سبد خرید

تعداد کاربران راینو در جهان

تعداد کاربران راینو در جهان

امروزه تقریباً اکثر دانشجویان معماری و یا افرادی که در حوزه معماری و شبیه‌سازی سه‌بعدی مشغول به فعالیت هستند، با نرم افزار محبوب راینو آشنایی دارند. مطابق با آمار منتشر شده، نرم افزار قدرتمند راینو، بیش از 150 هزار نفر کاربر در سراسر جهان داشته و در حال حاضر، یکی از معروف‌ترین ابزارهای مدل‌سازی سه‌بعدی در میان طراحان و معماران به شمار می‌رود. البته این آمار، مربوط به سال‌های گذشته است و امروزه قطعاً این آمار بسیار افزایش پیدا کرده است.

آمار بالای تعداد کاربران راینو در جهان ثابت می‌کند که نرم افزار راینو، در حال حاضر یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای مدل‌سازی سه‌بعدی است.

نرم افزار راینو توسط Robert McNeer & Associates، یک شرکت مستقر در بارسلون اسپانیا توسعه پیدا کرد. این نرم افزار در ابتدا مکمل Autodesk AutoCAD بود. چیزی که راینو را منحصر به ‌فرد می‌کند، ظرفیت آن برای میزبانی از طیف گسترده‌ای از ابزارهای طراحی محاسباتی است. ازاین‌رو، در طراحی بسیاری از اشکال و فرم‌های پیچیده کاربرد دارد. راینو به شما این امکان را می‌دهد تا احجام زیادی را با جزئیات و دقت بالا ایجاد کنید.

در ادامه مقاله به بررسی ویژگی‌های شگفت‌ا‌نگیز نرم افزار راینو، کاربردهای آن در صنایع مختلف و آمار بالای تعداد کاربران راینو در جهان می‌پردازیم.

نرم افزار راینو

معرفی اجمالی نرم افزار راینو

راینو که به‌عنوان یکی از پرطرف‌دارترین نرم افزارهای مدل‌سازی سه‌بعدی در نظر گرفته می‌شود، اکنون بیش از هر زمان دیگری مورد استفاده طراحان قرار می‌گیرد. راینو در حقیقت یک نرم افزار مدل‌سازی سه‌بعدی است که بر اساس Splines غیریکنواخت Rational Basis Splines که به هندسه NURBS نیز معروف است، ساخته شده است.

به بیان دیگر راینو قادر به ایجاد ارقام دقیق ریاضی در مدل‌سازی‌های سه‌بعدی است. نرم افزار راینو به دلیل قابلیت ایجاد منحنی‌ها و سطوح آزاد که ایجاد طرح‌های پیچیده و دشوار را تسهیل می‌کند، بیشتر مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد.

راینو معمولاً در زمینه‌های مختلفی مانند معماری، مهندسی، جواهرات و انواع مختلف زمینه‌های طراحی مانند طراحی محصول، طراحی صنعتی، گرافیک، خودرو و طراحی مکانیک استفاده می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با نرم افزار راینو و کاربردهای آن، روی لینک کلیک نمایید.

راینو چیست

چرا راینو نرم افزار محبوبی است؟

همان‌طور که تاکنون متوجه شده‌اید، راینو یک مدل‌ساز سه‌بعدی قوی برای معماری، مهندسی، ساخت و… به شمار می‌رود. راینو توانایی افراد را برای اجرای فرم‌های ساختمانی خلاقانه افزایش می‌دهد. این نرم افزار به طور گسترده‌ای برای فرم‌هایی‌ آزاد، نماهای پارامتریک، اجزای تکراری، اشکال همه‌کاره یا سازه‌های پیچیده استفاده می‌شود. نرم افزار راینو یکی از بهترین ابزارها برای کشف و توسعه طیف گسترده‌ای از راه‌حل‌ها برای هر مرحله از فرایند طراحی است.

همچنین راینو تعداد زیادی ابزار پر کاربرد در مدل‌سازی سه‌بعدی را فراهم می‌کند که امکان طراحی و ایجاد دقیق طرح‌ها، را از یک طرح دوبعدی گرفته تا یک اسکن سه‌بعدی به کاربران خود ارائه می‌کند. در ادامه به بررسی برخی از ویژگی‌های مهم نرم افزار راینو پرداخته شده است:

 • ابزارهای طراحی پویا

راینو یکی از بهترین ابزارها برای کشف و توسعه طیف گسترده‌ای از راه‌حل‌ها است. راینو می‌تواند از مدل‌های پویا و پیچیده‌ای که برای کشف راه‌حل‌های طراحی استفاده می‌شود پشتیبانی کند.

 • ایجاد سیستم‌های پارامتریک برای کشف راه‌حل طراحی
 • مشاهده تغییرات به‌صورت Real-time
 • یکپارچه‌سازی مجموعه‌داده‌های هوشمند در فرایند طراحی
 • فیلتر و پیکربندی طیف گسترده‌ای از داده‌ها
 • ادغام فرمت‌های مختلف در یک فایل واحد

 

 • قابلیت ادغام‌شدن با BIM

همراه با پلاگین‌های مختلف، راینو با گردش کار BIM (مدل‌سازی اطلاعات ساختمان) به‌خوبی ادغام می‌شود. با کمک ویژگی‌های Rhino برای پیوند دادن هندسه و داده‌ها با مدل‌های BIM استفاده کنید. این افزونه‌ها همچنین از واردات و صادرات با فرمت فایل IFC برای مبادله مدل‌های Rhino با سایر برنامه‌های AEC پشتیبانی می‌کنند.

 • شبیه‌سازی و انیمیشن

راینو ابزاری عالی برای تجسم طرح‌ها، از تصاویر گرفته تا رندرهای فوتو رئالیستی است. راینو به‌عنوان میزبان بسیاری از افزونه‌های رندر و انیمیشن محبوب عمل می‌کند. مدل‌های راینو ممکن است با تنظیمات واقعیت افزوده نیز استفاده شوند.

کاربردهای راینو

آمار بالای تعداد کاربران راینو در جهان

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، نرم افزار راینو مطابق با آخرین آمار موجود، بیش از 150 هزار کاربر در سراسر جهان دارد. با نگاهی به کاربران راینو بر اساس صنایع مختلف، متوجه می‌شویم که راینو به ترتیب  در آموزش عالی (15%)، معماری و برنامه‌ریزی (11%) و طراحی (8%) کاربرد گسترده‌ای دارد.

ابزارهای فوق‌العاده نرم افزار راینو و قابلیت‌های بی‌شمار آن در زمینه مدل‌سازی سه‌بعدی معماری، دلیل قاطعانه‌ای برای محبوبیت بالای این نرم افزار و آمار بالای تعداد کاربران راینو در جهان است.

آمار دقیق را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

تعداد کاربران راینو در جهان

کاربرد نرم افزار راینو در حوزه‌های مختلف

 • طراحی مبلمان

با استفاده از متریال‌های مختلف مانند چوب، فلز یا شیشه، می‌توانید فرم‌های آزاد یا پیچیده طراحی مبلمان را در راینو به‌سادگی ایجاد کنید. برای ایجاد چنین مبلمانی که جزئیات بالایی دارند، نیاز به توجه دقیق به جزئیات و تجزیه‌وتحلیل دارید. پس از مرحله طراحی اولیه، می‌توانید رندرهای بسیاری را در زمان کوتاهی ایجاد کنید و تمام جنبه‌های طراحی را بررسی کنید.

راینو در طراحی مبلمان

 

 • طراحی معماری

در جریان کار طراحی معماری، راینو به یک نرم افزار ضروری تبدیل شده است. این نرم افزار طراحی پارامتریک، پایگاهی محبوب در میان معماران جوان به شمار می‌رود. ساختارهای مختلف یا فرم‌های آزاد تنها با تکامل پارامترهایی که کیفیت پروژه شما را کنترل می‌کنند، تولید می‌شوند. این نرم افزار با بهینه‌سازی، مدیریت پیچیدگی و حالت‌های نمایش متعدد، یک مفهوم مجازی پیچیده را در واقعیت سه‌بعدی ایجاد می‌کند.

راینو در طراحی معماری

 

 • طراحی صنعتی

یکی از ویژگی‌های کلیدی در تولید انبوه محصولات، ایده‌پردازی از طریق ذهن خلاق است. با استفاده از نرم افزارهای طراحی سه‌بعدی مانند Rhino می‌توانید به‌سرعت یک طرح مفهومی را راه‌اندازی کنید.

 • طراحی جواهرات

طراحی جواهرات یکی از اولین صنایعی به شمار می‌رود که توسط بشر طراحی و تولید می‌شود. از مهره کاری ساده گرفته تا تراش جواهر و فلزکاری و… نرم افزار راینو، یک ابزار استثنایی برای تجسم تصویر طراحی شما به رندرهای فوتو رئالیستی برای مشتریان است. پلاگین‌های مخصوص این نرم افزار به شما این امکان را می‌دهد تا مدل‌های سه‌بعدی جواهرات را به‌راحتی ایجاد کنید و از نتیجه نهایی کار خود لذت ببرید.

راینو در طراحی جواهرات

 

ازاین‌رو، اگر در زمینه طراحی، به‌ویژه معماری یا طراحی داخلی، طراحی جواهرات و یا مبلمان و همچنین طراحی صنعتی مشغول به کار هستید، نرم افزار راینو قطعاً بهترین ابزار برای شما خواهد بود.

 

راینو در کدام کشورها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

در میان کشورهای برتری که از نرم افزار راینو استفاده می‌کنند، به ترتیب، 52 درصد از کاربران نرم افزار راینو در ایالات متحده و 7 درصد در بریتانیا هستند. آمار دقیق را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

کاربرد راینو در دنیا

 

کانادا، فرانسه، ایتالیا، آلمان، استرالیا و هند نیز از جمله کشورهایی هستند به طور گسترده‌ای از نرم افزار راینو در زمینه‌های مختلف به‌ویژه معماری بهره می‌گیرند.

 

کدام شرکت‌ها از راینو استفاده می‌کنند؟

همان‌طور که در آمارها مشاهده کردید، امروزه کاربران و یا شرکت‌هایی که از نرم افزار راینو استفاده می‌کنند اغلب در ایالات متحده و بریتانیا هستند و همچنین بیشتر در حوزه معماری و برنامه‌ریزی فعالیت می‌کنند. نرم افزار راینو بیشتر توسط شرکت‌هایی با 10 الی 50 کارمند و یک  میلیون تا 10 میلیون دلار درآمد استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است که این داده‌ها مربوط به سال‌های گذشته است و در حال حاضر دچار تغییراتی شده است.

آمار دقیق را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

کاربران راینو در جهان

آیا راینو در عین محبوبیت، معایبی نیز دارد؟

همان‌طور که می‌دانید، نرم افزار راینو، قابلیت‌ها و مزایای بسیاری دارد؛ اما بااین‌حال، هیچ نرم ‌افزاری کاملاً بی‌عیب‌ونقص نیست! باتوجه‌به آمار بالای تعداد کاربران راینو در جهان نتیجه می‌گیریم که این نرم افزار درعین‌حال که قابلیت‌های بی‌شماری دارد، اما همچنان دارای ضعف و معایبی نیز هست.

راینو به دلیل پیچیدگی نسبی خود، دارای منحنی یادگیری شیب دار است و فرآیندهای آن به خصوص برای مبتدیان بسیار زمان بر است. از نظر متریال و بافت، راینو به خصوص در مقایسه با سایر نرم افزارها نسبتاً محدود است. همچنین به دلیل پیچیدگی، انجام اصلاحات در مدل های انجام شده در راینو کمی دشوار است.

در ادامه به برخی از معایب نرم افزار راینو اشاره شده است:

 • برای پیش‌نویس‌های دوبعدی CAD مناسب نیست و نرم افزارهای دیگر ممکن است در این زمینه بهینه‌تر باشند.
 • مدل‌های پارامتریک بسیار گسترده نرم افزار را کمی کند می‌کنند.

مزایا و معایب راینو

 

سخن پایانی بن رو کالج

نرم افزار راینو با بیش از 150 هزار کاربر، یک ابزار طراحی بسیار قدرتمند در میان متخصصان و حتی مبتدیان در زمینه‌های مختلفی از جمله معماری، طراحی داخلی، ساخت و ساز، طراحی جواهرات و مبلمان، طراحی صنعتی و… است.

در دنیا امروز و به‌ویژه در صنعت معماری و ساخت و ساز، یادگیری نرم افزار راینو باتوجه‌به کاربردهای فوق‌العاده‌ای که دارد، نیاز اصلی هر معمار و طراح به شمار می‌رود. ازاین‌رو، مجموعه بن رو کالج، مرجع تخصصی آموزش نرم افزارهای معماری، پکیج آموزشی نرم افزار راینو را تهیه کرده و در اختیار شما کاربران و علاقه‌مندان قرار داده است.

یادگیری این دوره آموزشی صفر تا صدی، به دانشجویان معماری، طراحی صنعتی، طراحی داخلی، طراحی منظر، افراد جویای کار و همچنین افرادی که قصد مهاجرت دارند، به‌شدت توصیه می‌شود. تنها کافی است این دوره  پروژه محور را تهیه کنید و با داشتن یک برنامه‌ریزی مناسب و گذراندن جلسات آموزشی پکیج Rhino power، مهارت‌های خود را در نرم افزار راینو افزایش دهید و در میان هزاران کاربر حرفه‌ای این نرم افزار قرار بگیرید.

پکیج آموزشی

Rhino Power

آموزش راینو و پلاگین های کاربردی

تعداد کاربران راینو در جهان - بن رو کالج

Rating 5.00 from 1 votes

دیدگاه‌ها ۱
ارسال دیدگاه جدید