۱ سبد خرید

آیا استفاده از رویت در طراحی کاربرد دارد؟

آیا استفاده از رویت در طراحی کاربرد دارد؟

فرایند طراحی معماری، همانند دونیم کره است که هنر را با علم و تکنولوژی کاملاً ترکیب می‌کند. این فرایند نیاز به زیبایی‌شناسی، علم مواد و مصالح ساختمانی، ساختاری یکپارچه، سازماندهی فضایی، مقررات و ضوابط طراحی معماری و سایر عوامل دارد. در این میان، نرم افزارهای معماری به‌عنوان ابزارهای قدرتمندی برای طراحی قرار دارند و معماران می‌توانند از آن‌ها برای تقویت کارایی و خلاقیت خود در طراحی استفاده کنند.

امروزه نرم افزارهای معماری بسیاری توسعه‌یافته‌اند، اما مسلماً بهترین نرم افزار، آن است که فرایند طراحی را برای معماران بسیار آسان می‌کند. در نرم افزارهای معماری تغییرات در یک نما به طور خودکار در سایر نماها نیز تکرار می‌شود و زمان و تلاش لازم برای به‌روزرسانی دستی را کاهش می‌دهد.

نرم‌افزارها معماران را قادر می‌سازد طرح‌های خود را به‌جای نقشه‌های دوبعدی، در سه بعد نشان دهند تا درک جامع‌تری از روابط فضایی در یک طرح ارائه می‌دهد. علاوه بر این، بسیاری از نرم‌افزارها می‌توانند نور، بافت‌ها و متریال را شبیه‌سازی کنند و پیش‌نمایش واقعی و قابل‌توجهی از نتیجه نهایی ارائه دهند.

این تجربیات همه‌جانبه به مشتریان اجازه می‌دهد تا قبل از شروع ساخت‌وساز فیزیکی، فضای طراحی شده را به طور مجازی کشف کنند و درک بسیار بهتری از طراحی برای آن‌ها فراهم می‌کند؛ بنابراین بازخورد معنادارتر را تسهیل می‌کند و احتمال تغییرات پرهزینه در طول ساخت‌وساز را کاهش می‌دهد.

یکی از نرم افزارهایی که امروزه جایگزین طراحی‌های دستی شده، نرم افزار محبوب رویت است. در ادامه این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم که چگونه طراحان حرفه‌ای می‌توانند پتانسیل خود را با باز کردن طیف وسیعی از قابلیت‌های نرم افزار رویت در طراحی معماری به سرانجام برسانند.

نرم افزار رویت

تکنولوژی و معماری

انقلاب دیجیتال قابل‌توجه در همه زمینه‌ها و صنایع گذاشته شده است و همچنین از این قاعده مستثنی نیست. روش‌های طراحی سنتی و پیش‌نویس، شامل نقشه‌های طراحی شده با دست و مدل‌های طراحی، به‌سرعت در حال جایگزین‌شدن با راه‌حل‌های نرم‌افزاری هستند. این تغییر در روش‌ طراحی به معماران اجازه می‌دهد تا طرح‌های پیچیده را بهتر از همیشه ایجاد کرده و با دیگران به اشتراک بگذارند.

نرم افزار طراحی معماری فرایند طراحی یکپارچه‌تر را تشویق می‌کند. روش‌های سنتی اغلب به نقشه‌های جداگانه برای اجزا و سیستم‌های مختلف ساختمان نیاز دارند که می‌تواند منجر به مشکلات بسیاری شود. با کمک نرم افزار، تمام جنبه‌های طراحی ساختمان، از عناصر سازه‌ای گرفته تا سیستم‌های HVAC، می‌توانند در یک مدل ادغام شوند. این رویکرد کل‌نگر منجر به هماهنگی بهتر، خطاهای کمتر، دوباره‌کاری کمتر و به‌طورکلی فرایند طراحی کارآمدتر می شود.

تکنولوژی و معماری

فرایند طراحی معماری درگذشته، بدون فناوری‌های امروزی

تا اواسط دهه 1980، اکثر معمارانی که خارج از پروژه های شخصی، برای دولت ها، دانشگاه ها و شرکت های بزرگ کار می کردند، به یک نرم افزار طراحی قابل اعتماد دسترسی نداشتند. البته با وجود در دسترس بودن نرم افزارهایCAD  در آن دوره، تنها راه اجرای آن‌ها بر روی رایانه‌های بزرگ یا کوچکی بود که می‌توانست صدها هزار دلار به پول امروزی برای آن ها هزینه بر باشد.

بدون داشتن کامپیوتر، اکثر دفاتر طراحی معماری درگذشته چاره‌ای جز تکیه بر طراحی نقشه‌های دستی با مداد و ابزار طراحی دستی نداشتند. این جا، جایی بود نرم افزار اتوکد متولد شد. این نرم افزار محبوب اولین‌بار در اوایل دهه 1980 بر روی رایانه شخصی ظاهر شد. اتوکد مسلماً پرکاربردترین نرم افزار در نوع خود است. این ابزار قدرتمند به دفاتر طراحی معماری اجازه می‌دهد تا ساختمان‌ها یا هر سازه دیگری را به راحتی پیش‌نویس و مدل‌سازی کنند.

اما بااین‌حال شرکت اتودسک، بعد از توسعه نرم افزار اتوکد، همچنان به توسعه طیف گسترده‌ای از نرم افزارها با هدف طراحی معماری، از جمله Revit که در سال2000 معرفی شد، ادامه داد. این کمپانی تأکید می‌کند درحالی‌که اتوکد هندسه‌های دوبعدی را با قابلیت‌های مدل‌سازی سه‌بعدی ایجاد می‌کند، اما نرم افزار قدرتمند رویت، با قابلیت مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) و مجهز به انواع عملکردها برای برنامه‌ریزی و ردیابی مراحل مختلف چرخه عمر ساختمان از مفهوم و ساخت‌وساز تا تعمیر و نگهداری و تخریب، در اختیار طراحان قرار دارد؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که امروزه نرم افزار رویت می‌تواند جایگزین CAD شده و به‌عنوان یکی از بهترین ابزارها برای طراحی معماری در نظر گرفته شود.

 

طراحی معماری درگذشته

 

مزیت مهم رویت در طراحی معماری

یک شکل هندسی که با استفاده از نرم افزار CAD ترسیم شده است، اطلاعات کافی درباره آن ارائه نمی‌دهد؛ بلکه فقط اطلاعات بصری را ارائه می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، یک جسم گرد در اتوکد می‌تواند هر چیزی از توپ والیبال گرفته تا یک سیاره داغ باشد، مگر اینکه داده‌های اضافی برای شناسایی چیستی و نحوه رفتار آن داشته باشید.

اما نرم افزار رویت، لایه‌ای از اطلاعات و مشخصات را برای هر عنصری فراهم می‌کند. قابلیت‌های رویت در طراحی می‌تواند پارامترهای خاصی را تعیین کند؛ بنابراین، رویت هدف و عملکرد عنصر موردنظر را درک می‌کند و مشخصات آن، از جمله متریال، ابعاد و خواص فیزیکی را به عنصر اختصاص می‌دهد.

یکی از اهداف اصلی نرم افزار Revit، کمک به شبیه‌سازان سه‌بعدی در ایجاد طرح‌های منسجم است. این نرم افزار همچنین می‌تواند وزن دقیق یک ساختمان را تعیین کند، مقدار و نوع متریال و مصالح مصرفی و موردنیاز و هزینه کلی پروژه را بلافاصله محاسبه کند.

 

کاربردهای رویت در طراحی

به جرات می توان گفت که رویت تمام ویژگی های مورد نیاز نرم افزار CAD را دارد که با طیف گسترده ای از ابزارهای مفید برای کمک به درک فرآیندهای دنیای واقعی و مفاهیم طراحی معماری توسعه یافته است. رویت در حقیقت به‌جای مدل‌سازی و شبیه سازی سه بعدی، به کاربران این امکان را می‌دهد که هر ساختار را با عناصر پیش‌نویس و سایر اطلاعات مرتبط طراحی کنند.

از آن‌جایی که رویت اساساً یک نرم‌افزار سه بعدی CAD است، کاربران می‌توانند مدل‌های سه بعدی دقیق و واقعی از انواع مبلمان، نورپردازی، پنجره‌ها و درها تا تقریباً هر شیء قابل تصوری را ایجاد کنند. ابزارهای  طراحی در رویت همچنین می‌توانند مدل‌های موجود را از نرم افزارهای دیگر وارد کنند. رویت با دادن پارامترها و محدودیت‌های از پیش تعریف‌شده مانند ابعاد و متریال و همچنین تغییرات در مشخصات، محاسبات را به‌طور خودکار انجام می‌دهد تا یک طرح معماری کاملا منطقی را ایجاد کند.

کاربردهای رویت در طراحی

کاربردهای رویت در طراحی

از جمله ویژگی‌های حیاتی در طراحی در رویت، اجرای مدل‌سازی یک ساختمان پارامتریک است. این بدان معنی است که همه اجزا به یکدیگر وابسته هستند. اگر نیاز به جابه‌جایی یک عنصر خاص در طرح خود دارید، تمام اجزای دیگر نیز به‌روز می‌شوند تا طرح به‌طورکلی ثابت بماند.

به‌عنوان‌مثال، اگر دیواری را جابه‌جا کنید، درها و کف‌ها بدون تضعیف عملکرد موردنظرشان تغییر می‌کنند. معماران و طراحان براین‌اساس می‌توانند تغییرات اساسی در یک طرح را ایجاد کنند؛ زیرا مجبور نیستند همه چیز را دوباره ترسیم کنند.

ماهیت به‌هم‌پیوسته یک مدل BIM سرویس‌های برنامه‌ریزی معماری را قادر می‌سازد تا در طرحی مشابه با سهولت بیشتری با هم همکاری کنند. ازآنجایی‌که رویت محصول کمپانی Autodesk است، به طور یکپارچه با سایر نرم افزار های این شرکت نیز ادغام می‌شود.

 

چرا استفاده از رویت در طراحی مهم است؟

برای همه متخصصان در حوزه طراحی معماری، تقریباً هر پروژه به سطح خاصی از دقت نیاز دارد. به این معنا که مدل‌های ساختمانی باید واقعی باشند. به بیان دیگر، در استاندارد جهانی این موضوع چیزی بیش از قراردادن یک جزء در کنار دیگری است، بلکه تعیین نحوه رفتار و تعامل آن اجزا با یکدیگر است. نرم افزار رویت، ابزار مناسبی برای پیوست کردن ویژگی‌ها به هر شیء ترسیم شده، مانند ابعاد، مشخصات و ویژگی‌های تعاملی به شمار می‌رود.

نرم افزار رویت به‌جای مفهوم‌سازی صرف یا ایجاد یک ساختمان تئوریک بدون جزئیات دقیق، رویکرد فوق واقع‌گرایانه‌ای برای به طراحی معماری دارد و به درک بهتر سازه‌هایی که باید ساخته شوند، کمک بسیاری می‌کند. علاوه‌برآن، رویت مزایای فراوان دیگری نیز دارد که در ادامه مقاله به آن‌ها اشاره شده است.

طراحی پارامتریک در رویت

مزایای رویت در طراحی معماری

  • داده‌های پارامتریک

در میان سایر قابلیت‌های رویت، این نرم‌افزار برای افزودن پارامترها به عناصر خاص در طراحی ضروری است. پارامترها می‌توانند هر اطلاعاتی باشند که ممکن است بر پروژه تأثیر بگذارد. به‌عنوان‌مثال، مصرف انرژی، خواص فیزیکی و…

پارامتریک همان‌طور که از نامش پیداست، با طراحی توسط مجموعه‌ای از پارامترها هدایت می‌شود؛ بنابراین در رویت، طراحی پارامتریک یک رویکرد تعاملی است که اجازه می‌دهد داده‌ها را در یک ویرایشگر مبتنی بر الگوریتم برای ایجاد مدل‌های سه‌بعدی وارد کنید.

  • طراحی هم‌زمان دوبعدی و سه‌بعدی

با رویت، شما نه‌تنها اشیای سه‌بعدی را ایجاد می‌کنید که در تنظیمات خاصی چیده شده‌اند تا یک ساختار را به تصویر بکشند، بلکه یک پلان ساختمانی کامل را نیز به طور هم‌زمان طراحی و ترسیم می‌کنید که در آن اجزا به‌هم‌وابسته هستند. در طراحی معماری، چنین رویکردی تجسم واقع‌گرایانه بسیار جامع‌تری را ارائه می‌دهد و نهایت اطمینان را به وجود می‌آورد که سازه واقعاً از نظر فنی قابل‌دوام است.

هنگامی که یک در را انتخاب می‌کنید، رویت انتخاب شما را تشخیص می‌دهد و مدلی از یک در را با تمام ویژگی‌های واقعی آن به شما می‌دهد. همین امر در مورد کف، سقف، دیوار، قطعات متحرک، تأسیسات الکتریکی و… نیز صدق می‌کند.

  • کتابخانه عظیم اشیای سه‌بعدی

کتابخانه اشیای سه‌بعدی یا همان Revit Family Library، کتابخانه‌ای است که می‌تواند نیاز شما را به عناصر خاص موردنیاز برای ایجاد یک مدل کامل برطرف کند. بااین‌حال، برای پروژه‌های بزرگ‌تر و خلاقانه‌تر، اشیا ازپیش‌ساخته شده این کتابخانه می‌توانند محدود باشند.

برای رفع عدم وجود مدل‌های خاص، کاربران می‌توانند آن‌ها را از منابع آنلاین تهیه کنند. به‌عنوان‌مثال، کتابخانه BIM، Revit City، BIMobject، BIMsmith، BIM&CO، AUGI، و… کاربران باتجربه‌تر نیز ممکن است مدل‌های خود را در چنین وب‌سایت‌هایی ایجاد کرده و به فروش برسانند.

مزایای رویت در طراحی معماری

همکاری مؤثرتر به کمک نرم افزار رویت

طراحی معماری اغلب به متخصصان رشته‌های مختلف از جمله معماران، طراحان و خدمات مهندسی طراحی نیاز دارد. نرم افزار رویت با گردش کار BIM خود مطمئن می‌شود که همه افراد با یک پایگاه داده مرکزی کار می‌کنند تا تیم را در هر مرحله از پروژه در یک خط کاری نگه دارند.

نرم افزار رویت این کار را با جمع‌آوری تک‌تک اطلاعات پروژه در یک فایل واحد انجام می‌دهد. همه داده‌ها در یک فضا وجود دارند و این موضوع، خطر رویکردهای طراحی متناقض را به حداقل می‌رساند. هر ورودی و اصلاحی در مدل به طور مداوم به‌روز می‌شود، بنابراین همه می‌دانند دیگران چه کاری می‌کنند و پروژه در چه مرحله‌ای قرار دارد.

همکاری در نرم افزار رویت

 

سخن پایانی بن رو کالج

همان‌طور که تا کنون متوجه شده‌اید، نرم افزارهای معماری به طراحان این امکان را می‌دهند که به‌جای ارائه طرح‌های خود به‌صورت دوبعدی،  آن‌ها را در سه بعد ایجاد کنند. این طراحی سه‌بعدی درک جامع‌تری از سازه را ارائه می‌دهد و امکان آگاهی و تعامل فضایی بهتر را برای دیگران فراهم می‌کند. درک نقص‌ها و ساختارهای پیچیده در طرح‌های سه‌بعدی نیز بسیار آسان‌تر است.

بنابراین، به‌کارگیری نرم افزار رویت در طراحی معماری، یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای عصر حاضر، می‌تواند به‌عنوان بهترین راه‌حل موجود در فرایند طراحی معماری برای معماران و طراحان به شمار برود. شما به‌عنوان یک معمار می‌توانید با به‌کارگیری قابلیت‌های فوق‌العاده این نرم افزار در طراحی‌های خود، از مشکلات و سختی‌های طراحی‌های دستی رها شوید و علاوه بر این، پروژه‌های خود را به بهترین نحو ممکن به کارفرمایان خود ارائه دهید.

مجموعه تخصصی بن رو کالج، مرجع آموزش نرم افزارهای معماری، با درنظرگرفتن اهمیت و کاربرد گسترده نرم افزار رویت در حوزه معماری، پکیج جامع رویت کالج را گردآوری کرده است تا شما علاقه‌مندان و دانشجویان معماری، با تهیه این دوره آموزشی صفر تا صدی، به یادگیری رویت پرداخته و مهارت‌های خود را در زمینه طراحی دیجیتال و حوزه BIM افزایش دهید.

برای تهیه پکیج آموزشی پروژه محور Revit College، روی لینک کلیک کنید.

Rating 4.00 from 1 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید