سبد خرید

نحوه ترسیم رمپ در رویت

نحوه ترسیم رمپ در رویت

رمپ در رویت، از جمله ابزارهای نسبتاً ساده‌ای است که کاربران رویت به طور معمول به‌ندرت از آن استفاده می‌کنند. همانند دیگر ابزارهای رویت، رمپ نیز دارای نکات مهم، ترفندها و امکاناتی است که شما باید حتماً با آن‌‌ها آشنایی داشته باشید.

رمپ‌ها به‌طورکلی دارای مقاطع و فرم‌های متنوعی هستند. به کمک نرم افزار قدرتمند رویت، ترسیم هرگونه رمپ با انواع فرم‌ها و شیب‌های مختلف به‌سادگی امکان‌پذیر خواهد بود.

در این مقاله، به معرفی و بررسی جامع تمامی نکات و ترفندهایی برای نحوه ترسیم رمپ در رویت که به آن احتیاج دارید، پرداخته‌ایم.

ترسیم رمپ در رویت

 

 

نحوه ترسیم رمپ در رویت

برای شروع فرایند ترسیم رمپ در رویت، پس از اجرای نرم افزار رویت، در قسمت Models، قالب و یا Template کار خود را بر روی گزینه Architecture Design Template قرار دهید.

دقت کنید که پیش از شروع کار خود، Unit را بر روی Meter قرار دهید.

در مرحله بعدی، ابتدا View خود را بر روی یکی از لول‌ها یا طبقات از پیش تعیین شده خود قرار دهید. (به‌عنوان‌مثال، پیش‌فرض رویت بر روی level 1 است.) سپس به سربرگ Architecture رفته و روی آیکون Ramp کلیک کنید.

دقت داشته باشید که برای شروع ترسیم رمپ حتماً باید در یکی از لول‌های طبقات خود قرار گرفته باشید.

تنظیمات قسمت Properties در ترسیم رمپ در رویت، شباهت زیادی با تنظیمات ترسیم پله و دیوار دارد. در این حالت شما می‌توانید لول آغازین و پایانی رمپ خود را تعیین نمایید. به‌عنوان‌مثال، تعیین می‌کنید که رمپ شما از Level 1 به Level 2 می‌رسد.

پس از انجام مراحل فوق، برای شروع ترسیم رمپ، ابتدا روی محیط کار رویت کلیک کنید. پس از انجام این کار، مشاهده می‌کنید که حین ترسیم رمپ، طول رمپ نیز به شما نمایش داده می‌شود.

پس از رسیدن به انتهای مسیر رمپ، بار دیگر کلیک کنید تا رمپ شما تشکیل شود. سپس به‌سادگی بررسی گزینه Finish کلیک کنید تا رمپ ترسیم شده، ایجاد شود.

ترسیم رمپ در نرم افزار رویت

بروز خطا پس از ترسیم رمپ

پس از ترسیم رمپ خود به شیوه‌ای که در بالا توضیح داده شد، ممکن است با یک خطای بزرگ موجه شوید! در حقیقت، اگر تنظیمات و درصد شیب رمپ به‌درستی تعیین نشده باشید، رمپ شما از لول 1 به لول 2 نمیرسد!

به بیان دیگر، اگر به یکی از نماهای کار خود بروید، کاملاً متوجه می‌شوید که رمپ ترسیم شده به انتهای آخرین لول نرسیده است؛ بنابراین ترسیم رمپ به شیوه صحیح خود، از تنظیمات دیگری نیز تبعیت می‌کند.

آموزش رمپ در رویت

 

همان‌طور که می‌دانید، درصد شیب رمپ معمول، برای سواره، پیاده و افراد معلول متفاوت است. به بیان دیگر، مقررات خاصی وجود دارند که شیب رمپ‌ها را تعیین می‌کنند و باید هنگام ترسیم رمپ آن‌ها را رعایت کنیم.

بنابراین، پس از ترسیم رمپ به شیوه‌ای که در بالا توضیح داده شد، مشاهده می‌کنید که در زیر رمپ ترسیم شده، طول کل رمپ موجود و همچنین میزان طول باقی‌مانده برای رسیدن به انتهای لول 2 نمایش داده می‌شود.

اگر بخواهید از تنظیمات پیش‌فرض رویت تبعیت کنید، باید بدانید که ماکسیمم طول تعیین شده برای ترسیم رمپ در رویت، 12 متر است. بنابراین اگر بخواهید با همین تنظیمات رمپ خود را ترسیم کنید، به احتمال زیاد، رمپ شما دارای بازوهای متعددی خواهد بود.

برای ترسیم چنین رمپی، پس از ترسیم اولین بازو با طول حداکثر 12 متر، باید بازوهای بعدی را نیز به همین ترتیب ترسیم کنید. تا جایی که رمپ شما به انتهای لول 2 برسد و طول آن کامل شود.

اجرای رمپ در رویت

 

ترسیم رمپ با محاسبه درصد شیب رمپ در رویت

ممکن است تنظیمات پیش‌فرض ترسیم رمپ در رویت، با مقررات کشور ما و یا سلیقه و نیاز شما برای پروژه‌های خاص، همخوانی و مطابقت نداشته باشید؛ بنابراین حتماً باید تنظیمات رمپ را به شیوه دلخواه خود اصلاح نمایید.

پس از کلیک‌کردن بر روی آیکون رمپ در رویت، می‌توانید تنظیمات آن را شخصی‌سازی کنید. برای این کار، باید از رمپ پیش‌فرض رویت Duplicate گرفته و آن را نام‌گذاری کنید.

هنگامی‌که صحبت از مدل‌سازی رمپ می‌شود، دو پارامتر بسیار حائز اهمیت هستند:

  • عرض رمپ
  • ارتفاع میان دو Level که باید سطح شیب‌داری را میان آن دو Level ترسیم کنیم.

در قسمت تنظیمات رمپ، در بخش Dimensions، دو پارامتر متفاوت را مشاهده می‌کنید:

  • Maximum incline length
  • Ramp max slope

پارامتر اول، میزان حداکثری طول سطح شیب‌دار یا همان رمپ را تعیین می‌کند. پارامتر دوم نیز در تعیین میزان درصد شیب رمپ نقش دارد و از فرمول خاصی تبعیت می‌کند.

برای درک بهتر پارامتر درصد شیب رمپ به تصویر زیر نگاه کنید:

محاسبه درصد شیب رمپ

 

در این تصویر مشاهده می‌کنید که به‌عنوان‌مثال، برای هر یک متر افزایش ارتفاع با شیب 5 درصد، نیاز به رمپی به طول 20 متر را داریم. بنابراین این پارامتر تعیین می‌کند که به ازای هر یک متر افزایش یا کاهش ارتفاع، چه میزان طولی را باید طی کنیم.

در این آموزش، به‌عنوان‌مثال، پارامتر Maximum incline length را روی 10 متر و پارامتر Ramp max slope را نیز روی 10 متر تنظیم می‌کنیم.

پس از اعمال تمامی تنظیمات بخش Dimension، شروع به ترسیم رمپ در رویت می‌کنیم. پس از کلیک بر روی صفه کاری رویت، مشاهده می‌کنید که حداکثر طول مجاز ترسیم رمپ در یک بازو 10 متر است.

شما می‌توانید سایر بازوهای رمپ را در هر جهت و زاویه موردنظر، ترسیم کنید. این فرایند را تا جایی ادامه دهید که کل رمپ ترسیم شود. در نهایت، با انتخاب گزینه Finish، مشاهده می‌کنید که رمپ شما به‌درستی ترسیم شده است.

رمپ در نرم افزار رویت

 

 

سایر پارامترهای تنظیمات رمپ در رویت

برای تنظیم رمپ ترسیم شده و اصلاح سایر پارامترهای آن، پس از انتخاب رمپ، روی گزینه Edit type در بخش Properties کلیک کنید.

در بخش Construction، پارامتر Thickness تعیین‌کننده میزان ضخامت کف رمپ شما است. به‌عنوان‌مثال، ضخامت پیش‌فرض رویت، 15 سانتیمتر است. شما می‌توانید این ضخامت را به رقم دلخواه خود تغییر دهید.

پارامتر Shape، خود دارای دو گزینه Thick و Solid است. گزینه Thick به این صورت است که رمپ شما با ضخامت مشخصی ایجاد می‌شود. اما گزینه Solid، به این صورت است که کف رمپ ایجاد شده، تا Level 1 پایین می‌آید.

مانند تصویر زیر:

آموزش رمپ در رویت

 

بنابراین، زمانی که گزینه را انتخاب می‌کنید، دیگر Thickness یا همان ضخامت معنایی نخواهد داشت و این گزینه غیرفعال می‌شود.

گزینه Solid معمولاً برای رمپ‌هایی با طول کمتر و رمپ‌های کوچک‌تر استفاده می‌شود. همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده کردید، انتخاب این گزینه برای رمپی با طول زیاد، انتخاب مناسبی نیست.

پارامتر Function، تاثیر زیادی بر روی رمپ شما نخواهد داشت و صرفاً نوع رمپ شما به لحاظ داخلی و یا خارجی بودن تعیین می‌کند.

بخش بعدی تنظیمات، بخش Graphics است. در این شما دو پارامتر Text size و Text font را مشاهده می‌کنید. پس از ترسیم رمپ، در قسمت ابتدایی و انتهایی آن، دوکلمه Up و Down نیز نوشته می‌شود.

این بخش از تنظیمات، برای کنترل‌کردن فونت و سایز این کلمات در نظر گرفته شده است؛ بنابراین شما می‌توانید فونت و سایز دلخواه خود را اعمال کنید.

در بخش Material، شما می‌توانید متریال موردنظر خود را ایجاد کرده و بر روی رمپ ترسیم شده اعمال نمایید. این بخش از تنظیمات رمپ، از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

 

بررسی بخش Properties رمپ در رویت

در بخش Dimensions، گزینه Width همان عرض رمپ است. شما همچنین می‌توانید عرض رمپ خود را پس از نهایی‌شدن ترسیم آن نیز تغییر دهید.

در بخش Graphics، شما می‌توانید لیبل‌های Up و Down را که در ابتدا و انتهای رمپ نوشته شده‌اند، خاموش و یا روشن کنید. به طور پیش‌فرض، این لیبل‌ها فعال هستند و روی رمپ نمایش داده می‌شوند.

 

نحوه ترسیم رمپ در رویت به کمک Floor

ترسیم رمپ در رویت به ابزار رمپ محدود نمی‌شود! شما می‌توانید رمپ‌های دارای فرم خاص و اختصاصی خود را به کمک ابزار Floor به‌راحتی ترسیم کنید.

برای این کار فقط کافی است بر روی آیکون Floor کلیک کنید. در مرحله بعدی باید محیط بیرونی رمپ را ترسیم کنید که در این آموزش، یک فرم ساده مستطیل‌شکل انتخاب شده است.

پس از ترسیم این مرحله، نوبت به تعیین جهت شیب Floor می‌رسد. برای این کار شما باید ابتدا گزینه Slope Arrow را انتخاب کنید. سپس این گزینه را از ابتدا تا انتهای رمپ ترسیم کنید. این گزینه به شما امکان تعیین درصد شیب را می‌دهد.

پس از ترسیم Slope Arrow، با کلیک بر روی آن، می‌توانید در قسمت Properties، تنظیمات آن را مشاهده کنید. در این حالت، همانند ترسیم رمپ، باید لول ابتدایی و انتهایی رمپ خود را در قسمت Level at hail و head تعیین کنید.

نحوه ترسیم رمپ

 

نحوه ترسیم رمپ منحنی در رویت

برای ترسیم رمپ منحنی در رویت، شما می‌توانید هم از ابزار رمپ و هم از ابزار Floor استفاده کنید. با به‌کارگیری ابزار Ramp و انتخاب گزینه Curve برای ترسیم رمپ، می‌توانید رمپ خود را به‌صورت منحنی ترسیم کنید.

البته ممکن است این روش به نسبت روش دیگر، کمی دشوارتر باشید؛ بنابراین ترسیم رمپ به کمک Floor در این حالت می‌تواند انتخاب و گزینه مناسب‌تری باشد.

ترسیم رمپ منحنی در رویت

 

 

پس از انتخاب ابزار Floor، ابتدا گزینه Arc را انتخاب کنید. سپس میزان منحنی دلخواه خود را ترسیم کنید. در مرحله بعد، از منحنی ترسیم شده، یک Offset به میزان دلخواه خود اعمال کنید.

در نهایت خطوط ابتدایی و انتهایی رمپ را با استفاده از یک Line ببندید و گزینه Finish را انتخاب کنید. در مرحله بعد برای اعمال تنظیمات رمپ بر روی کف ترسیم شده باید روی گزینه Modify Sub Elements کلیک کنید.

این گزینه، ترسیمات شما را به Sub Elements تبدیل می‌کند و شما می‌توانید با انتخاب هریک از آن‌ها، تغییرات موردنظر خود را اعمال کنید.

در این قسمت، برای تبدیل کف به رمپ، می‌توانید یکی از خطوط انتهایی کف ترسیم شده انتخاب کنید و ارتفاع آن را تا جایی که به آن نیاز دارید، تغییر دهید.

در روش دوم، رمپ ترسیم شده علاوه بر سادگی بیشتر، امکان اعمال تغییرات و ایجاد فرم‌های خاص و متنوع بیشتری را نیز دارد؛ بنابراین برای ترسیم رمپ منحنی در رویت می‌توانید از این روش به‌خصوص بهره بگیرید.

رمپ منحنی در رویت

سخن پایانی بن رو کالج

نحوه ترسیم رمپ در رویت که در این مقاله به آن پرداخته شد، تنها بخش کوچکی از نکات و ترفندهای مهم رویت به شمار می‌رود. یادگیری و آموزش این نرم افزار و تسلط یافتن بر آن، نیازمند گذراندن یک دوره آموزشی تخصصی است.

مجموعه بن رو کالج، مرجع تخصصی آموزش نرم افزارهای معماری، در دوره آموزشی Revit College، صفر تا صد نرم افزار رویت و ابزارهای پرکاربرد آن را به شما علاقه‌مندان رویت حوزه BIM آموزش داده است.

دوره آموزش رویت کالج، توسط اساتید متخصص و مجرب این حوزه گردآوری شده است و شما با خیال راحت می‌توانید جهت آموزش و یادگیری تخصصی نرم افزار رویت، در این دوره شرکت کنید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از دوره آموزشی Revit College و تهیه آن، روی لینک کلیک کنید.

پکیج آموزشی

Revit Coordination

دوره پیشرفته رویت
نحوه ترسیم رمپ در رویت - بن رو کالج

Rating 0.00 from 0 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید