سبد خرید

تعداد کاربران اسکچاپ در جهان

تعداد کاربران اسکچاپ در جهان

تعداد کاربران اسکچاپ در جهان به‌خوبی نشان می‌دهد که نرم افزار اسکچاپ، در حال حاضر به یکی از محبوب‌ترین نرم افزارهای مدل‌سازی سه‌بعدی تبدیل شده است. اگر دانشجوی معماری هستید و یا در حوزه معماری و شبیه‌سازی سه‌بعدی مشغول به کار هستید، پس حتماً با نرم افزار محبوب اسکچاپ آشنایی دارید. مطابق با آمار منتشر شده، نرم افزار قدرتمند اسکچاپ، بیش از 41 میلیون کاربر حرفه‌ای و علاقمند در سراسر جهان داشته و یکی از پرکاربردترین ابزارهای مدل‌سازی سه‌بعدی در جهان به شمار می‌رود.

این نرم افزار در سال 2000 توسط یک شرکت نرم‌افزاری آمریکایی راه‌اندازی شد. به‌طورکلی، نرم افزار اسکچاپ ابزاری بسیار کارآمد است که در دنیای معماری به رسمیت شناخته شده است. حتماً می‌دانید که اسکچاپ به دلیل داشتن رابط کاربری ساده در استفاده و ابزارهای قدرتمندی که دارد، تعداد کاربران بالایی نیز دارد.

بنابراین، در ادامه مقاله به بررسی قابلیت‌های شگفت‌ا‌نگیز نرم افزار اسکچاپ می‌پردازیم تا علت محبوبیت و آمار بالای تعداد کاربران اسکچاپ در جهان را کشف کنیم.

نرم افزار اسکچاپ

نرم افزار اسکچاپ چیست؟

اسکچاپ یک نرم افزار معروف و پرکاربرد مدل‌سازی سه‌بعدی است که شامل طیف گسترده‌ای از ابزارهای مناسب طراحی و مدل‌سازی است. به بیان دیگر، اسکچاپ ابزاری قدرتمند در مدل‌سازی سه‌بعدی است که به شما این امکان را می‌دهد تا مدل‌های دوبعدی و سه‌بعدی خود را به‌راحتی ایجاد و ویرایش کنید.

این نرم افزار، یکی از آشناترین و محبوب‌ترین برنامه‌های مدل‌سازی سه‌بعدی به شمار می‌رود. اسکچاپ در زمینه‌های مختلفی از جمله مهندسی معماری، طراحی داخلی، طراحی محوطه، طراحی نما و… کاربرد دارد. رابط کاربری اسکچاپ به‌قدری آسان و کاربرپسند است که یک کاربر جدید می‌تواند در عرض چند روز به‌خوبی با آن آشنا شود و مهارت کافی در به‌کارگیری آن را کسب کند.

اگر تمایل به آشنایی بیشتر با نرم افزار اسکچاپ را دارید، روی لینک کلیک نمایید.

اسکچاپ در معماری

چرا اسکچاپ پرطرفدار است؟

 • یادگیری و استفاده آسان

یکی از بزرگ‌ترین مزایای اسکچاپ رابط بصری آن است که شروع کار را برای مبتدیان آسان می‌کند و کار سریع را برای حرفه‌ای‌ها آسان می‌کند.

 • نرم ‌افزاری همه‌کاره

اسکچاپ را می‌توان برای کاربردهای مختلفی از جمله معماری، طراحی داخلی، مهندسی، ساخت و ساز و… استفاده کرد.

 • ابزارهای قدرتمند

اسکچاپ دارای طیف وسیعی از ابزارها و ویژگی‌ها است که به شما این امکان را می‌دهد تا مدل‌های ساده و پیچیده را به‌راحتی ایجاد کنید.

 • همکاری پیشرفته

اسکچاپ با ابزارهایی که به چندین کاربر امکان دسترسی و ویرایش یک مدل را به طور هم‌زمان می‌دهد، کار تیم‌ها را آسان می‌کند. این قابلیت به ساده‌سازی فرایند طراحی کمک بسیاری می‌کند.

 • ادغام با سایر ابزارها

اسکچاپ با نرم افزارهای مختلف دیگر از جمله AutoCAD، Rhino و Revit ادغام می‌شود و انتقال مدل‌ها بین برنامه‌ها و استفاده از SketchUp در ارتباط با ابزارهای دیگر را آسان می‌کند.

 • طراحی Real-time

اجزای پویای SketchUp به شما این امکان را می‌دهد که تغییرات طراحی Real-time را ایجاد کنید؛ زیرا فوراً در مدل به‌روز می‌شوند. این کار شبیه‌سازی گزینه‌های مختلف طراحی و تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد پروژه را آسان‌تر می‌کند.

 • کتابخانه سه‌بعدی بزرگ

کتابخانه سه‌بعدی SketchUp یک کتابخانه آنلاین گسترده از مدل‌های ایجاد شده توسط کاربران است که می‌توانید برای مرجع، الهام، یا به‌عنوان نقطه شروع برای طرح‌های خود استفاده کنید.

مزایای اسکچاپ

 

سایر قابلیت‌های نرم افزار اسکچاپ:

 • سازگاری با فناوری VR و AR
 • قابلیت سفارشی‌سازی صحنه‌ها
 • تجزیه‌وتحلیل انرژی
 • بهینه‌سازی عملکرد و…

در نتیجه، دلایل متعددی وجود دارد که چرا باید از اسکچاپ برای پروژه بعدی خود استفاده کنید. اسکچاپ انتخابی عالی برای معمارانی است که به ابزاری انعطاف‌پذیر نیاز دارند.

 

آمار بالای تعداد کاربران اسکچاپ در جهان

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، نرم افزار اسکچاپ بیش از 41 میلیون کاربر در سراسر جهان دارد. موقعیتی را تصور کنید که به‌عنوان یک معمار می‌توانید طرح‌ها و ایده‌های خود را در ذهن خود تجسم کرده و سپس به واقعیت تبدیل کنید. به بیان دیگر، می‌توانید تصویر دقیق تجسم ذهنی خود را به تمام جزئیات تصور کنید. اسکچاپ این کار را به‌خوبی برای شما انجام می‌دهد!

بنابراین، قابلیت‌های بیمار این نرم افزار و ابزارهای پرکاربرد و حرفه‌ای آن در زمینه مدل‌سازی سه‌بعدی معماری، دلیل موجهی برای محبوبیت بسیار این نرم افزار و آمار بالای تعداد کاربران اسکچاپ در جهان است.

تعداد کاربران اسکچاپ در جهان

چه کسانی از نرم افزار اسکچاپ استفاده می‌کند؟

نرم افزار اسکچاپ به‌طورکلی در میان معماران، طراحان داخلی، طراحان نما، طراحان محوطه، انیماتورها و ویرایشگرهای ویدئو و… بسیار کاربرد دارد. اسکچاپ در حقیقت اولین نرم افزار طراحی سه‌بعدی CAD است که قدرت ایجاد طرح‌های سه‌بعدی را دارد و کار معماران و طراحان داخلی را آسان‌تر می‌کند.

ازآن‌جایی‌که برخی معماران ممکن است در طراحی‌های دستی و یا در سایر نرم افزارهای معماری به‌اندازه کافی مهارت نداشته باشند، نرم افزار اسکچاپ به‌صورت سه‌بعدی وظیفه آن‌ها را به یک کار فوق‌العاده ساده تبدیل کرده است. به‌گونه‌ای که هیچ نرم‌افزار CAD دیگری مانند آنچه در نرم‌افزار اسکچاپ موجود است، ویژگی‌های مشابهی ندارد.

از این رو، اگر در زمینه طراحی، به ویژه معماری یا طراحی داخلی مشغول به فعالیت هستید، نرم افزار اسکچاپ قطعا بهترین انتخاب شما خواهد بود.

 

اسکچاپ در کدام کشورها پرطرفدارتر است؟

در میان کشورهای برتری که از اسکچاپ استفاده می‌کنند، به ترتیب، 53% از کاربران در ایالات متحده، 8٪ در بریتانیا و 5٪ در کانادا هستند. اما آمار جدیدتر نشان می‌دهد که کشور هند نیز از پیش‌گامان استفاده از اسکچاپ به شمار می‌رود. به‌گونه‌ای که به ترتیب، ایالات متحده، هند، بریتانیا، فرانسه و کانادا، کشورهایی هستند که بالاترین آمار استفاده از اسکچاپ را دارند. آمار دقیق را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

محبوبیت اسکچاپ

 

به‌طورکلی مطابق با آمار منتشر شده، اسکچاپ به ترتیب در صنعت معماری، طراحی داخلی، طراحی، مهندسی و برنامه‌ریزی کاربرد دارد. آمار دقیق را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

کاربردهای اسکچاپ

 

کدام شرکت‌ها از SketchUp استفاده می‌کنند؟

همان‌طور که در آمارها مشاهده کردید، امروزه شرکت‌هایی که از نرم افزار اسکچاپ استفاده می‌کنند اغلب در ایالات متحده هستند و بیشتر در صنعت معماری و برنامه‌ریزی فعالیت می‌کنند. نرم افزار اسکچاپ اغلب توسط شرکت‌هایی با 10 الی 50 کارمند و یک  میلیون تا 10 میلیون دلار درآمد استفاده می‌شود. البته این داده‌ها به‌روز نیست و قطعاً در حال حاضر تغییراتی در این داده‌ها ایجاد شده است.

اما در حالت کلی، با نگاهی به کاربران اسکچاپ بر اساس صنعت، متوجه می‌شویم که معماری و برنامه‌ریزی (20%)، آموزش عالی (10%)، طراحی (9%) و ساخت و ساز (6%)، از بزرگ‌ترین بخش‌ها هستند.

آمار کاربران اسکچاپ

آیا نرم افزار اسکچاپ معایبی نیز دارد؟

همان‌طور که می‌دانید، نرم افزار اسکچاپ، قابلیت‌ها و مزایای بسیاری دارد؛ اما بااین‌حال، نرم افزار بی‌عیب و نقصی نیست. باتوجه‌به این که آمار تعداد کاربران اسکچاپ در جهان بسیار بالاست، درعین‌حال، قابلیت پشتیبانی از برخی موارد را ندارد که برای نرم‌افزاری با محبوبیت بالا، نقص بزرگی محسوب می‌شود.

اسکچاپ اگرچه برای بسیاری از اهداف ایده آل است، اما می‌تواند بسیار وقت‌گیر باشد، زیرا ابزارهای مدل‌سازی محدودتری نسبت به رقبای خود دارد. پس برای عبور از محدودیت‌های رابط کاری، افزونه‌های زیادی از Extension Warehouse نیاز دارد. این پلاگین‌ها در خود نرم افزار تعبیه نشده‌اند و نصب آن‌ها می‌تواند بسیار دردسرساز باشد.

همچنین اسکچاپ یک نرم افزار مدل‌سازی سطحی در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا از  خط‌ها و لبه‌ها برای مدل‌سازی استفاده می‌کند؛ بنابراین برای مدل‌های پارامتریک و فرم آزاد ایده‌ال نخواهد بود. این ویژگی سطح روان بودن مدل‌های سه‌بعدی را کاهش می‌دهد و کار آزادانه با نرم ‌افزار را تقریباً غیرممکن می‌کند؛ مگر با استفاده از افزونه‌های مختلف.

اگرچه SketchUp محدودیت‌های خود را دارد، اما همچنان یک نرم افزار کاربردی و در دسترس است که به‌راحتی توسط هر کسی قابل ‌یادگیری است!

در ادامه به برخی از معایب نرم افزار اسکچاپ اشاره شده است:

 • جابه‌جایی اجسام متحرک ممکن است کمی دشوار باشد.
 • اتصال نقاط مختلف به یکدیگر کمی دشوار است.
 • دارای محدودیت در برخی از گزینه‌های صادرات هستند و نیاز به جستجوی افزونه‌ها دارند.
 • کتابخانه اسکچاپ محدود است و باید مرتباً ارتقا یابد.

مزایا و معایب اسکچاپ

 

سخن پایانی بن رو کالج

تعداد کاربران اسکچاپ در جهان با بیش از 41 میلیون کاربر، باعث شده که این نرم افزار به یکی از نرم افزارهای طراحی برتر در میان متخصصان خلاق در زمینه معماری، طراحی داخلی، ساخت و ساز و… تبدیل شود. همین ابزارهای قدرتمند SketchUp هستند که به کاربران اجازه می‌دهند ایده‌های بزرگ خود را به فعلیت برسانند.

از پروژه‌های داخلی و ساختمان‌های سفارشی خانه گرفته تا ساختمان‌های پیچیده و کم مصرف، SketchUp به شما کمک می‌کند تا خلاقیت‌هایتان را برای تعریف، اصلاح و ساخت آن طرح‌های برنده جایزه به‌راحتی جذب کنید. کارایی بالا، مدل‌سازی و نشانه‌گذاری‌های سه‌بعدی، اشیا ازپیش‌ساخته‌شده با قابلیت‌ تنظیم و سفارشی‌سازی، ایجاد اسناد دوبعدی، فناوری واقعیت مجازی و ابزارهای دیگر، همگی قدرت این نرم افزار را به اثبات می‌رساند.

امروزه یادگیری نرم افزار اسکچاپ، با توجه به گستردگی کاربرد آن در کشورهای پیشرفته دنیا و در شرکت‌های مشهور، قطعاً نیاز هر معمار و طراحی است. مجموعه بن رو کالج، مرجع تخصصی آموزش نرم افزارهای معماری، پکیج آموزشی نرم افزار اسکچاپ را تهیه کرده و در اختیار شما کاربران و علاقمندان قرار داده است.

تنها کافی است این دوره آموزشی پروژه محور را تهیه کنید و با گذراندن جلسات آموزشی تهیه پکیج آموزشی نرم افزار اسکچاپ، مهارت‌های خود را در نرم افزار اسکچاپ افزایش دهید.

پکیج آموزشی

Blue Box

آموزش اسکچاپ و پلاگین‌های کاربردی

پکیج آموزش اسکچاپ

Rating 0.00 from 0 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید