۴ سبد خرید

نکات مهم درباره آموزش طراحی نما با رویت

نکات مهم درباره آموزش طراحی نما با رویت

بدون شک یکی از مولفه‌های نشان‌دهنده‌ی ویژگی‌های طراحی در هر ساختمان، پوشش نمای بیرونی آن بنا است. نما علاوه بر سایر کارکردهای آن، یکی از مؤلفه‌های زیباسازی در یک ساختمان به شمار می‌رود. طراحی و ترسیم نما در نرم افزارهای مدل‌سازی مخصوصا رویت در افزایش کیفیت و دقت طراحی کمک‌کننده خواهدبود.

از این رو آموزش طراحی نما با رویت برای معماران، علاقه‌مندان و دانشجویان بسیار اهمیت دارد که در این مقاله به آن پرداخته‌ایم.

 


 

معرفی کاربرد نرم افزار رویت در طراحی نما

نرم‌ افزار رویت (Revit) یکی از برنامه‌های کاربردی و مهم در حوزه مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی یا (BIM) و همچنین طراحی سه‌بعدی به حساب می‌آید. قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید و همچنین تنظیمات انجام‌شده در نرم افزار رویت (Revit)، کاربرد آن را در طراحی و مدل سازی‌های مختلف سهل و آسان کرده‌است.

برای طراحی نما با رویت یک روش این است که پلان‌ها را از اتوکد وارد این نرم افزار کنید و سپس دیوارهای داخلی آن را حذف نمایید. در مرحله بعد هم باید دیوارهای خارجی را ارتفاع دهید. سپس باید ارتفاع هر طبقه را مشخص کنید و طبق آن نمای هر طبقه را ایجاد نمایید.

در این مرحله با استفاده از دستورهای مختلف می‌توانید پنجره‌ها را روی نما ایجاد کنید و دور آن‌ها قاب ایجاد کنید و بقیه مراحل را انجام دهید.

به یاد داشته باشید که برای رندر گرفتن از نما در نرم افزار رویت باید از پلاگین‌هایی مانند اینسکیپ استفاده کنید.

برای دانلود پلاگین Enscape 3.4.5 برای رویت روی لینک کلیک نمایید.

رویت برای طراحی و ترسیم مدل‌های سه‌بعدی معماری کاربرد زیادی دارد. معماران می‌توانند از اولین مرحله طراحی تا ساخت و اجرا را با کمک این نرم افزار انجام دهند.

نکات مهم در آموزش طراحی نما با رویت

 

ویدیو آموزش طراحی نما با رویت

برای آموزش طراحی نمای آجری پارامتریک توسط استاد امیر کرمی ویدیو زیر را مشاهده نمایید.

 

 

نکات مهم طراحی نما

نمای بناها به عنوان یک محافظ ساختمان‌های مسکونی هستند. در واقع نماهای ساختمانی در قالب یک پوسته محافظ با هدف مراقبت از فضاهای داخلی بنا اجرا می‌شوند. همچنین نمای یک ساختمان با مصالح مختلف اجرا شده و زیبایی بنا را نیز نشان می‌دهد.

نمای ساختمان‌ها باید با توجه به نوع اقلیم هر منطقه و مصالح بومی، طراحی شوند. از دیگر نکات مهم در طراحی نماها، سلیقه طراح و کارفرما و توجه به بودجه و منابع مالی پروژه است. نما باید طوری طراحی و اجرا شود که نقش خود را در کاهش مصرف انرژی ساختمان، ایجاد روشنایی مناسب، گرمایش و جریان هوای طبیعی به خوبی ایفا کنند.

انتخاب مصالح صحیح نما از مهم‌ترین معیارهای طراحی به حساب می‌آید. در تصمیم‌گیری برای انتخاب مصالح نمای مناسب علاوه بر سلیقه طراح و کارفرما باید عوامل زیر را در نظر گرفت:
صرفه‌جویی در انرژی
هزینه و بودجه
ضد آب بودن متریال‌ها
هماهنگی با پلان  فضای داخل
زیبایی ظاهری مصالح
رنگ
بافت تطبیق‌پذیر
پایداری مواد و مصالح
سازگاری با طبیعت
نوع کاربری بنا

 

نکات آموزش طراحی نما با رویت

از اهداف آموزش طراحی نما با رویت، آموزش و ورود متخصصان برای بازارکار معماری است.  شرکت‌های مهندسی و ساختمان در ایران و سایر کشورهای پیشرفته همواره به دنبال جذب نیروهای متخصص در مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی هستند.

اگر قصد یادگیری طراحی نمای ساختمان و ورود به بازارکار معماری را دارید با استفاده از آموزش صحیح طراحی نما توانایی فعاليت در این حوزه را کسب خواهید کرد. در نتیجه می‌توانید با بهترین شرکت‌ها و دفاتر مهندسی همکاری نمایید.

اغلب معماران ممکن است از نرم افزار اتوکد برای طراحی نماها استفاده کنند، اما نرم افزار رویت حامل اطلاعات دقیق‌تری از نما است. درواقع، طراحی نما با رویت این قابلیت را دارد که عناصر مختلف نما را در جایگاه مناسب خود قرار بدهد. همچنین رویت ویژگی‌های مربوط به اندازه‌ها، متریال و یا هزینه‌های ساخت و اجرای آن را نیز در اختیار معمار قرار می‌دهد.

آموزش طراحی نما با رویت

از نکات مهم درباره طراحی نما با رویت می‌توان به این نکته اشاره کرد که در revit نیازی به ترسیم نما، همانند سایر نرم افزارها مانند اتوکد ندارید. در محیط رویت می‌توان با ترسیم پلان‌ها و تعریف تراز ارتفاعی، چهار نمای شمالی، جنوبی، شرقی و غربی را به صورت خودکار دریافت کرد.

با کمک رویت می‌توانید هر نوع نمای ساختمانی را مدلسازی کنید. در نرم افزار رویت (REVIT) نماهای زیر قابل طراحی و ترسیم هستند:
طراحی نمای پارامتریک
طراحی نمای کلاسیک و نئوکلاسیک
طراحی نمای رومی
طراحی نمای مدرن
طراحی نمای شیشه‌ای، چوبی، آجری و سنگی

برای خروجی گرفتن از نمای مدل‌شده در نرم افزار رویت می‌توان از موتور رندرهای اینسکیپ، ویری، لومیون و… استفاده نمود.

اگر می‌خواهید نحوه کار با پلاگین‌های رویت را آموزش ببینید روی لینک کلیک نمایید.

اهمیت آموزش طراحی نما در رویت

طراحی نمای صحیح و معمارانه همواره یک عامل مهم برای جذب کارفرمایان است. در نتیجه در دنیای معماری امروز، طراحی نمای ساختمان‌ دارای اهمیت بسیاری است. همچنین استفاده از نرم ‌افزار Revit طراحی نما را به امری آسان‌تر تبدیل می‌کند.

طراحی نما با کمک گرفتن از نرم افزارهای مدل‌سازی و مخصوصا نرم افزار کاربردی Revit، سبب افزایش دقت و کیفیت طراحی نما می‌گردد. از دیگر مزایای طراحی نما در نرم افزار رویت، ارائه اطلاعات کاملا دقیق از تمامی جزئیات مربوط به نمای طراحی‌شده است. به همین دلیل آموزش طراحی نما در رویت به معماران و حتی کارفرمایان کمک شایانی می‌کند.

رویت همواره طراحی‌ها و مدل‌ها را به‌صورت واقع‌گرایانه و نزدیک به طبیعت به نمایش می‌گذارد و تصمیم‌گیری را برای کارفرماها آسان می‌کند. همچنین طراحی نما در رویت امکان مدیریت و ایجاد تغییرات سریع را در طراحی و ساخت، برای معماران فراهم کرده‌است.

به کمک رویت، اعضای تیم با هماهنگی هم مراحل را پیش می‌برند و در زمان و هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنند. در نهایت طراحی نما در رویت یک مزیت رقابتی در بین معماران و کارفرمایان به حساب می‌آید.

طراحی نما با رویت

 

سخن پایانی بن رو کالج

طراحی نما در نرم افزار رویت یکی از فعالیت‌هایی است که متخصصان، مهندسان و معماران برای طراحی بنا در محیط این نرم افزار انجام می‌دهند. آموزش صحیح طراحی نما در نرم افزار رویت یک گام موثر برای ارتقا شغلی و پیشرفت در بازارکار معماری و مهندسی است. از دلایل اصلی اهمیت آموزش طراحی نما با رویت این است که BIM در رویت آینده درخشان صنعت ساخت‌وساز به شمار می‌رود. اگر می‌خواهید یک پکیج آموزش جامع رویت را تهیه کنید به این لینک مراجعه نمایید.

پکیج آموزشی

Revit College

آموزش جامع معماری و سازه

نکات مهم درباره آموزش طراحی نما با رویت - بن رو کالج

Rating 4.00 from 7 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید