۱ سبد خرید

تعداد کاربران رویت در دنیا

تعداد کاربران رویت در دنیا

اگر دانشجوی معماری هستید پس حتماً با نرم افزار رویت آشنایی دارید. تعداد کاربران رویت در دنیا، تا سال 2022، حدود 4 میلیون کاربر در سراسر جهان بوده است.

این آمار به‌خوبی نشان می‌دهد که نرم افزار رویت، یکی از محبوب‌ترین ابزارهای BIM در حوزه AEC به شمار می‌رود.

همان‌طور که می‌دانید، Revit میان طراحان معماری، مهندسین سازه و مهندسین مکانیک، کاربردهای گسترده‌ای دارد، زیرا در تبدیل داده‌های ایجاد شده در مدل‌های سه‌بعدی به مستندات واقعی و شبیه‌سازی ساختمان‌ها و سازه‌ها به معماران، مهندسان MEP، مهندسان سازه، کارگران ساختمانی، مدیران ساختمان و سایر افراد کمک بسیاری می‌کند. همچنین رویت در به‌اشتراک‌گذاری، بررسی، به‌روزرسانی و تأیید طرح‌ها عملکرد خوبی را ارائه می‌دهد.

در ادامه مقاله به بررسی مزایای فوق‌العاده نرم افزار رویت می‌پردازیم تا علت محبوبیت و گستردگی این ابزار قدرتمند در میان معماران را کشف کنیم.

تعداد کاربران رویت در دنیا - بن رو کالج
 


 

رویت چیست؟

آمار قابل توجه تعداد کاربران رویت در دنیا نشان می‌دهد که این ابزار مزیت‌های بیشماری دارد. نرم افزار رویت، پلتفرم واحدی است که برای گردش‌های کاری چندرشته‌ای، از طراحی تا بهره‌برداری، استفاده می‌شود. این قابلیت منجر به طراحی‌های پیشرفته، خطاها و دوباره‌کاری‌های کمتری می‌شود. این نرم افزار از سال 2000 وجود داشته است، اما به‌تازگی محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. واقعیت این است که رویت با نسخه‌های دائماً در حال تغییر خود، به‌عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از فرایند معماری و مهندسی باقی‌مانده است.

رویت معماران و طراحان را قادر می‌سازد تا از ابزارهای پیشرفته و ویژگی‌های کلیدی برای بهبود فرایندهای کاری، ساده‌سازی مدل‌سازی و امکان همکاری بین تیم‌ها استفاده کنند.  علاوه بر امکان اشتراک‌گذاری، همگام‌سازی و تکرار و تبادل طرح‌ها بین معماران، مهندسان، پیمانکاران، اپراتورهای ساختمان و سایرین، مجموعه‌ ابزارهای تخصصی نیز توسط رویت ارائه می‌شود که قابلیت‌های خاص هر رشته را در خود گنجانده است.

برای آشنایی بیشتر با نرم افزار رویت و قابلیت‌های آن، روی لینک کلیک کنید.

 

رویت چیست

 

تعداد کاربران رویت در دنیا

مطابق با آمار، نرم افزار Revit تا سال 2022 حدود 4 میلیون کاربر در سراسر جهان داشته و یکی از محبوب‌ترین ابزار BIM در حوزه AEC به شمار می‌رود. رویت به‌طورکلی، در میان معماران، مهندسان MEP، مهندسان سازه، کارگران ساختمانی، مدیران پروژه محبوبیت بسیاری دارد. زیرا در به‌اشتراک‌گذاری، بررسی، به‌روزرسانی و تأیید طرح‌ها بسیار سودمند عمل می‌کند.

 • معماران

به کمک نرم افزار قدرتمند رویت، معماران طرح‌های کاملی از ساختمان‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن ایجاد می‌کنند. در حقیقت این طرح‌ها از فرایند ساخت و ساز نیز به‌خوبی پشتیبانی می‌کنند. با استفاده از ویژگی‌های تجزیه‌وتحلیل در Revit، معماران می‌توانند عملکرد یک ساختمان را در مراحل اولیه بهینه کنند، برآورد هزینه‌ها را انجام دهند و عملکرد سازه را در طول عمر پروژه نظارت کنند.

 • مهندسین سازه

رویت یک پلتفرم جامع برای مهندسین سازه فراهم می‌کند تا سازه‌های ساختمان را در یک محیط سه‌بعدی طراحی و مستندسازی کنند. اجرای Revit برای مهندسی سازه می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما با برنامه‌ریزی و مدیریت دقیق می‌توان بر این مشکلات غلبه کرد.

علاوه بر این، رویت به مهندسان سازه اجازه می‌دهد تا طرح‌های بسیار دقیقی ایجاد کنند و به‌راحتی می‌توانند مدل‌های شبیه‌سازی‌شده خود را تغییر دهند. نکته مهم‌تر این است که مهندسان سازه را به کمک رویت قادرند تا با سایر اعضای تیم در زمان واقعی همکاری کنند. این ویژگی به کاهش خطاها و ناهماهنگی‌ها در روند طراحی کمک می‌کند.

 • مهندس MEP

این ابزار مدل‌سازی با کاربری آسان، بهره‌وری متخصصان MEP را با قراردادن خودکار کانال‌ها، لوله‌ها و اتصالات افزایش می‌دهد. با دسترسی به چنین قابلیتی، مهندسان نمایش‌های دقیقی را قبل از ساخت و همچنین مدل‌های ساخته شده پس از ساخت ایجاد می‌کنند.

با استفاده از چندین نما در یک مدل Revit، مهندسان درگیری‌ها و مشکلات را در فرایند طراحی بررسی می‌کنند و از اشتباهات پرهزینه در هنگام ساخت و ساز جلوگیری می‌کنند.

 • پیمانکاران

رویت با محاسبه خودکار مقدار متریال موردنیاز، به پیمانکاران کمک می‌کند تا ضایعات را به حداقل برسانند، هزینه پروژه را کاهش دهند و به‌جای مقابله با کمبود متریال و مصالح، پروژه را به جلو پیش ببرند.

 

رویت در چه مشاغلی کاربرد دارد؟

 

آمار کاربران رویت در دنیا

در حال حاضر، اغلب شرکت‌هایی که از نرم افزار Autodesk Revit استفاده می‌کنند، در ایالات متحده قرار دارند و بیشتر در حوزه معماری و برنامه‌ریزی فعالیت می‌کنند. این نرم افزار به طور میانگین، توسط شرکت‌هایی با 10 الی 50 کارمند و 1 تا 10 میلیون دلار درآمد استفاده می‌شود.

به‌طورکلی می‌توان گفت که طبق آمار، نرم افزار Autodesk Revit حدود 6/1% مارکت معماری را دربرگرفته است که این مقدار، رقم قابل‌توجهی است:

با نگاهی به آمار کاربران Autodesk Revit ، متوجه می‌شویم که بیشترین کاربردهای آن به ترتیب، در معماری و برنامه‌ریزی (18%)، ساخت و ساز (16%)، آموزش عالی (8%) و مهندسی عمران (6%) است. البته رویت در حوزه های دیگری مانند طراحی، IT، مدیریت آموزشی و… نیز کاربرد دارد. تصویر زیر، آمار دقیق کاربرد رویت در حوزه‌های مختلف را نشان می‌دهد:

رویت در کدام کشورها پرطرفدارتر است؟

آمار نشان می‌دهد که بالاترین کاربرد رویت در دنیا به ترتیب در ایالات متحده و بریتانیا است. (49% از کاربران Autodesk Revit در ایالات متحده آمریکا و 8٪ در بریتانیا هستند.) اما به‌طور‌کلی، رویت در کشورهای دیگر از جمله کانادا، آلمان، ایتالیا، هند، استرالیا، هلند، فرانسه و اسپانیا نیز محبوبیت و کاربرد بسیاری دارد. تصویر زیر، آمار دقیق کاربران رویت در سراسر دنیا را نشان می‌دهد:

کدام کشورها از رویت استفاده می کنند

ابزاری قدرتمند در حوزه BIM

رویت، BIM نیست، بلکه از آن پشتیبانی می‌کند. BIM (Building Information Modelling) فرایندی جامع برای توسعه و مدیریت اطلاعات برای معماری و ساخت و ساز محسوب می‌شود. BIM یک نمایش دیجیتالی از سازه را در طول چرخه عمر آن از برنامه‌ریزی و طراحی تا ساخت و ساز به کاربران ارائه می‌دهد.

به کمک BIM، کاربر می‌تواند یک مدل را به‌صورت دوبعدی (شامل پلان‌ها، مقاطع و ارتفاعات) یا سه‌بعدی مشاهده کند. با ایجاد هرگونه تغییر در مدل طراحی شده، پروژه به طور خودکار تنظیم می‌شود.  استفاده از BIM در سال‌های اخیر به‌شدت افزایش‌یافته است.

در میان نرم افزارهای متعددی که از BIM پشتیبانی می‌کنند، رویت به‌عنوان پرکاربردترین و سودمندترین ابزار طراحی شناخته شده است؛ تا جایی که امروزه 73 درصد از کاربران، از نرم افزار Revit در حوزه BIM استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که تعداد کاربران رویت در دنیا استفاده می‌کنند روزبه‌روز در حال افزایش است!

 

رویت چگونه استفاده می‌شود؟

طراحان، برنامه‌ریزان و سایر کارشناسان ساختمان از Autodesk Revit Architecture برای کاهش ریسک‌ها، به‌دست‌آوردن بینشی دقیق در مورد چگونگی عملکرد ساختمان‌ها قبل از شروع ساخت، تولید طرح‌های باکیفیت بالاتر و بهبود تحویل پروژه استفاده می‌کنند.

هر مدل هوشمند ایجاد شده با Revit ، امکان نظارت سریع بر پروژه و یافتن تداخلات و مشکلات احتمالی را برای کاربران بسیار آسان می‌کند. این ابزار برای ایجاد نقشه‌های ساختمانی دقیق و درعین‌حال کاهش زمان لازم برای هماهنگی‌ها استفاده می‌شود. در نتیجه، کاربران می‌توانند با سرعت بیشتری کار کنند.

 

کاربرد نرم افزار رویت

 

چرا رویت میان معماران محبوبیت دارد؟

 • قابلیت دسترسی مبتنی بر Cloud

این روزها، کار از راه دور برای بسیاری از دفاتر حتی اگر ضروری نباشد، به یک امر عادی تبدیل شده است. قراردادن یک مدل رویت در فضای Cloud به مدل‌های شما امکان دسترسی در هر زمان و از هر مکان را می‌دهد. تعدادی پلتفرم مبتنی بر Cloud وجود دارد که دراین‌بین، واضح‌ترین پلتفرم BIM 360  است و توسط شرکتAutodesk توسعه پیدا کرده است. این پلتفرم به‌عنوان یک «سرور در فضای Cloud» عمل می‌کند که در آن کاربران می‌توانند مدل‌های خود را ذخیره کنند، تغییرات را در مدل‌ها اعمال کنند، با اعضای تیم ارتباط برقرار کنند و حتی به مدیریت تسهیلات پس از اتمام ساخت و ساز بپردازند. این اتصال به فضای Cloud، قدرت رویت و قابلیت‌های آن را گسترش می‌دهد.

 • ابزاری کاربرپسند

Revit در مقایسه با سایر نرم افزارهای موجود در حوزه BIM، فضای کاربرپسندتری را ارائه می‌دهد و انعطاف‌پذیری بیشتری در طراحی ساختارها از نظر زیبایی‌شناختی دارد. همچنین، طراحی دوبعدی یک پروژه، به طور خودکار یک مدل سه‌بعدی نیز تولید می‌کند که بسیار سودمند است و در زمان شما بسیار صرفه‌جویی می‌کند.

 • زمان‌بندی پروژه ها

تیم‌هایی که از نرم افزار Revit برای زمان‌بندی پروژه‌های خود استفاده می‌کنند، می‌توانند زمان صرف شده برای توسعه و مدیریت گردش کار پروژه را به حداقل برسانند. از رویت می‌توان برای به‌روزرسانی خودکار زمان‌بندی پروژه‌ها با ایجاد تغییرات در مدل ساختمان تنظیم کرد.

این یک مزیت عمده رویت نسبت به سایر نرم افزارهای رقیب در حوزه BIM است. قطعاً برنامه‌ریزی دستی پروژه کاری زمان‌گیر است و ساعت‌های بسیاری را به کل پروژه اضافه می‌کند؛ بنابراین رویت در مدیریت پروژه، خصوصاً هنگام همکاری با تیم‌ها و سازمان‌های خارجی مفید است.

رویت در معماری

 

قابلیت‌های نرم افزار رویت به طور خلاصه

 • ایجاد شبیه‌سازی‌های واقع‌گرایانه
 • کاهش هزینه‌های ناشی از خطاهای احتمالی و تکمیل پروژه با دقت بیشتر
 • افزایش ارتباطات
 • همکاری با تیم پروژه از طراحی تا اجرا و ساخت
 • مدیریت چندرشته‌ای
 • مدل‌سازی دقیق از ساختارهای موجود

 

سخن پایانی بن رو کالج

نرم افزار رویت امروزه به پذیرش جهانی رسیده است و به‌زودی تبدیل به یک نیاز اجباری در حوزه AEC در سراسر جهان می‌شود. همان‌طور که تا کنون متوجه شده‌اید، تعداد کاربران رویت در دنیا آمار چشمگیری است و این نرم افزار توسط کاربران بسیاری در سراسر جهان استفاده می‌شود. علت گسترش محبوبیت آن، مزیت‌های فوق‌العاده‌ای است که به‌کارگیری آن را در فرایند طراحی معماری و مدیریت پروژه‌ها بسیار سودمند می‌کند.

امروزه یادگیری چنین ابزاری، قطعاً نیاز هر معمار و طراحی است. مجموعه بن رو کالج، مرجع تخصصی آموزش نرم افزارهای معماری، پکیج آموزشی نرم افزار رویت را در اختیار شما کاربران عزیز قرار داده است. کافی است این دوره آموزشی صفر تا صدی را تهیه کنید و پس از گذراندن جلسات آموزشی پروژه محور، مهارت‌های خود را در زمینه BIM و مدل‌سازی اطلاعات ساختمان افزایش دهید.

برای تهیه پکیج آموزشی نرم افزار رویت، روی لینک کنید.

Rating 5.00 from 3 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید