سبد خرید

بهترین دوره های بیم در معماری چه ویژگی دارند؟

بهترین دوره های بیم در معماری چه ویژگی دارند؟

اگر یک معمار در حوزه فعالیت‌های ساختمانی فعال باشد، قطعا با نرم افزار بیم سروکار داشته‌است. حال این سوال پیش می آید که بیم چیست؟ برای اینکه با مفهوم بیم، کاربرد بیم در معماری، مزیت دوره بیم، پلاگین‌ها و نرم افزارهای آن آشنا شوید، مقاله پیش رو را تا انتها مطالعه کنید.

 


 

بیم به زبان ساده

BIM کوتاه شده عبارت Building Information Modeling، که به معنای مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی است. هدف از ارائه Bim را می‌توان اصلاح الگوهای کنونی و کاهش اشتباهات در حوزه ساختمانی دانست. بیم، تحولی عظیم در حوزه ساخت‌وساز، بواسطه سیستم موثر مدیریت اطلاعات ایجاد کرده‌است.

مدل‌سازی بیم تمامی اطلاعات یک بنا یا ساختمان اعم‌از فعالیت‌های مدیریت، مشخصات ظاهری و فنی، اسناد و نقشه‌ها، قراردادها را و… شامل می‌شود. مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی با استفاده از بیم، یک روش مدل‌محور یکپارچه است که همه اطلاعات در مورد یک ساختمان در حوزه‌های برنامه‌ریزی، طراحی، ساخت و بهره‌برداری را ارائه می‌نماید.

در واقع این نوع مدل‌سازی ابزاری مناسب ارزیابی به شمار می‌رود تا علاوه بر نقشه‌های اولیه ساختمان، سایر نقشه‌های اجرایی طراحی مانند نقشه‌های معماری، عمران، تاسیسات برقی و حتی مکانیکی را ارزیابی نماید. همچنین در جهت رفع ناهماهنگی‌ها، اقداماتی انجام دهد.

دوره بیم

معرفی بهترین دوره های بیم به صورت آنلاین

اگر بخواهید بیم در معماری را بیاموزید باید ابتدا با برخی از بهترین دوره های بیم و آموزش آن در جهان آشنا شوید. در ادامه چند دوره بیم معتبر و مشهور در جهان را به شما معرفی می‌کنیم. البته توجه داشته باشید که نحوه برگزاری این کلاس‌ها به صورت آنلاین بوده و زبانشان انگلیسی است.

  • دوره بیم کمپانی اتودسک :

همانطور که می‌دانید، کمپانی اتودسک مالکیت نرم افزار رویت را دارد. بنابراین احتمالا بهترین جایی که می‌توانید رویت را آموزش ببینید، در کمپانی اتودسک است. در این دوره مهارت‌های لازم برای طراحی، مدیریت و بررسی مدارک بیم را آموزش می‌بینید. این دوره برای افرادی که سابقه کاری یا آموزشی در زمینه معماری، مهندسی و ساخت و ساز را دارند مناسب است.

  • دوره فاندامنتال بیم کورسرا :

کورسرا یک مجموعه آموزشی بزرگ در دنیاست. معروفیت آن تا حدی است که اکثر دانشجویان با آن آشنایی دارند. یکی از دوره‌های جذاب کورسرا دوره بیم است. این دوره برای افرادی که در جستجوی شغل هستند یا تازه کارها مناسب است. این دوره بیم از صفر تا صد انجام پروژه‌های بیم را به مخاطبان آموزش می‌دهد. در واقع شما در این دوره نحوه کار در این حوزه را می‌آموزید. برای مشاهده دوره بیم در سایت کورسرا روی لینک کلیک کنید.

  • دوره رویت معماری در لینکدین لرنینگ :

اگر شما هم طرفدار آموزش آنلاین هستید، می‌توانید دوره رویت معماری را در لینکدین لرنینگ بگذرانید. تمرکز این دوره بر یادگیری رویت معماری است. در  واقع بعد از این دوره شما می‌توانید همه وظایف متخصص BIM را انجام دهید.

 

معایب دوره آنلاین بیم

بسیاری از افرادی که قصد یادگیری بیم را دارند ممکن است نتوانند دوره‌های آنلاین خارجی را از سایت‌هایی مانند کورسرا تهیه کنند. به طور مثال برای تهیه این دوره‌ها باید به دلار پرداختی را انجام داد. همچنین این دوره‌ها به زبان انگلیسی طراحی شده‌اند و استفاده از آن‌ها برای بسیاری از افراد ممکن است سخت باشد. پس بهتر است چه کار کنیم؟

اگر مهارت زبان انگلیسی شما خوب است ولی علاقه به گذراندن دوره های بیم به صورت آنلاین دارید می‌توانید از ویدیوهای یوتیوب و یا مشابه ایرانی آن یعنی آپارات و سایت‌های دیگر نیز استفاده کنید. با این وجود این آموزش‌ها معمولا یکپارچگی و نظم یک دوره بیم را ندارند. پس راه حل نهایی چیست؟

استفاده از دوره های بیم که زیر نظر متخصصان این دوره طراحی و آموزش داده شده است می‌تواند بهترین گزینه باشد. این دوره ها قیمت مناسبی دارند و زبانشان فارسی است. پس یادگیری با آن‌ها فرآیند آسان‌تری دارد. بدون شک یکی از بهترین دوره های بیم در معماری دوره BIM بن رو کالج است.

نرم افزارهای بیم و پلاگین‌ها

بیم یک فرآیند هوشمند است که برای اجرا، به نرم افزارهایی که آن را پشتیبانی می‌کنند، نیاز دارد. یکی از ترفندهای بالا بردن سرعت و کیفیت در طراحی، استفاده از مدل‌سازی BIM است. نرم افزارهای حوزه بیم، از جمله رویت، تکلا استراکچرز و … مشکلات احتمالی اجرایی پروژه را قبل از ساختن برای طراح و کارفرما آشکار می‌کند.

برای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان بیم (BIM)، نرم افزارها و پلاگین‌های زیادی نظیر:Revit ،Bently ،MagiCAD ،ArchiCAD ، DigitalProject ، Tekla و  Navisworksو … در دنیای ساختمان معرفی شده‌است، که از پرکاربردترین و معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به رویت، تکلا استراکچر و آرشیکد اشاره نمود که در ایران و حتی دنیا نیز بسیار پرکاربرد به حساب می‌آید.

 بهترین دوره های بیم در معماری

  • نرم افزار رویت

Autodesk Revit (رویت) یکی از پرکاربردترین و معروف‌ترین نرم افزارها برای مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی یا همان بیم معرفی می‌شود. رویت در معماری، نرم افزاری برای طراحی و ترسیم دوبعدی و سه‌بعدی به شمار می‌آید،  که کاربرد آن در پروژه‌های طراحی بهبود مدل‌سازی است.

رویت دارای ابزارها و تنظیمات فراوان و کاربردی، پلاگین‌های مخصوص و ویژگی‌هایی است که فرآیند مدل‌سازی را راحت‌تر و بهتر می‌کند. ویژگی‌های نرم افزار رویت سبب سهولت ایجاد ساختارهای پیچیده در طراحی و افزایش دقت شده‌است. با استفاده از رویت می‌توان از سایر نرم افزارها و پلاگین‌های اتودسک که با رویت سازگار هستند مانند، Dynamo ،Navisworks BIM 360  نیز استفاده نمود.

  • نرم افزار تکلا استراکچر

یکی‌دیگر از پرکاربردترین نرم افزارهای حوزه ساختمان، نرم افزار تکلا استراکچرز (Tekla Structure) است. تکلا در مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی یا همان بیم کاربرد فراوانی دارد. همچنین این نرم افزار در حوزه تهیه نقشه‌های کارگاهی و همچنین مدل‌سازی سه‌بعدی بسیار مناسب است.

  • نرم افزار آرشیکد

آرشیکد یکی‌دیگر از نرم‌افزارهای باسابقه و کاربردی در حوزه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان یا همان (BIM) است. در این نرم افزار پس از طراحی و تهیه نقشه‌های ساختمانی، همکاری بین گروه‌های ساختمانی سهل و آسان می‌گردد. کاربرد این نرم افزار، طراحی‌، ترسیم دوبعدی و سه‌بعدی است. آرشیکد با سایر فرمت‌های نرم افزارها نیز سازگار بوده و امکان تبادل اطلاعات را برای کاربران حوزه ساختمان میسر ساخته‌است.

نرم افزار بیم

مزیت گذراندن دوره بیم

مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی بیم، یک فناوری و تکنولوژی نوپا ولی بسیار کاربردی در حوزه معماری و ساختمان‌سازی است که در سالیان اخیر بسیار محبوب و کاربردی به شمار می‌رود. مزایا و نکات مثبت بیم، نظر مثبت علاقه‌مندان صنعت ساختمان را به خود جلب نموده‌است.

با استفاده از مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی یا BIM می‌توان تمامی اطلاعات یک بنا یا ساختمان را که شامل مشخصات فنی و مشخصات ظاهری، اسناد و نقشه‌های ساختمان، کیفیت ساخت و قراردادها را به صورت یک مدل ساختمانی درآورد. با کمک بیم، طراحان، علاوه بر نقشه‌های اولیه، نقشه‌های اجرایی را نیز بررسی می‌نمایند، تا اگر به ایرادات و ناهماهنگی‌هایی برخورد کردند، آن‌ها را رفع کنند.

BIM به مدیران، مهندسان و یا همه‌ی افراد دخیل در یک پروژه، امکان همکاری در مراحل ساخت و تصمیم‌گیری صحیح در همه ی مراحل را می‌دهد. امروزه به دلیل گسترش ساختمان‌سازی و همچنین مزایای بیم، این مدل‌سازی اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده‌است، زیرا با این نرم افزار خطاهای احتمالی حین ساخت کاهش می‌یابد و در هزینه‌ها و زمان صرفه‌جویی می‌شود. امروزه با توجه به نیازهای ساختمان‌ها به استفاده از نیروهای متخصص و ماهر آشنا با نرم افزارهای روز دنیا بر مبنای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان یا بیم، نقش‌هایی همچون تکنسین BIM در معماری بسیار موردتوجه قرار گرفته‌است.

سخن پایانی بن رو کالج

استفاده از نرم افزارهای BIM، تصمیم‌گیری پیمانکاران و طراحان برای بهبود بخشیدن به روند ساخت و ساز و مدیریت و کیفیت ساخت را راحت‌تر می‌نماید. بیم با سایر نرم افزارهای مدل‌سازی سه بعدی همانند CAD در ذخیره‌سازی اطلاعات تمامی فرآیندهای ساخت با تمامی جزئیات، متفاوت است. با توجه به مزایا و کاربردهای بیم در معماری و ساخت وساز، بایستی یادگیری دوره بیم در اولویت طراحان باشد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه بیم در معماری و دوره بیم، می‌توانید به بن رو کالج مراجعه کنید.

Rating 4.00 from 3 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید