سبد خرید

نکات مهم آموزش رویت الکتریکال

نکات مهم آموزش رویت الکتریکال

یکی از قسمت‌های مهم طراحی و مدل‌سازی در نرم افزار محبوب رویت، مدل‌سازی بخش‌های تاسیساتی یک پروژه ساختمانی است. به همین سبب آموزش رویت الکتریکال در این زمینه کمک کننده خواهد بود. مدل‌سازی تاسیسات در بخش Revit MEP انجام می‌گیرد.

همچنین جالب است بدانید که تعداد افرادی که به Revit electrical مسلط هستند نسبت به افرادی که در بخش‌های دیگر نرم افزار رویت مهارت دارند، بسیار کم است. بنابراین افرادی که توانایی مدل‌سازی با رویت الکتریکال را دارند، از جایگاه ویژه‌ای در بازار کار معماری و سازه برخوردار می‌شوند.

revit electrical

 

 

مفهوم رویت الکتریکال

نرم افزار رویت مپ (Revit MEP) بعد از سال 2016 به‌صورت یک ابزار حرفه‌ای و تخصصی به نرم افزار رویت الحاق شد. از رویت مپ در طراحی انواع تاسیسات در ساختمان‌ها مانند سیستم‌های الکتریکی یا revit electrical مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Revit Mep مخفف شده کلمات Mechanical ,Electrical ,Plumbing است. revit electrical در حوزه ساختمان و مدل‌سازی اطلاعات ساختمان یا بیم به صورت کاربردی استفاده می‌گردد. هدف از این نرم افزار مدل‌سازی سه‌بعدی‌ساز، برنامه ریزی و طراحی تاسیسات ساختمان است .

در کل می‌توان رویت مپ را یک نرم افزار کاربردی در زمینه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان یا بیم دانست که خصوصا برای استفاده مهندسان برق و الکترونیک طراحی شده‌است. این بخش از رویت، رویت الکتریکال نام دارد.

 

نکات مهم آموزش رویت الکتریکال

در آموزش صحیح رویت الکتریکال، صرفا نباید ترسیم کردن آموخته شود، بلکه بایستی طراحی اصولی و مهندسی تاسیسات برق آموزش داده شود. همچنین آموزش رویت الکتریکال بایستی منطبق بر فرایند مدل‌سازی یکپارچه اطلاعات ساختمان یا بیم در بخش تاسیسات برقی باشد.

نرم افزار حرفه‌ای رویت این قابلیت را دارد که می‌توان همزمان در آن هر بخش از یک پروژه، مانند  ترسیم  لوله‌های برق، شبکه کردن عناصر الکتریکی، جایگذاری تجهیزات، ساخت مدارها و … را به راحتی انجام داد. با استفاده از ترفندهای رویت می‌توان متره‌ای دقیق و کلی از همه بخش‌ها، تاسیسات، کابل و سیم‌ها و ….  را در فرمت جداول ترسیم  و به نمایش گذاشت.

آموزش صحیح رویت الکتریکال، از مواردی تشکیل می‌شود که در ادامه به برخی از این موارد مهم اشاره کرده‌ایم:

 • آموزش کامل ترسیم لوله‌های برق

 • آشنایی با ایجاد سیم‌کشی‌ها و انواع آن

 • آموزش کامل ترسیم مدارها

 • آموزش جاگذاری پنل بردها

 • آشنایی با ایجاد سینی کابل

 • آموزش جاگذاری کلید و پریزها و چراغ‌ها

 • تحلیل محاسبات

 

رعایت نکات رویت الکتریکال در طراحی سیستم‌های برق

از دیگر نکات آموزش رویت برق، قابلیت تجزیه و تحلیل دقیق سیستم‌‌های برق و شبیه‌سازی آن‌ها است. این نرم‌ افزار به درستی به مهندسان برق این امکان را می‌‌دهد تا قبل از اجرا سیستم‌های برق را در زمان و شرایط مختلف بسنجند. مهندسان برق به کمک این نرم افزار می‌توانند رفتار سیستم‌‌های مختلف برق را به دقت تحلیل و مدل‌ کنند.

یک پکیج آموزشی رویت الکتریکال بایستی تلاش کند تا یک مهندس طراح تاسیسات برق، پس از یادگیری کامل بتواند به‌راحتی توسط این نرم افزار طراحی و ترسیم اصولی را به همراه رعایت الزامات و قوانین انجام دهد. با توجه به مطالب ذکر شده، آموزش این قسمت از رویت بسیار اهمیت دارد.

برای یادگیری حرفه‌ای و اصولی نرم افزار کاربردی رویت می‌توانید به بن رو کالج مراجعه کنید.

دو حوزه حرفه‌ای و تخصصی نرم افزار رویت، مربوط به حوزه مکانیک و برق بوده که قادر است تا اطلاعات مربوط به هر پروژه را به‌صورت هوشمند انجام دهد. در واقع این امر همواره سبب کاهش زمان صرف شده و همچنین افزایش دقت در طراحی مخصوصا در پروژه‌های بسیار عظیم می‌‌شود.

یک دوره آموزش کامل و حرفه‌ای رویت الکتریکال به تمامی مهندسان تاسیسات برق توصیه می‌گردد. این مهندسان بعد از آموزش به راحتی می‌توانند در حوزه‌های پرکاربرد طراحی تاسیسات، محاسبات و همچنین اجرای سیم‌کشی‌های برق فعالیت کنند. این یادگیری در پروژه‌های بسیار بزرگ همواره به کمک مهندسان برق می‌آید.

به منظور آشنایی با اهمیت آموزش REVIT MEP روی لینک کلیک کنید.

 

مزایای آموزش رویت الکتریکال

نرم افزار رویت امکانات و ابزارهای فراوانی را در اختیار همه‌ی مهندسان مخصوصا مهندسان برق قرار می‌دهد تا طرح‌ها و پروژه‌های خود را با دقت و سرعت زیادی به انجام برسانند.

با آموزش صحیح و با استفاده از قابلیت‌های نرم افزار رویت الکتریکال در Revit MEP به راحتی می‌توان تاسیسات و تجهیزات هر سیستم را در مکان مورد نظر قرار داده و نقشه‌ها و پلان‌های آن را با دقت و سرعت بالا طراحی و ترسیم نمود.

این امر قبل از اجرا به افزایش عملکرد سیستم‌‌های برق و همچنین افزایش ایمنی آن‌ها منجر می‌شود. همچنین رویت الکتریکال به مهندسان برق این امکان را می‌دهد تا با استفاده از تحلیل‌های صحیح و دقیق، تغییرات در سیستم‌ های الکتریکی را بهینه‌سازی کرده و سیستم‌ها را ارتقا بخشید.

با استفاده از این بخش رویت می‌توان پروژه‌های خود را به صورت کاملا قوی و حرفه‌ای و منطبق بر اصول BIM یا مدل‌سازی یکپارچه اطلاعات ساختمان تکمیل نمود. همچنین با آموزش‌های درست رویت الکتریکال، افراد دخیل در پروژه می‌توانند به صورت همزمان با تمامی همکاران خود روی یک پروژه بصورت همزمان و هماهنگ کار کنند.

از مزایای دیگر یادگیری رویت الکتریکال افزایش سرعت، دقت و سطح کیفی پروژه‌ها است. زیرا با استفاده از نکات یادگیری رویت در بخش صفحه‌بندی و یا شیت‌بندی به راحتی جداول ومستندات پروژه به صورت حرفه‌ای می‌توانند ارائه شوند.

در سایر مزیت‌های این نرم‌ افزار به عنوان یک ابزار BIM  یا مدل‌‌سازی اطلاعات ساختمانی، می‌توان به این مورد اشاره نمود که تمامی اطلاعات مربوط به تاسیسات برق، نصبیات، کابل‌ها، تجهیزات الکتریکی و نقشه‌های توزیع برق می‌توانند در یک محیط متمرکز و یکپارچه جمع‌ شوند. این هماهنگی و یکپارچگی اطلاعات در نهایت به کاهش خطاها قبل اجرای برق منجر می‌شود.

 

فرایند طراحی ساده و محاسبات دقیق بار در رویت الکتریکال

آموزش رویت الکتریکال در حقیقت برای ساده‌سازی فرایندهای طراحی پیچیده مهندسی توسعه پیدا کرده است. مهندسین تأسیسات و مهندسین برق به‌جای تکیه بر پلتفرم‌های متعدد یا طرح‌های دستی، به کمک ابزارهای رویت الکتریکال می‌توانند طرح‌های خود را در یک محیط یکپارچه توسعه، تجسم و اصلاح کنند.

رابط کاربری بصری این ابزار قدرتمند، تضمین می‌کند که حتی سیستم‌های الکتریکی پیچیده نیز به‌راحتی پیش‌نویس و ویرایش می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید طراحی نورپردازی یک ساختمان چندطبقه را در نظر بگیرید.

با به‌کارگیری رویت الکتریکال، شما می‌توانید طراحی نورپردازی فضای خود را با عناصر معماری و سازه ادغام کنید و درعین‌حال، اطمینان حاصل کنید که هیچ برخورد و تداخلی با هم ندارند و بحث زیبایی‌شناسی نیز حفظ می‌شود.

یکی از چالش‌هایی که اکثر طراحان برق اغلب با آن مواجه هستند، محاسبه دقیق بار برای انواع ساختمان‌ها است. رویت الکتریکال با ابزارهای داخلی خود برای محاسبات دقیق بار، اطمینان خاطر کاملی از ایمنی و مطابقت با استانداردهای برق منطقه‌ای را به کاربران خود ارائه می‌دهد.

به‌عنوان‌مثال، هنگام برنامه‌ریزی مدارهای الکتریکی برای یک ساختمان تجاری، رویت الکتریکال می‌تواند به طور خودکار بار برق موردنیاز را با درنظرگرفتن همه دستگاه‌ها و وسایل محاسبه کند. این مزیت تضمین می‌کند که سیستم الکتریکی ساختمان می‌تواند با خیال راحت تقاضا را بدون بارگذاری بیش از حد برطرف کند.

 

اهمیت آموزش رویت الکتریکال در فرایند ساخت و ساز معماری

رویت الکتریکال تمامی تداخلات را قبل از اجرا، شناسایی و رفع می‌کند. هنگامی که یک مدل BIM با دقت ساخته می‌شود، تضادهای احتمالی MEP به طور قابل‌توجهی کمتر رخ می‌دهد. همچنین در طول هماهنگی پروژه، ذینفعان پروژه AEC این تداخلات احتمالی را کاهش می‌دهند.

موارد زیر دلایل مهمی هستند که چرا امروزه استفاده از رویت الکتریکال زیاد شده است:

 • رویت الکتریکال یک ابزار کاربرپسند بوده و دائماً به‌روز می‌شود.
 • این کار امکان همکاری Real-time بین معماران، مهندسان و پیمانکاران را فراهم می‌کند.
 • ایجاد مدل‌های سه‌بعدی دقیق و کامل با تمام ویژگی‌های فیزیکی، مشخصات، و نحوه تعامل اجزای مختلف یک طرح با یکدیگر را امکان‌پذیر می‌کند.
 • فرایند طراحی را کارآمدتر می‌کند.
 • رویت الکتریکال اجازه قراردادن خودکار تأسیسات برقی، کانال‌ها، لوله‌ها و نازک‌کاری‌ها را می‌دهد.
 • به طور یکپارچه با ابزارهای دیگر مانند Navisworks برای تشخیص تداخلات ادغام می‌شود، در نتیجه از بروز اشتباهات پرهزینه در ساخت و ساز جلوگیری می‌کند.
 • رویت الکتریکال با ارائه طرح‌های آماده BIM، هماهنگی MEP را تسهیل می‌کند.

 

سخن پایانی بن رو کالج

با در اختیار داشتن یک مرجع و منبع صحیح و کامل آموزش رویت الکتریکال (MEP Electrical) می‌توانید آینده شغلی خود را به خوبی تضمین نمایید. اگر می‌خواهید یک‌بار برای همیشه رویت مپ الکتریکال را کاملا حرفه‌ای و اصولی یاد بگیرید، برای دریافت نرم افزار رویت و آموزش‌های فوق العاده آن به بن رو کالج مراجعه کنید.

پس از یادگیری می‌توانید به راحتی پروژه‌های تاسیسات برقی را در نرم افزار رویت مدل‌سازی کنید. پس یک مرجع آموزش مناسب رویت بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

پکیج آموزشی

MEP College

آموزش تاسیسات الکتریکی و مکانیکی

نکات مهم آموزش رویت الکتریکال - بن رو کالج

Rating 3.63 from 8 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید