۴ سبد خرید

جالب‌ترین ویژگی‌های تری دی مکس

جالب‌ترین ویژگی‌های تری دی مکس

سالیانه شرکت‌های نرم افزاری همانند اتودسک، نسخه جدید نرم افزارهای مهم  و پرطرفدار خود را عرضه می‌نمایند. هر نسخه‌ای از نرم افزار که رونمایی می‌گردد ویژگی‌های جدیدی را به ورژن قبلی اضافه می‌کنند و نسبت به آن برتری دارند. ورژن جدید نرم افزار تری دی مکس نیز همانند سایر نرم افزارهای اتودسک نسبت به نسخه‌های قبلی ویژگی‌های متفاوت دارد. با توجه به اهمیت آموزش 3ds max، در این مقاله به ویژگی‌های جالب و کاربرد نرم افزار 3dmax می‌پردازیم.

 


 

کاربرد 3dsmax

زمانی که نرم افزار سه‌بعدی مکس با قابلیت‌های بی‌نظیر وارد دنیای مهندسی و معماری شد، مبحث مدل‌سازی پروژه‌های معماری دچار تغییر و تحول بزرگی گردید. اکثر کارفرمایان و طراحان طرفدار این نرم افزار قوی شدند. محصولات شرکت اتودسک، مخصوصا نرم افزار 3dsmax، که از محبوب‌ترین و معروف‌ترین نرم‌افزار‌های مدل‌سازی معماری است، همواره سرعت و امکانات بیشمار دارند. در ادامه به برخی از کاربردهای مهم نرم افزار 3dsmax در حوزه معماری و سایر رشته‌ها می‌پردازیم:

کاربرد این نرم افزار در طراحی و مدل‌سازی نماهای ساختمان، مدل‌سازی جزئیات‌های سه‌بعدی اجرایی، ساخت انیمشن‌های حوزه معماری در 3dsmax، ساخت متریال در این نرم افزار، کاربرد 3dsmax در طراحی داخلی ساختمان، مدل‌سازی ویلاها، محوطه‌ها و لنداسکیپ در نرم افزار 3dsmax، مدل‌سازی فضاهای شهری، ساخت گیم‌های کامپیوتری، ساخت جلوه‌های ویژه و ایجاد فیلم‌های تبلیغاتی.

برای مطالعه بیشتر مقاله نکات مهم آموزش تری دی مکس برای مدلسازی معماری را بخوانید.

 آموزش 3ds max

ویژگی‌های جالب 3ds max

از طراحی تا مدل‌سازی و رندرینگ پروژه‌ها در گرایش‌ها و شاخه‌های مختلف معماری و مهندسی، می‌توانند در نرم افزار 3dsmax اجرا شوند. از ویژگی‌های بارز این نرم افزار مدل‌سازی  با کیفیت بالا، استفاده از نقشه‌برداری وکتوری (vector mapping) و مطابقت و هماهنگی همه‌ی ابعاد مدل‌های ساخته‌شده در آن است.

نرم افزار سه‌بعدی ساز  3ds max ابزارهای حرفه‌ای (tools) برای مدل‌سازی و ترسیم دارد. این ویژگی‌های انعطاف‌پذیر نرم افزار (flexible features) سبب محبوبیت و کاربرد هرچه بیشتر این نرم افزار شده‌است. یکی از ویژگی‌های جالب و جذاب نرم افزار سه‌بعدی مکس، مبالغه و بسیار بهتر جلوه‌دادن متریال‌ها و مدل‌ها است. مواد و متریال در این نرم افزار به صورت رئال (کاملا واقعی) و با تمام مشخصات ذاتی به وجود می‌آیند. کاربران تری دی استودیو با شناخت کامل متریال‌ها می‌توانند آن‌ها را در ابعاد و در مکان مناسب استفاده کنند.

مکس توانایی به وجودآوردن دنیاهای بسیار گسترده در حوزه‌ی بازی‌های کامپیوتری، انیمیشن‌های معماری و سایر رشته‌ها و صحنه‌های فوق‌العاده برای تصویرسازی و طراحی را برای کاربران خود به ارمغان می‌آورد. حتی می‌توان در نرم افزار مکس استدیو خصوصیات فیزیکی سیالات مانند روغن، آب و مواد مایع دیگر را بصورت کاملا رئال شبیه‌سازی کرد و رندر گرفت. مکس توانایی به تصویرکشیدن و شبیه‌سازی اثر برخورد با اشیا و جاذبه‌ها و این موارد مشابه را نیز دارد.

همچنین این نرم افزار قابلیت‌های گسترده و ابزارهای فراوانی برای پردازش شخصیت‌ها در انیمیشن از صفر تا صد را دارد. در واقع نرم افزار مکس امکان افزودن خلاقیت در روند طراحی و مدل‌سازی را به کاربران خود هدیه می‌دهد.  بدین ترتیب جنبه‌ی خلاقانه و هنری طرح‌ها افزایش می‌یابد. نرم افزار سه‌بعدی مکس در همه‌ی نسخه‌های خود، بر توجه به جزئیات، ثبات و بالابودن کیفیت متمرکز بوده و این امر سبب سرعت بخشیدن در روند طراحی، مدل‌سازی و ترسیم در نرم افزار سه‌بعدی مکس شده‌است.

جدید‌ترین ویژگی‌های تری دی مکس

یکی از ویژگی‌های مهم تری دی مکس نسخه‌ی ۲۰۲۲ امنیت آن بوده‌است. در واقع نرم افزار با جلوگیری از استفاده و اجرای دستورات ناامن، در برابر اسکریپت‌های مخرب حفاظت می‌نماید. از ویژگی‌های بعدی در ورژن ۲۰۲۲ می‌توان به ابزار مدیفایر اصلاح‌شده Slice، Symmetry، Relax و اصلاحات ابزار Smart Extrude اشاره نمود. همچنین امکان استفاده از زبان برنامه‌نویسی پایتون (Python) در توسعه‌ی پروژه‌ها نیز به این نسخه 3ds max اضافه شده‌بود.

Array در نرم افزار برای تکثیر و انتشار آبجکت‌ها به صورت پارامتریک استفاده می‌شده‌ که در ورژن‌های جدید قابلیت مادیفایر آن نیز اضافه شده‌است. در نسخه‌ی 2024 مکس قابلیت Array v2 نیز در نرم افزار به وجود آمد. درواقع این ابزار می‌تواند آبجکت‌های تکرارشونده را طبق ID خاصی نشانه‌گذاری کند.

جالب‌ترین ویژگی‌های تری دی مکس

یکی از قابلیت‌های دیگری که در نرم افزار مکس 2024 وجود دارد، اضافه‌شدن یک متریال با عنوان Switcher است که امکان جابجایی بین تعدادی متریال را به  کاربر نرم افزار می‌دهد. درواقع می‌توان در نرم افزار مکس با یک کلیک بین متریال‌های مختلف جابه جا شد. همچنین متریال‌های این قابلیت را می‌توان بر اساس نام متریال دسته‌بندی کرد.

نسخه 2024 منتشرشده از این نرم افزار بر ابزارهای مدل‌سازی پیشرفته، مدیریت متریال‌ها و همچنین رنگ‌ها تمرکز دارد. از ویژگی‌های جدید مکس همچنین می‌توان به Boolean modifier اشاره نمود. قابلیت Boolean در ورژن‌های قبلی در بخش Compound Objects وجود داشت. در نسخه 2024 این ویژگی در قالب یک modifier کاربرد دارد.

در ورژن 2024 این نرم افزار، بخش Color Management Preferences جدید که قبلا به عنوان Gamma و LUT شناخته می‌شد، اکنون بصورت مبتنی بر نسخه جدیدتر OCIO یعنی OpenColorIO v2 اجرا می‌گردد و دو روش اصلی دارد: یک، مبتنی بر فایل Config، دو، مبتنی بر پیش فرض 3dsmax

برای آشنایی با کاربرد تری دی مکس در فیلم سازی این مقاله را بخوانید.

اهمیت آموزش 3ds max

به جرات می‌توان گفت که یکی از محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین نرم افزارهای سه‌بعدی در میان دانشجویان معماری و دفاتر مهندسی، نرم‌افزار 3dsmax است. این نرم افزار در ابتدا در حوزه‌های دیگر مانند انیمیشن‌سازی فعال بود اما امروزه با وجود تعداد بسیاری از نرم افزارهای سه‌بعدی هنوز هم 3dsmax طرفداران زیادی دارد. یکی از سبب‌های این امر، تولید خروجی‌ها و رندرهای باکیفیت، رئال و بسیار جذاب در مکس است. نرم افزار سه‌بعدی مکس به راحتی چالش نور طبیعی و رندر رئال را در دنیای معماری حل نموده‌است.

از دیگر دلایل اهمیت یادگیری این نرم افزار، می‌توان به جایگاه محکم آن در بازار کار معماری در ایران و سایر کشورها اشاره نمود. یادگیری این نرم افزار در روند مهاجرت بسیار کمک کننده خواهدبود. می‌توانید برای دانلود و یادگیری این نرم افزار کاربردی و محبوب به بن رو کالج مراجعه کنید.

تری دی مکس

سخن پایانی بن رو کالج

نرم افزار سه‌بعدی مکس، از محصولات شرکت Autodesk، نرم افزار بسیار قدرتمند در زمینه مدل‌سازی سه‌بعدی، رندرینگ و انیمیشن است. این نرم افزار کاربرد و قابلیت‌های زیادی در زمینه‌های معماری و دکوراسیون داخلی، طراحی نما، مدل‌سازی دیتایل و اجسام مختلف، انیمیشن، گیم و … دارد. به دلیل ویژگی‌های کاربردی و بی‌نظیر تری دی مکس، این نرم افزار همواره مورد استقبال معماران و مهندسان است. همچنین امروزه آموزش 3ds max بصورت صحیح و کاربردی برای بازار کار نیز بسیار اهمیت دارد. مجموعه بن رو کالج بهترین مرجع برای آموزش‌ نرم افزارهای معماری از جمله 3dsmax به شمار می‌رود.

پکیج آموزشی
3Ds Max
پکیج آموزش تری دی مکس
جالب‌ترین ویژگی‌های تری دی مکس - بن رو کالج

Rating 2.50 from 2 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید