سبد خرید

نکاتی درباره آموزش فاز دو رویت

نکاتی درباره آموزش فاز دو رویت

طراحی معماری به مهارت و خلاقیت زیادی نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که سازه‌ها از نظر زیبایی‌شناختی دلپذیر و کاربردی هستند. در این مقاله نکاتی درباره آموزش فاز دو رویت را آموزش می‌دهیم. فرایند طراحی معماری با مفهوم‌سازی آغاز می‌شود و با ساخت ساختمان فیزیکی به پایان می‌رسد. برای اطمینان از اینکه تمام جنبه‌های پروژه به‌دقت در نظر گرفته شده است، مراحل مختلفی در فرایند طراحی معماری وجود دارد. این مراحل شامل طراحی شماتیک، توسعه طراحی و جزئیات اجرایی، اسناد قرارداد، مناقصه، مذاکره و مدیریت ساخت و ساز است.

طراحی ساختمان از ابتدا تا انتهای یک پروژه بسیار عمیق است. این مسئله نیاز به برنامه‌ریزی و سازماندهی قابل‌توجهی در هر مرحله از فرایند دارد. یک راه برای اطمینان از پرداختن به تمام جزئیات، تقسیم پروژه به فازها یا مراحل است. مراحل طراحی معماری می‌تواند مزایای بسیاری را برای یک پروژه ساختمانی به همراه داشته باشد که در نهایت باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود.

در بین فازهای طراحی، فاز 2 از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا پس از شکل‌گیری ایده اولیه و طرحی شماتیک از سازه، نوبت به اجرایی کردن آن می‌رسد. علت اهمیت این بخش آن است که طرحی که صرفا روی کاغذ پیاده‌سازی شده است، امکان اجرا ندارد. بنابراین باید ابتدا جزئیات اجرایی را به طرح اضافه نمود.

در میان نرم افزارهای تخصصی موجود در این زمینه، نرم افزار Revit به‌خوبی قابلیت‌های خود را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. افراد می‌توانند با آموزش فاز دو رویت و به‌کارگیری ابزارهای قدرتمند آن، این فرایند را به‌خوبی پیش ببرند. در این مقاله نیز باتوجه‌به اهمیت زیاد فاز دو معماری، به این موضوع پرداخته شده است.

اهمیت فاز دو در معماری

فاز صفر در معماری به چه معناست؟

فاز صفر معماری به‌طورکلی شامل مطالعات معماری است. فاز صفر مرحله‌ای است که در آن اطلاعات موردنظر به دست می‌آید و فرایند شناخت و شناسایی پروژه مورد مطالعه قرار می‌گیرد. در فازهای صفر معماری، پروژه از نظر توجیه فنی و اقتصادی و همچنین توجیه اجتماعی پروژه معماری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اطلاعات و دانش در فازهای صفر معماری در بسیاری از موارد از طریق مذاکره با کارفرما و آگاهی از نیازهای کارفرما به دست می‌آید. توجه دقیق به نیازهای کارفرما در فرایند شکل‌گیری مطالعات و سپس تهیه فهرست مطالب نقش به سزایی دارد.

برخی از مباحث اساسی در تهیه فاز صفر به شرح زیر است:

 • کلیات و تعریف پروژه
 • نیازهای طرح
 • استانداردها و برنامه‌ریزی کالبدی
 • تحلیل سایت و اقلیم
 • پلان معماری
 • برآورد کلی طرح و برنامه زمان‌بندی اجرای پروژه

 

نقشه های فاز صفر

 

فاز یک، طراحی اولیه

در فاز یک معماری یا همان طراحی معماری تمامی اطلاعات به دست آمده در فاز صفر معماری پیاده‌سازی شده و در قالب پلان‌های معماری و نقشه‌های اولیه معماری فاز یک نام‌گذاری شده است. پلان‌های اولیه فاز یک معماری شامل پلان‌های طراحی معماری، مقاطع معماری، پلان‌های معماری و… است.

تمامی پلان‌های طراحی معماری در فاز یک معماری با کارفرما در میان گذاشته شده و در صورت نیاز تغییرات لازم بر روی آن‌ها اعمال می‌شود و خروجی مشترک برای اخذ مجوزهای لازم برای مرحله ساخت ساختمان به مراکز صدور مجوز ارسال می‌شود. باز هم در این قسمت اگر نیاز به بازنگری‌های مربوط به طراحی اولیه معماری و پلان باشد این مهم انجام خواهد شد. در واقع طراحی یک‌فاز معماری رابط بین مطالعات معماری و نقشه‌های نهایی معماری و اجرای یک پروژه معماری است.

نقشه های فاز یک معماری

فاز دو در معماری چیست؟

در فاز دوم معماری، پلان‌های معماری که در فاز اول معماری طراحی شده‌اند، از آن جایی ‌که دقت و حساسیت لازم را برای اجرای پروژه ساختمانی ندارند و صرفاً برای تبادل نظر و تبادل نظر افراد مختلف طراحی شده‌اند، بر اساس مقررات ملی ساختمان بازطراحی شده‌اند.

نکته مهم در طراحی فاز دو معماری این است که ماهیت پلان‌های تهیه شده در فاز یک معماری تغییر نمی‌کند، بلکه دقت آنها برای اجرای پروژه افزایش می‌یابد. در فاز دو، نقشه‌های نهایی طراحی شده توسط مقررات ملی ساختمان به‌عنوان نقشه‌های پروژه نهایی ساخت بنا به پیمانکار ارائه می‌شود.

انطباق نقشه‌های معماری فاز دو با نقشه‌های سازه‌ای (طراحی سازه) و نقشه‌های تأسیساتی (طراحی تأسیسات) از الزامات معماری فاز دو است. برای طراحی فاز دو معماری، کلیه نقشه‌های معماری، نقشه‌های سازه‌ای و تأسیساتی طراحی شده در فاز یک معماری مورد بازنگری قرار گرفته و با اجماع مهندسان سازه، مهندسان معماری و مهندسین تأسیسات، نقشه‌های فاز دو نقشه‌های معماری باید تهیه شود.

 

نقشه های فاز دو معماری

 

طرح‌های ارائه شده در فاز دو

 • نقشه‌های فاز دو معماری

این نقشه‌ها و شیت‌های مربوطه توسط معمار تهیه شده و دارای اطلاعات معماری مانند مشخصات مصالح و جزئیات اجرایی قسمت‌های مختلف ساختمان بوده و برای اجرای پروژه ضروری است.

به‌طورکلی هر پلان معماری فاز 2 شامل موارد زیر است:

 • پلان کفسازی
 • پلان مبلمان
 • پلان سقف کاذب
 • پلان سقف و شیب بندی بام
 • نقشه‌های تیپ‌بندی درب‌ها و پنجره‌ها
 • سایت پلان
 • جداول نازک‌کاری
 • طراحی نما با جزئیات اجرایی
 • بزرگ‌نمایی یا لی‌اوت از حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه
 • بزرگ‌نمایی پله
 • وال سکشن از بخش‌های مختلف و…

 

 • نقشه‌های فاز دو سازه

این نقشه‌ها توسط مهندس سازه طراحی شده و دارای مشخصات پی، ستون، تیر و پوشش سقف است. به‌طورکلی هر نقشه فاز 2 سازه شامل موارد زیر است:

 • پلان فونداسیون و کرسی‌چینی
 • نقشه تیر ریزی
 • پلان ستون‌گذاری و آکس‌بندی

 

 • نقشه‌های تأسیسات مکانیکی

این نقشه‌ها توسط مهندس مکانیک طراحی شده و مربوط به سیستم آبرسانی، دفع فاضلاب، روش گرمایشی و سرمایشی سازه است.

 

 • نقشه‌های تأسیسات برقی

این نقشه‌ها توسط مهندس برق طراحی شده و شامل مواردی مانند سیستم روشنایی، کلید و پریز و تلفن ساختمان است.

 

نقشه‌های فاز 2 معماری

 

مهم‌ترین مرحله طراحی معماری

چرا مبحث فاز دو و جزئیات اجرایی اهمیت بسیاری در پروژه‌های معماری دارد؟ زمانی که شما به‌عنوان یک معمار اسناد و نقشه‌ها را آماده کرده و به پیمانکار ارائه می‌دهید، پیمانکار نیز تمام مراحل اجرای پروژه را از روی همان نقشه‌ها و اسناد پیش می‌برد؛ بنابراین اگر نقشه‌ای در طرح شما ناقص باشد، پیمانکار ناچار است خود طرحی را ارائه کند و یا شما طرح جدید را آماده نمایید که در هر دو صورت، زمان بسیاری از دست خواهد رفت.

علاوه بر این، بروز چنین خطایی در این مرحله از طراحی می‌تواند هزینه‌های بسیاری را بر دوش کارفرما  و یا پیمانکار بگذارد؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که مرحله فاز 2 معماری از حیاتی‌ترین مراحل طراحی به شمار می‌رود.

 

علت اهمیت آموزش فاز دو رویت

با رشد و پیشرفت فناوری‌ها، نرم افزارهای بسیاری در زمینه معماری توسعه‌ یافته‌اند. نرم افزار اتوکد یکی از پرکاربردترین و آسان‌ترین نرم افزارهای موجود در جهت تهیه و ارائه نقشه‌های فاز دو است. اما بر خلاف تصور عموم، امروزه نرم افزار رویت با ابزارهای فوق‌العاده خود توانسته است جایگاه بسیار محبوبی در این حوزه میان کاربران پیدا کند.

قطعاً می‌دانید که آموزش نرم‌افزارها نیاز به زمان زیادی دارد. از آن جایی که ابزارهای نرم افزار رویت به‌سادگی کاربران را به اهداف خود می‌رساند و همچنین می‌تواند با سرعت بیشتری روند طراحی پروژه خصوصاً در مرحله فاز 2 را پیش ببرد، بنابراین می‌توان گفت که رویت در حال حاضر بهترین و مناسب‌ترین انتخاب هر معماری برای ترسیم نقشه‌های فاز دو معماری به شمار می‌رود.

علاوه بر این، تهیه نقشه‌های فاز دو به شیوه دستی و قدیمی و یا حتی به کمک نرم افزار اتوکد بسیار زمانگیر و دشوار است. رویت این مشکل را به‌خوبی حل کرده است. به کمک رویت می‌توان به‌سرعت نقشه‌های اجرایی را با کیفیت بسیار خوبی تهیه کرد.

نکته مهم‌تر این است که در نرم افزار اتوکد، زمانی که طراح اقدام به ترسیم جزئیات اجرایی می‌کند، نقشه‌ها صرفاً در قالب دوبعدی ایجاد می‌شوند. اما به کمک نرم افزار رویت، طراح پس از ترسیم جزئیات، به نقشه‌های سه‌بعدی پروژه نیز دسترسی خواهد داشت و این از مهم‌ترین مزایای رویت به شمار می‌رود؛ بنابراین آموزش فاز دو رویت در حال حاضر یکی از اساسی‌ترین نیازهای هر معمار است.

علت اهمیت آموزش فاز دو رویت

نحوه ترسیم نقشه‌های فاز دو با رویت

به‌طورکلی، عناصر موجود در نرم افزار رویت به دو شیوه فاز 2 می‌شوند:

 • فاز دو لایه‌های پروژه

در این حالت، عناصر موجود در پروژه، مانند دیوارها، سقف‌ها، کف‌ها و… به‌صورت لایه‌لایه ترسیم شده و جزئیات اجرایی به آن‌ها اضافه می‌شود.

 • فاز دو اجزای پروژه

در این حالت نیز، به‌اضافه کردن جزئیات اجرایی به اجزایی مانند درب‌ها و پنجره‌ها و به‌طورکلی عناصر سازه‌ای که جزئیات پیچیده‌تری دارند پرداخته می‌شود.

نکته حائز اهمیت در این مرحله این است تا جایی که می‌توانید سعی کنید از شلوغی بی‌مورد در فایل رویت خود پرهیز کنید. برخی به‌اشتباه گمان می‌کنند که نقشه‌های فاز 2 حتما باید شلوغ بوده و بیشترین جزئیات را دارا باشند. در صورتی که یک نقشه فاز دو مناسب، نقشه ای است که با توجه به نیازهای پروژه تهیه شده باشد و نیازهای افراد در محل پروژه را جهت اجرای سازه برطرف نماید. بنابراین در پروژه رویت خود از شلوغ کردن فایل و اضافه کردن جزئیات اضافی پرهیز کنید.

 

جزئیات اجرایی ساختمان

 

سخن پایانی بن رو کالج

حال که به اهمیت بالای ترسیمات فاز دو در پروژه‌های معماری پی برده‌اید، حتماً می‌دانید که آموزش فاز دو رویت چقدر می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. مجموعه بن رو کالج، مرجع تخصصی آموزش نرم افزارهای معماری، با ارائه دوره آموزشی در تلاش است تا نیازهای شما کاربران و علاقه‌مندان به این حوزه را برطرف کرده و به شما در مسیر پیشرفت و یادگیری کمک کند.

اگر تمایل به یادگیری تخصصی نرم افزار رویت دارید و می‌خواهید در زمینه ترسیم نقشه‌های فاز دو و اجرایی وارد بازار کار شوید، این پکیج صفر تا صدی قطعاً بهترین انتخاب شماست. این دوره به افراد جویای کار، افرادی که قصد مهاجرت دارند، دانشجویان معماری و عمران و حتی به افرادی که در حال حاضر مشغول به کار هستند پیشنهاد می‌شود.

برای تهیه دوره آموزشی پروژه محور Revit college، روی لینک کلیک کنید.

پکیج آموزشی

MEP College

آموزش تاسیسات الکتریکی و مکانیکی

نکاتی درباره آموزش فاز دو رویت - بن رو کالج

Rating 4.20 from 5 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید