سبد خرید

آموزش متریال دهی در رویت

آموزش متریال دهی در رویت

متریال دهی در رویت به مدل‌های ایجاد شده، بخشی از فرایند شبیه‌سازی سه‌بعدی است که اهمیت بالای آن اغلب نادیده گرفته می‌شود، زیرا اگر نحوه ایجاد متریال‌های دلخواه خود و یا شیوه استفاده از متریال‌های موجود در کتابخانه رویت را ندانیم، این فرایند برای ما کمی دشوار خواهد بود.

هدف این مقاله، آموزش متریال دهی در رویت، نحوه تولید متریال‌های دلخواه و اعمال آن‌ها بر عناصر مختلف معماری، بررسی بخش‌های مختلف مرورگر متریال و ویژگی‌های تشکیل‌دهنده آن در رویت است. در ادامه، نحوه ایجاد Revit Materials را بررسی خواهیم کرد تا به شما در مسیر رسیدن به بهترین خروجی از رندرهای خود کمک نماید.

اگر به طور کامل فرایند و تنظیمات مربوط به ایجاد متریال‌ها را درک نکنید، افزودن متریال به عناصر معماری در رویت می‌تواند برای شما کاری خسته‌کننده باشد. البته یک کتابخانه داخلی از متریال‌ها نیز وجود دارد که به‌راحتی برای کاربران در دسترس است، اما ممکن است طیف وسیعی از متریال‌ها را برای برآورده‌کردن نیازهای شما ارائه نکنند.

نحوه ساخت متریال در نرم افزار رویت
 


 

چگونه Material library را در رویت بارگذاری کنید؟

هنگامی که فایل Material library رویت را دانلود کردید، آن را از حالت فشرده خارج کنید و پروژه Revit خود را باز کنید. سپس مرورگر Material را در رویت باز کنید و روی نماد پنجره Material Library که در بالای کادر قرار دارد، کلیک کنید. با این کار پنجره Material library باز می‌شود.

اکنون، روی نماد فایل در پایین پنجره کلیک کنید تا فایل Material library برای بارگیری انتخاب شود. به محل ذخیره فایلی که دانلود کرده‌اید بروید و روی Open کلیک کنید. پس از بارگیری، اکنون به تمام مطالبی که با فایل Material library بارگذاری شده است دسترسی دارید. نمای پیش‌فرض در Revit یک نمای فهرستی است، اما شما می‌توانید از منوی کشویی View برای تغییر به نمای Tile (که اغلب در این حالت مرور بسیاری از مواد به طور هم‌زمان آسان‌تر است) انتخاب نمایید.

 

آشنایی با بخش‌های مختلف Material library

شما می‌توانید از مرورگر متریال (Manage Tab <Settings< Materials) به ویژگی‌های متریال‌ها در مدل خود دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را ویرایش کنید.

• Identity

پس از باز شدن پنجره Material library، ابتدا شما با سربرگ Identity موجه می‌شوید. در این قسمت شما می‌توانید نام متریال و همچنین سایر ویژگی‌های آن را تنظیم کنید. نکته مهم در اینجا این است که این موارد بر کلیت متریال تأثیر نمی‌گذارند، زیرا این‌ها فقط ویژگی‌های اطلاعاتی هستند؛ بنابراین، تنظیمات این بخش می‌توانند برای سازماندهی، طبقه‌بندی یا کنترل متریال‌ها مفید باشند.

ویژگی متریال رویت

• Graphic

این ویژگی‌ها نحوه نمایش متریال‌ها را در نماهای رندر نشده کنترل می‌کنند. در حقیقت این بخش شامل سبک‌های نمایش مختلف مثل «Shading» و «Surafce Pattern» و همچنین «Cut Pattern» است که معمولاً در طراحی‌ها استفاده می‌شود، هم در نماهای دوبعدی و هم سه‌بعدی! تنظیمات این قسمت تأثیری بر روی رندرها و خروجی‌های نهایی ندارد و صرفاً بر ظاهر گرافیکی مدل شما در خود رویت تأثیرگذار خواهد بود.

 

متریال رویت

 

• Appereance

این ویژگی‌ها نحوه نمایش متریال‌ها را در رندرها و همچنین در نماهایی با سبک‌های نمایش “واقعی” یا Ray Trace کنترل می‌کنند. این سربرگ، دارای گروهی از ویژگی‌هاست که رفتارهای خاصی از یک ماده را کنترل می‌کند.

در این حالت، ما در مورد Appereance library صحبت می‌کنیم که نحوه نمایش متریال‌ها در تصاویر رندر شده و سبک‌های نمایشی که قبلاً ذکر شد را کنترل می‌کند. در سربرگ Appereance دو گزینه در کنار آن وجود دارد که به ما امکان می‌دهد متریال موردنظر را جایگزین و یا آن را کپی کنیم.

نحوه ساخت متریال رویت

در اینجا، می‌توانید دسته‌بندی‌های نشان‌داده‌شده را در سمت چپ صفحه باز شده مشاهد کنید و یا از طریق کادر جستجو برای فیلترکردن متریال‌ها، از کلمات کلیدی استفاده کنید. تنها 17 نوع اصلی از متریال ها در این بخش وجود دارد. برخی از انواع متریال‌ها (مانند بتن) بر اساس ویژگی‌های ظاهری خود عمل می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر (مانند فلز) بیشتر به مقادیر عددی ویژگی‌ها مانند بازتاب، شفافیت و… وابسته هستند.

ساخت متریال با کیفیت رویت

• Physical and Thermal

دو سربرگ دیگر وجود دارد که خیلی ضروری نیستند، بنابراین ممکن است همه متریال‌ها از این دو گزینه پشتیبانی نکنند.

  • Physical: حاوی ویژگی‌هایی است که برای تجزیه‌وتحلیل سازه استفاده می‌شود.

متریال دهی رویت

  • Thermal: حاوی ویژگی‌هایی است که برای تجزیه‌وتحلیل انرژی استفاده می‌شود.

متریال در رویت

آموزش متریال دهی در رویت با کمک Material library

آموزش متریال دهی در رویت ممکن است از پروژه‌ای به پروژه‌ای دیگر بسیار متفاوت باشد؛ بنابراین سطح اطلاعات موردنیاز نیز ممکن است متفاوت باشد؛ بنابراین، هنگام کار بر روی یک مدل باید از کاربرد متریال مورد استفاده کاملاً آگاه باشیم.

توجه‌نکردن به ویژگی‌های متریال‌هایی که در هر پروژه موردنیاز خواهد بود، ممکن است مشکل بزرگ‌تری ایجاد کند، زمانی که مجبور باشید همه متریال‌ها را بار دیگر مرور کنید و آن‌ها را اصلاح کنید.

در تب Manage، پس از کلیک بر روی گزینه Settings، پنجره متریال‌ها باز می‌شود. در این حالت متریال‌های پیش‌فرض رویت که پیش‌تر نیز به آن‌ها اشاره شد، به شما نمایش داده می‌شود. فقط کافی است بر روی متریال دلخواه خود کلیک کنید تا روی سطح موردنظر شما اعمال شود.
پس از اعمال متریال نیز می‌توانید به‌راحتی، نام متریال، ویژگی و مشخصات آن، نحوه نمایش آن در رویت و همچنین در تصاویر رندر شده را مطابق با نیاز خود ویرایش نمایید.

 

نحوه تولید متریال‌های جدید

برای انجام این کار شما ابتدا باید همان مسیر قبلی (Manage Tab <Settings< Materials) را طی کنید. سپس با استفاده از گزینه، می‌توانید متریال جدید خود را ایجاد کنید.

ساخت متریال در رویت

برای ایجاد یک متریال جدید از ابتدا گزینه Create New Material را انتخاب کنید. در این حالت، یک متریال جدید پیش‌فرض به کتابخانه پروژه شما اضافه می‌شود. سپس می‌توانید برای مشاهده منوی میان‌بر کلیک راست کنید که در آن می‌توانید نام متریال را تغییر دهید و هر تنظیمی را روی آن لحاظ کنید.

ایجاد متریال

سعی کنید نام متریال را متناسب با هدفش تغییر دهید. سپس از طریق سربرگ‌هایی که به آن ها اشاره شد، اصلاحاتی را در ویژگی‌های متریال انجام دهید، مثل ویرایش اطلاعات ظاهری و گرافیکی آن.

با استفاده از علامت + در کنار سربرگ بالا، می‌توانید تنظیمات دیگری مانند خواص فیزیکی و حرارتی را به آن اضافه کنید. زیرا به طور پیش‌فرض، حالت متریال جدید روی Generic تنظیم شده است.

 

نحوه ایجاد یک متریال تکراری و ویرایش آن

برای این کار ابتدا یک متریال موجود را از فهرست متریال‌ها که دقیقاً با متریالی که می‌خواهید ایجاد کنید مطابقت دارد، انتخاب کنید. سپس روی آن کلیک راست کنید تا منوی میان‌بر ظاهر شود. در منوی ظاهر شده روی گزینه Duplicate selected material کلیک نمایید. پس از کپی‌کردن، متوجه خواهید شد که یک کپی از متریال موجود در پرانتز ایجاد می‌شود که به شما در شناسایی موارد تکراری کمک می‌کند.

سپس می‌توانید همان فرایندهای ویرایشی که به آن‌ها اشاره شد، بر روی متریال کپی شده اعمال کنید تا در نهایت بتوانید متریال موجود را به سبک دلخواه خود تغییر دهید.

نحوه ساخت متریال

استفاده از متریال‌های موجود در Enscape material editor

پلاگین Enscape ویرایشگر متریال اختصاصی خود را ارائه می‌دهد که می‌تواند همراه با ویرایشگر اصلی Revit Material قدرتمند از قبل استفاده شود. همچنین، لطفاً توجه داشته باشید که Enscape اکنون یک Material library با مواد PBR ازپیش‌ساخته شده نیز ارائه می‌کند که می‌توانند به ویرایشگر مواد Enscape وارد شوند. تمام مطالب فهرست شده در Enscape Material Editor در Revit Material Editor نیز در دسترس خواهند بود.

متریال های اینسکیپ

برای اعمال هر متریالی که می‌تواند در ویرایشگر متریال Enscape فهرست شده باشد روی یک سطح در پروژه Revit، باید آن را از طریق ویرایشگر متریال Revit پیدا کرده و روی سطح موردنظر اعمال کنید. قراردادن یک متریال بر روی یک سطح از طریق نمای Enscape امکان‌پذیر نیست.

هنگام باز کردن Enscape Material Editor در رویت، همیشه مواد به طور پیش فرض لیست می شوند، حتی با یک فایل پروژه پروژه Revit خالی جدید. پس از باز کردن Enscape Material Editor، متوجه خواهید شد که این لیست از قبل با بسیاری از متریال های موجود در فایل پروژه Revit پر شده است.

دو عملکرد دیگر که در Enscape material editor موجود هستند، دکمه منو در بالا هستند که به شما امکان می‌دهد فایل‌های *.mattpkg را به صورت دسته‌ای وارد کنید یا مواد را از کتابخانه متریال Enscape وارد کنید . همچنین می‌توانید مکانی که متریال‌ها در آن ذخیره می‌شوند را از طریق نماد ‘gear / cog’ در سمت چپ پایین کادر گفتگوی ویرایشگر متریال تنظیم کنید.

کتابخانه متریال اینسکیپ

ویرایشگر مواد Enscape می‌تواند هر ماده را روی نوع خاصی تنظیم کند و هر نوع، دارای مجموعه‌ای از کیفیت‌های ازپیش‌ساخته شده است. این متریال‌ها در حالت‌های زیر در دسترس هستند:

• Generic: مناسب برای هر ماده‌ای که قرار نیست به‌عنوان چمن، سطح آب، یا ماده‌ای شفاف اعمال شود.
• Carpet: مانند الیاف فرش عمل می‌کنند و قابل‌تنظیم هستند.
• Clearcoat: نوع رنگی را که روی بدنه خودرو پیدا می‌کنید تقلید می‌کند.
• Foliage: اگر خورشید (نه نور مصنوعی) در پشت سطح قرار گیرد، از هر دو طرف روشن می‌شود که در طبیعت نیز رایج است.
• Grass: در ساخت علف و چمن بسیار کاربرد دارد.
• Self-illuminated: باعث می‌شود که یک ماده به نظر برسد که درخشان است و نور واقعی را ساطع می‌کند.
• Water: به‌عنوان یک ماده مایع عمل می‌کند.

متریال دهی رویت

دقت داشته باشید که برای استفاده از متریال‌های اینسکیپ باید Enscape material library را دانلود کرده و آن را به رویت اضافه نمایید. برای اعمال متریال، روی سه‌نقطه کنار Enscape material library کلیک کنید و Replace with Enscape Material را انتخاب کنید.

با این کار کتابخانه Material باز می‌شود، جایی که می‌توانید مواد Enscape را که می‌خواهید برای جایگزینی اصلی استفاده کنید، مرور کرده و انتخاب کنید.

روی یک متریال مشخص کلیک کنید تا فوراً در نمای Enscape نمایش داده شود. در این مرحله می‌توانید به‌سادگی با کلیک بر روی متریالی که می‌خواهید در پنجره رندر ببینید، ظاهر متریال‌های مختلف را آزمایش کنید. این ماده به‌راحتی بر روی هر سطحی که متریال به آن اختصاص ‌داده‌ شده است، به‌روز می‌شود.

Encsape Material library

سخن پایانی بن رو کالج

آموزش متریال دهی در رویت، قطعا یکی از مهم ترین مراحل یادگیری این نرم افزار است، چرا که ارائه خروجی های پروژه بدون داشتن متریال های مناسب و حرفه ای، هرچقدر که فوق العاده باشد، باز هم میزان کیفیت پروژه ها را بسیار کاهش می دهد. بنابراین یادگیری شیوه متریال دهی به مدل های سه بعدی، از اصلی ترین نیازهای هر طراح و معماری است.

مجموعه بن رو کالج، مرجع تخصصی آموزش نرم افزارهای معماری، با ارائه پکیج جامع آموزش نرم افزار محبوب رویت، این نیاز شما را بر طرف کرده است. با یادگیری این دوره، علاوه بر تسلط کامل بر نرم افزار رویت، صفر تا صد شیوه متریال دهی به پروژه های خود را فراخواهید گرفت.

پکیج آموزشی

Revit College

آموزش جامع معماری و سازه

آموزش متریال دهی در رویت - بن رو کالج

Rating 3.78 from 9 votes

دیدگاه‌ها ۲
ارسال دیدگاه جدید