سبد خرید

معرفی پلاگین Insight 360 برای تحلیل انرژی در رویت

معرفی پلاگین Insight 360 برای تحلیل انرژی در رویت

در این مقاله، از سایت بن رو کالج به معرفی پلاگین Insight 360 و ویژگی‌های آن و کاربردهایش برای تحلیل انرژی در رویت می‌پردازیم. تجزیه ‌و تحلیل انرژی در رویت، برای تعیین عملکرد کلی یک سازه بسیار مهم است، زیرا می‌تواند به کاهش مصرف انرژی تا حد بسیار زیادی کمک کند. بهینه‌سازی سیستم‌های HVAC برای افزایش بهره‌وری، کلید اصلی تجزیه و تحلیل انرژی یک سازه است.

امروزه در صنعت معماری، تحلیل انرژی به یکی از نیازهای اساسی فرایند طراحی معماری تبدیل شده است. در حقیقت، معماران و مهندسان ساختمان در حال حاضر، دائماً به دنبال راه‌حل‌هایی برای طراحی ساختمان‌هایی هستند که انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

درعین‌حال، در کنار مصرف کمتر انرژی، توجه به نیازهای عملکردی افرادی که از یک ساختمان استفاده می‌کنند نیز بسیار مهم است. یکی از ابزارهای بسیار کاربردی در این زمینه، پلاگین Insight 360 است که به طور خاص در رویت کاربرد دارد.

پلاگین نام برده شده ابزار قدرتمندی است که به‌خوبی با نرم افزار رویت ترکیب می‌شود و هدف اصلی آن، ساده‌تر کردن فرایند تحلیل انرژی و بهینه‌سازی عملکرد ساختمان است. برای مطالعه بیشتر مقاله معرفی پنج نمونه پلاگین رویت را مطالعه کنید.

آموزش تحلیل انرژی در رویت

 

آشنایی با پلاگین Insight 360 برای تحلیل انرژی در رویت

شبیه‌سازی انرژی ساختمان یا شبیه‌سازی عملکرد ساختمان فرایندی است که از مدل‌های سه‌بعدی دیجیتالی ساختمان‌ها برای ارزیابی عملکرد آن‌ها در مورد مصرف انرژی استفاده می‌کند. این موضوع، شامل انرژی مورد استفاده برای گرم‌کردن یا خنک‌کردن ساختمان، برق و مصرف آب است.

Insight 360 یک ابزار قدرتمند در زمینه تجزیه و تحلیل انرژی در رویت است که توسط کمپانی اتودسک توسعه یافته و منتشر شده است. این پلاگین به طور خاص برای ترکیب‌شدن با نرم افزار رویت، ایجاد شده است.

Insight 360 به معماران و طراحان این قابلیت را می‌دهد تا عملکرد انرژی ساختمان‌ها و طرح‌های خود را در همان مراحل ابتدایی فرایند طراحی، کاملاً تحلیل و ارزیابی کنند؛ بنابراین اتخاذ تصمیمات‌ درست برای تعیین استراتژی‌های طراحی کارآمد انرژی، به‌سادگی ممکن می‌شود.

به‌طورکلی، عملکرد اصلی Insight 360 در تجزیه و تحلیل انرژی در رویت، تجزیه و تحلیل روشنایی روز، شاخص آسایش حرارتی و… به طور مستقیم در محیط نرم افزار رویت است.

کاربرد پلاگین Insight 360 به این صورت است که این پلاگین با به‌کارگیری الگوریتم‌های شبیه‌سازی تخصصی خود، جنبه‌های مختلف عملکرد ساختمان، از جمله مصرف انرژی، بارهای گرمایشی و سرمایشی، نور روز و سطح آسایش حرارتی را به‌خوبی تجزیه و تحلیل می‌کند.

پلاگین Insight 360 برای رویت

قابلیت‌های پلاگین Insight 360 برای تحلیل انرژی در رویت

Insight 360 به‌طورکلی دارای ویژگی‌های متعددی است که برای تحلیل انرژی در رویت ایجاد شده‌اند. در ادامه مقاله، به معرفی و بررسی برخی از این قابلیت‌ها پرداخته شده است.

 • تجزیه و تحلیل انرژی در رویت

پلاگین Insight 360 به کاربران رویت این قابلیت را می‌دهد تا با شبیه‌سازی گرمایش، سرمایش و روشنایی، میزان مصرف انرژی طرح‌های خود را تحلیل و بررسی نمایند. این فرایند تحلیلی، مصرف انرژی را به طور دقیق ارائه می‌دهد.

 • تحلیل شاخص آسایش حرارتی

Insight 360 به کاربران خود این اجازه را می‌دهد تا سطح آسایش حرارتی را در طراحی خود با تجزیه و تحلیل عوامل مختلفی از جمله نحوه توزیع دما، میزان رطوبت و هوا ارزیابی کنند.

به بیان دیگر، این ویژگی به طراحان اجازه می‌دهد تا از عملکرد صحیح انرژی در طرح خود اطمینان حاصل کنند و درعین‌حال مصرف انرژی مرتبط با سیستم‌های گرمایش و سرمایش را به حداقل برسانند.

 • تحلیل نور روز و روشنایی طبیعی

با کمک Insight 360، طراحان می‌توانند نحوه عملکرد نور روز در طراحی‌های خود را با شبیه‌سازی میزان تابش نور طبیعی به فضاهای داخلی تحلیل و بررسی کنند. ابزارهای تخصصی این افزونه، معیارهای متفاوتی را ارائه می‌دهند.

 • یکپارچگی خوب Insight 360 با نرم افزار رویت

Insight 360 به‌عنوان یک افزونه بسیار قدرتمند برای رویت، به‌خوبی در فرایند BIM در رویت ترکیب می‌شود و به کاربران خود این اجازه را می‌دهد تا در رابط کاربری نرم افزار رویت، به ابزارهای تحلیل انرژی دسترسی داشته باشند.

تحلیل انرژی با رویت

مزایای پلاگین Insight 360 برای تحلیل انرژی در رویت

 • ارزیابی عملکرد انرژی سازه در مراحل اولیه طراحی

Insight 360 باعث می‌شود تا طراحان در مراحل اولیه طراحی، عملکرد انرژی طرح‌های خود را تحلیل و ارزیابی کنند. پیداکردن ناکارآمدی‌های انرژی مصرفی یک سازه در مراحل ابتدای طرح، معماران می‌توانند تصمیم‌گیری‌های بهتری برای طراحی ساختمان‌هایی با انرژی پایدار داشته باشند.

 • بهینه‌سازی عملکرد یک سازه

با استفاده از Insight 360 در رویت، بهینه‌سازی طرح‌ها برای مصرف انرژی امکان‌پذیر می‌شود. معماران و طراحیان می‌توانند با به‌کارگیری این پلاگین، مصرف انرژی ساختمان را به‌خوبی کاهش دهند.

علاوه بر موارد فوق، ساختمان دارای یک عملکرد بهینه در خصوص مصرف انرژی، می‌تواند باعث افزایش راحتی و بهره‌وری ساکنان آن ساختمان شود و ارزش طراحی ساختمان را بسیار بیشتر کند.

 • روش‌هایی برای طراحی پایدار

با ترکیب‌کردن فرایند تجزیه و تحلیل انرژی هنگام طراحی با رویت، با استفاده از پلاگین Insight 360، معماران و طراحان می‌توانند روش‌هایی را برای طراحی پایدار ایجاد کنند تا بتوانند بهره‌برداری از انرژی محیطی را در اولویت کار خود قرار دهند.

نحوه تحلیل انرژی در رویت

ترفندهایی در استفاده از پلاگین Insight 360 در رویت

برای استفاده حداکثری از Insight 360 برای تحلیل انرژی در رویت، باید از برخی از دستورالعمل‌های مهم پیروی کنید. در ادامه مقاله، به معرفی و بررسی برخی از این روش‌ها پرداخته شده است.

 • شروع به‌موقع فرایند تحلیل انرژی

سعی کنید که تجزیه و تحلیل انرژی در رویت را در همان مراحل ابتدایی طراحی خود شروع کنید. این کار باعث می‌شود تا فرصت‌های بیشتری را برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی شناسایی کرده و جایگزین‌های طراحی خود را تکرار کنید.

 • توجه به عوامل زمینه‌ای هنگام طراحی

هنگام انجام مراحل تجزیه و تحلیل انرژی با کمک پلاگین Insight 360، توجه داشته باشید که حتماً عوامل زمینه‌ای را در نظر بگیرید. عواملی از جمله: جهت‌گیری ساختمان، شرایط مکانی ساختمان و داده‌های آب‌وهوایی موجود.

 • ارتباط و همکاری مؤثر با دیگران

سعی کنید با به اشتراک گذاشتن نتایج تجزیه و تحلیل انرژی در رویت به منم پلاگین پرکاربرد Insight 360، همکاری خود را با سایر ذی‌نفعان پروژه تقویت کنید.

insight 360 برای رویت

نحوه کار با پلاگین Insight 360 برای تحلیل نور پروژه در رویت

 • نصب پلاگین و راه‌اندازی آن

ابتدا باید افزونه Insight را برای رویت دانلود و نصب کنید. این افزونه در حال حاضر، برای رویت 2016 به بالا، در دسترس است. رویت را راه اندازی و پروژه ای را که می خواهید تجزیه و تحلیل کنید، اجرا نمایید.

پس از نصب، Insight 360 در تب Analysis ظاهر می‌شود.

در مرحله بعد، مطمئن شوید که مکان پروژه خود را به طور دقیق تنظیم کرده‌اید. به مسیر Manage > Project  Location > Location بروید. همچنین می‌توانید با رفتن به مسیر Analyze > Energy Optimization >  Location به آن دسترسی داشته باشید.

آموزش تحلیل انرژی رویت

 • تعریف انرژی

پیش از شروع فرایند تحلیل انرژی در رویت، ابتدا باید انرژی را برای پروژه خود تعریف کنید. این موضوع می‌تواند شامل مواردی مانند سایت پروژه، نوع ساختمان و سایر موارد باشد. شما باید از عناصر ساختمانی برای تجزیه و تحلیل استفاده کنید.

توجه داشته باشید که شما باید طبقات و اتاق‌ها را در مدل خود مشخص کنید و اینها باید بخشی از مدل اصلی باشند. در غیر این صورت، آن‌ها پردازش نخواهند شد.

در مرحله بعد، حتماً مطمئن شوید که بازتاب متریال‌های مات در پروژه خود را مشخص و تعریف کرده‌اید. این فرایند ممکن است تا حدودی یک کار وقت‌گیر باشد، اما برای داشتن یک تحلیل درست و تخصصی، انجام تمام این مراحل ضروری است.

آموزش insight 360

 

Run Analysis و یا شروع آنالیز پروژه

در مرحله بعدی، پس از فرایند تعریف انرژی، می‌توانید آنالیزهای مختلفی از جمله انرژی، بارهای گرمایشی و سرمایشی، روشنایی طبیعی روز و… را اجرا نمایید؛ بنابراین نوع تحلیلی را که می‌خواهید انجام شود انتخاب کرده و دستورات مربوطه را دنبال کنید.

سپس به Analyze > Insight > Lighting بروید و گزینه “run new analysis” را انتخاب کنید. Insight به طور خودکار یک نمای سه بعدی به نام “InsightLighting Model View” را ایجاد میکند.

توجه داشته باشید که فقط عناصر قابل‌مشاهده، تجزیه و تحلیل خواهند شد.

در نهایت برای مشاهده نتایج، به مسیر Analysis> Insight> Lighting برگردید و گزینه آنالیز را انتخاب کنید. نتایج بر روی مدل رویت شما با استفاده ازAVF  ارائه می‌شود، بنابراین می‌توانید دقیقاً نحوه تعامل نور روز با مدل رویت خود را مشاهده کنید.

پس از تکمیل مراحل ذکر شده در بالا، سعی کنید این نتایج را حتماً در فایل رویت خود بررسی کنید. پلاگین Insight 360 قابلیت‌هایی را به شما ارائه می‌دهد تا برای درک بهتر عملکرد انرژی طرح ساختمان، به شما کمک کند.

همچنین در نهایت شما می‌توانید گزارش‌های مربوط به نتایج تجزیه و تحلیل انرژی در رویت را Export کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید. با دنبال‌کردن مراحل فوق، می‌توانید به‌خوبی از Insight 360 برای تحلیل انرژی در رویت استفاده کنید.

پلاگین insight 360 برای رویت

سخن پایانی بن رو کالج

همان‌طور که تاکنون متوجه شده‌اید، پلاگین Insight 360 یک ابزار قدرتمند برای تحلیل انرژی در رویت به شمار می‌رود. این افزونه به معماران، مهندسان و طراحان، قابلیت بهینه‌سازی عملکرد ساختمان و افزایش پایداری را ارائه می‌دهد.

با به‌کارگیری Insight 360 در فرایند تجزیه و تحلیل انرژی در رویت، می‌توانید به‌خوبی در تصمیمات خود هنگام طراحی تجدیدنظر کرده و جایگزین‌های مناسب‌تری را در نظر گیرید.

این پلاگین قدرتمند، در گردش کار BIM، علاوه بر افزایش تقویت همکاری بین ذی‌نفعان پروژه، روش‌های داشتن یک طراحی پایدارتر را نیز امکان‌پذیر می‌کند.

در دنیای امروز به‌ویژه در صنعت معماری، باتوجه‌به افزایش تقاضای افراد برای ساخت و تولید ساختمان‌های کم‌مصرف، پلاگین Insight 360 دارای نقشی بسیار کلیدی در آینده معماری و صنعت ساخت‌وساز ایفا می‌کند.

اگر تمایل به آموزش و یادگیری نرم افزار رویت را دارید، مجموعه بن رو کالج، مرجع تخصصی آموزش نرم افزارهای معماری، یک دوره آموزشی تخصصی را در اختیار شما کاربران عزیز قرار داده است.

برای آشنایی بیشتر با دوره آموزشی جامع رویت Revit College، روی لینک کلیک کنید.

پکیج آموزشی

Revit Coordination

دوره پیشرفته رویت
معرفی پلاگین Insight 360 برای تحلیل انرژی در رویت - بن رو کالج

Rating 2.50 from 2 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید