مجبور باشید در نحوه چیدمان پالت‌های کاری و نماهای خود تغییراتی ایجاد نمایید.

شما می‌توانید به شیوه دلخواه خود، فضای کاری را چیدمان و سازماندهی کنید. ایجاد یک فضای کاری کارآمد، حین فرایند مدلسازی سازه در رویت نقش بسیار مهمی خواهد داشت!

 • خواندن پیام‌های هشدار و خطا

قطعاً برای هر یک از کاربران رویت پیش‌آمده است که هنگام قراردادن یک عنصر، پیام هشدار یا خطا برای آن‌ها نمایش داده می‌شود. این پیام هشدار خاص در واقع پیامی است که ممکن است نیاز به اقدامی از جانب شما داشته باشد.

به‌عنوان‌مثال، این پیام سعی دارد به شما بگوید کاری که در حال انجام هستید تغییر کرده است و شما باید این تداخل را بررسی کنید؛ بنابراین توجه به این پیام‌های هشدار هنگام مدلسازی سازه در رویت بسیار مهم است.

 • پین کردن عناصر سازه‌ای

انتخاب عناصر با کشیدن آن‌ها، گاهی اوقات باعث جابه‌جایی عناصری می‌شود که شما قصد انتخاب آن‌ها را نداشتید. نکته این است که عناصری را که نمی‌خواهید به طور تصادفی جابه‌جا شوند، انتخاب کرده و آن‌ها را پین کنید.

 • میان‌برهای صفحه‌کلید

بسیاری از کاربران حرفه‌ای رویت با یک ‌دست روی ماوس و یک‌ دست روی صفحه‌کلید، مدلسازی می‌کنند. این موقعیت‌های دست به شما این امکان را می‌دهد که به طور مداوم دستورات را اعمال کنید.

هنگام شروع دستورات با استفاده از صفحه‌کلید، به‌جای رفتن به سراغ برگه‌ها و پانل‌ها برای یافتن ابزار موردنیاز خود، می‌توانید از برخی از دستورات رویت که دارای میان‌برهای صفحه‌کلید از پیش تعیین شده هستند، استفاده کنید.

رویت سازه

قابلیت‌های مدلسازی سازه در رویت

 • بهبود کارایی در زمان کاهش‌یافته

هنگام طراحی یک پروژه موارد زیادی از ایده و مفهوم تا واقعیت و ساخت وجود دارد که باید در نظر گرفت. اما نیاز طراحان، بهبود در جریان کار به شیوه‌ای کارآمد و سریع‌تر است.

در پروژه‌های پیچیده، استخراج و مدیریت داده‌ها می‌تواند باعث شکست پروژه شود. اما نرم افزار رویت به‌عنوان یک ابزار BIM به شما کمک می‌کند تا از این مشکلات جلوگیری کنید.

رویت استراکچر برای مهندسان سازه به‌جای صرف زمان در میان مجموعه‌ای از داده‌ها، داده‌های مدل ارائه‌شده را با آن تطبیق می‌دهد. این کار باعث شناسایی تداخلات و جلوگیری از بروز هرگونه خطا در مرحله طراحی می‌شود.

 • قابلیت همکاری

مهندسان سازه باید پیش‌بینی کنند که چگونه همه چیز با هم هماهنگ می‌شود و آیا طراحی سازه پایدار است یا خیر. اگر از روش‌ها و نرم‌افزارهای سنتی پیروی شود، اشتباهاتی رخ می‌دهد که برخی از آن‌ها تا مرحله ساخت آَکار نمی‌شوند.

به لطف قابلیت همکاری که در رویت برای مهندسین سازه گنجانده شده است، تمام جزئیات و داده‌ها را می‌توان استخراج و در یک فایل جداگانه مشاهده کرد و تغییرات ایجاد شده به طور خودکار در مدل اصلی تنظیم می‌شود.

مدلسازی سه‌بعدی، تحلیل ساختاری و تجزیه‌وتحلیل سازه و… تنها برخی از مزایای قابلیت همکاری رویت هستند. در مقایسه با بررسی دستی نقشه‌ها روی کاغذ، این قابلیت، در زمان شما صرفه‌جویی می‌کند.

 • تشخیص تداخلات

در حال حاضر به طور گسترده از BIM در شرکت‌ها استفاده می‌شود. این به این دلیل است که پیاده‌سازی سیستم BIM امکان تشخیص خودکار تداخلات را فراهم می‌کند؛ برخلاف روش‌های قدیمی که در فرایندهای پیچیده دستی غرق می‌شدند.

این قابلیت به مهندسان سازه این امکان را می‌دهد تا از بروز این تداخلات جلوگیری کنند. مهندسان سازه می‌توانند مقدار دقیق متریال موردنیاز را استخراج کنند و در هزینه‌های صرف شده برای مواد خام نیز صرفه‌جویی کنند.

نرم افزار رویت سازه

مدلسازی سازه در رویت چه مزایایی دارد؟

 • مدلسازی سه‌بعدی سازه با نماهای دوطرفه

یکی از ویژگی‌های برجسته رویت که مهندسان را توانمند می‌کند، ایجاد مدل‌های پیچیده سه‌بعدی همراه با نماهای دوطرفه است. این به معنای جزئیات سه‌بعدی کامل و اتصال یکپارچه داده‌ها در یک مدل و فایل واحد است.

هر گونه تغییری که در مدل سه‌بعدی ایجاد شود به طور خودکار در این نماها منتشر می‌شود و خطر ناهماهنگی و تداخلات را بسیار کاهش می‌دهد.

 • مدلسازی تقویتی

رویت برای مهندسین سازه با پر کردن شکاف بین نماهای سه‌بعدی و دوبعدی، مدلسازی تقویتی را در پروژه ادغام می‌کند. این قابلیت به نرم افزار اجازه می‌دهد تا اجزای بتنی پیش‌ساخته یا ریخته‌شده در محل را در هر کجا که نیاز است در مدل تقویت کند.

توانایی حفظ وابستگی‌ها در اجسام تقویت شده، مانند ورقه‌ای میل‌گرد، تضمین می‌کند که هر گونه تغییر در مدل به طور خودکار منعکس می‌شود. این امر در برآوردن نیازهای ساختمان بسیار ارزشمند است.

علاوه بر این، رویت استراکچر ایجاد طرح‌های تقویت‌کننده دوبعدی، جزئیات موقعیت‌ها، ابعاد و حتی مشخصات فولاد و برش و خمش را ساده می‌کند.

 • مدل‌های هوشمند با قابلیت‌های پارامتریک

رویت به‌عنوان یک پلتفرم ساده برای سازه‌های پیچیده، برای مهندسین سازه، برخلاف نرم افزارهای CAD، دارای ویژگی‌های تخصصی برای مدلسازی سه‌بعدی ساختمان‌ها است.

در رویت، هر مدل دارای مجموعه کاملی از پارامترها است که می‌توان آن‌ها را تغییر داد و به‌روز کرد. مدل‌های ساختمان هوشمندی که رویت ایجاد می‌کند، در حقیقت داده‌های حیاتی پروژه را در خود جای‌داده است.

ویژگی‌های پارامتریک رویت برای مهندسان سازه بسیار مفید است. شما می‌توانید با ایجاد روابط بین چندین نوع داده، ریسک را کاهش دهید و در زمان خود صرفه‌جویی کنید.

مزایای رویت

برخی نکات و ترفندهای کمکی در مدلسازی سازه

 • بررسی خودکار پشتیبانی تحلیلی را غیرفعال کنید؛ مگر اینکه بسیار ضروری باشد. این کار باعث افزایش عملکرد مدل می‌شود.
 • از سلسله‌مراتب مدلسازی توصیه شده پیروی کنید تا روابط کافی بین عناصر برقرار شود.
 • اطلاعات عناصر ساختاری را تنظیم کنید، زیرا داده‌های ارائه شده به طور پیش‌فرض ویژگی‌های واقعی عناصر را از نظر وزن و مساحت منعکس نمی‌کند.
 • فقط در صورت لزوم میل‌گردها را مدلسازی کنید و در چنین مواردی به‌جای میل‌گردهای مجزا از مجموعه میل‌گرد استفاده کنید.
 • در سطح جزئیات درشت کار کنید؛ مگر اینکه با سازه‌های فلزی کار کنید.
 • از جعبه‌ابزار تحلیل سازه برای تجزیه‌وتحلیل ساختار داخل رویت استفاده کنید.

آموزش رویت

 

سخن پایانی بن رو کالج

مدلسازی سازه در رویت عملکردهای جالبی را در هنگام نمایش، محاسبه، کمی‌سازی و برنامه‌ریزی آن‌ها ارائه می‌دهد. اما درعین‌حال، مدیریت خوب یک پروژه طراحی سازه، نیازمند آشنایی با تکنیک‌های مدلسازی و نکات کلیدی آن است.

در این که نرم افزار رویت در طراحی و مدلسازی سازه ابزاری قدرتمند به شمار می‌رود شکی نیست! اما شما به‌عنوان یک کاربر رویت، باید در کنار یادگیری آن، به نکات مهم مدلسازی که باعث افزایش بهره‌وری می‌شوند نیز توجه داشته باشید.

مجموعه بن رو کالج، مرجع تخصصی آموزش نرم افزارهای معماری، در دوره آموزشی Revit College، صفر تا صد نرم افزار رویت، به‌ویژه رویت استراکچر را به شما علاقه‌مندان آموزش می‌دهد.

در این دوره که توسط اساتید مجرب و متخصص رویت و حوزه بیم تهیه و گردآوری شده است، شما با تمامی نکات و دستورات کلیدی نرم افزار رویت و نحوه مدلسازی سازه در رویت هم خوبی آشنا می‌شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تهیه دوره آموزشی رویت Revit College، روی لینک کلیک کنید.

پکیج آموزشی

Revit Coordination

دوره پیشرفته رویت
نکات مهم درباره مدلسازی سازه در رویت - بن رو کالج

Rating 4.00 from 1 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید