سبد خرید

آموزش طراحی داخلی با تری دی مکس

آموزش طراحی داخلی با تری دی مکس

آموزش طراحی داخلی با تری دی مکس امروزه به یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین نیازهای معماران و به‌ویژه طراحان داخلی تبدیل شده است. در حوزه طراحی داخلی، شبیه‌سازی سه‌بعدی فضاهای داخلی و تبدیل آن‌ها به یک خروجی فوق‌العاده، بسیار مهم است.

با درنظرگرفتن رشد و پیشرفت روزافزون فناوری و تکنولوژی، طراحان داخلی در حال حاضر به ابزارهای قدرتمندی دسترسی دارند که علاوه بر افزایش خلاقیت، فرایند طراحی را  برای آن‌ها بسیار ساده می‌کند.

یکی از این پرکاربردترین ابزارهایی که امروزه در دنیای طراحی داخلی مورد استفاده طراحان قرار می‌گیرد، نرم افزار تری دی مکس است. تری دی مکس به‌عنوان یک نرم افزار در زمینه مدل‌سازی و رندرینگ سه‌بعدی به شمار می‌رود.

در ادامه این مقاله، ما به بررسی قابلیت‌های نرم افزار تری دی مکس در طراحی داخلی و همچنین آموزش طراحی داخلی با تری دی مکس و ترفندهای مهم آن می‌پردازیم.

طراحی داخلی با تری دی مکس

 

کاربرد تری دی مکس در طراحی داخلی

نرم افزار محبوب تری دی مکس، توسط کمپانی اتودسک تولید شده است. تری دی مکس درحقیقت، به‌عنوان یک راه‌حل نرم افزاری کاملاً تخصصی برای مدل‌سازی سه‌بعدی معماری، انیمیشن و رندرینگ به شمار می‌رود.

این نرم افزار حرفه‌ای، دارای یک جعبه‌ابزار انعطاف‌پذیر و بسیار گسترده برای ایجاد پروژه‌هایی با اشکال و پیچیدگی‌های مختلف با کنترل کامل هدف نهایی مدل‌سازی است.

اگر با دنیای طراحی داخلی آشنا هستید، پس حتماً نام تری دی مکس برایتان آشنا خواهد بود. این نرم افزار حرفه‌ای، طراحان داخلی را قادر می‌سازد تا مدل‌های سه‌بعدی طرح‌های خود را با مهارت و سهولت بیشتر ایجاد کنند.

نرم افزار تری دی مکس دارای ابزارهای قدرتمند مدل‌سازی سه‌بعدی و رندرینگ است. با کسب تسلط کافی بر این نرم افزار، شما می‌توانید به یک شبیه‌ساز سه‌بعدی حرفه‌ای تبدیل شوید.

یک فضای داخلی به‌صورت سه‌بعدی می‌تواند به روش‌های مختلفی ایجاد شود که شامل مراحلی مانند مدل‌سازی، ساخت صحنه، رندر کردن تصویر نهایی و یا تولید انیمیشن است.

بنابراین، اگر شما یک طراح داخلی هستید که به دنبال آموزش طراحی داخلی با تری دی مکس هستید، در ادامه مقاله مراحلی وجود دارد که باید آن‌ها را دنبال کنید.

طراحی داخلی تری دی مکس

 

آشنایی با اصول تری دی مکس

پیش از شروع کار با تری دی مکس، نیاز است که با عملکردهای اصلی آن آشنا شوید. یعنی درباره رابط کاربری، کنترل‌گرهای پیمایش، نماهای دید مختلف یا viewportها و ابزارهای موردنیاز مانند ابزارهای مدل‌سازی اطلاعات کافی کسب کنید.

همچنین برای آشنایی با جالب‌ترین ویژگی‌های تری دی مکس مقاله لینک شده را بخوانید.

 

ایده‌پردازی و برنامه‌ریزی قبل از آموزش طراحی داخلی با تری دی مکس

هر پروژه موفق طراحی داخلی با یک‌چشم انداز روشن شروع می‌شود. برای پیداکردن ایده‌ها سعی کنید پلتفرم‌های مختلفی را جستجو کنید. هدف فضای داخلی خود را مشخص کرده و حتماً عناصر کلیدی در طراحی را شناسایی کنید.

از ابزارهای مدل‌سازی برای ایجاد عناصر مختلف داخلی مانند دیوارها، کف، سقف و جزئیات معماری استفاده کنید. برای افزایش واقع‌گرایی طرح، حتماً به مقیاس و جزئیات طرح خود توجه کنید.

طراحی داخلی با 3Dmax

شروع مدل‌سازی سه‌بعدی

این مرحله، اولین بخش در فرایند طراحی سه‌بعدی است. فرض کنید در حال ایجاد مدلی از یک ‌خانه مسکونی هستید. توجه کنید که درعین‌حال که تخصص خود را در نظر می‌گیرید، نیازهای مشتری را نیز موردتوجه قرار دهید.

طراحی داخلی فضایی مانند یک ‌خانه را می‌توان به‌راحتی در نرم افزار تری دی مکس انجام داد. فضای داخلی یک خانه مسکونی از اشکال مستقیم و ساده مانند دیوار، کف و سقف تشکیل شده است که مدل‌سازی آن را آسان‌تر می‌کند.

هنگامی که فضا با مبلمان و اشیا پر می‌شود تا همه چیز زنده شود، این روند کمی دشوار می‌شود. به همین دلیل، یادگیری نحوه استفاده از ابزارهای مختلف ‌تری دی مکس، در ابتدا ممکن است دشوار و زمان بر باشد.

برای شروع، شما می‌توانید مدل‌های رایگان و آماده قابل‌استفاده در تری دی مکس را دانلود کنید و سپس در فضاهای داخلی خود قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا علاوه بر ساده‌ترشان فرایند مدل‌سازی، سرعت کار شما نیز افزایش پیدا کند.

مدلسازی داخلی با تری دی مکس

آموزش طراحی داخلی با تری دی مکس

پس از اجرای نرم افزار شما ابتدا رابط کاربری نرم افزار تری دی مکس را مشاهده می‌کنید. ناحیه رابط کاربری آن دارای چهار زاویه دید مختلف است: نمای بالا، نمای جلو، نمای چپ و نمای پرسپکتیو.

این نماها به شما کمک می‌کنند تا مدل سه‌بعدی خود را از زوایای مختلف مکان‌یابی و ایجاد کنید.

آموزش تری دی مکس

 

پیش از شروع هر مدل‌سازی در این نرم افزار، ابتدا باید واحدها را تنظیم کنید. برای راه‌اندازی واحد، به گزینه “Customize” در نوار منو که در بالای منطقه کاری است بروید و روی گزینه Units Setup در لیست کشویی کلیک کنید.

در اینجا در واحد فایل را تنظیم کنید. ما انواع مختلفی از پارامترهای واحد مانند واحدهای متریک، استاندارد ایالات متحده، سفارشی وGeneric  داریم.

روی واحد Generic کلیک کرده و گزینه International را در آن انتخاب کنید. علت انتخاب این گزینه این است که زمانی که هر فایلی را از نرم افزارهای دیگر به این نرم افزار وارد می‌کنیم، هیچ تأثیری روی واحد آن نداشته باشد.

اکنون روی دکمه Ok  کلیک کنید تا تنظیمات اعمال شوند. در مرحله بعدی شما می‌توانید یک طرح ازپیش‌طراحی‌شده اتاق را از نرم افزار Auto Cad وارد تری دی مکس کنید‌. پس از انجام این کار بر روی Top viewport کلیک کنید.

دکمه Alt + W  را برای نمایش تمام صفحه این ویو پورت فشار دهید.

حالا برای اجرای دستور خط، به کنترل پنل بروید. روی Shape Option کلیک کنید. دستور Line را از اینجا انتخاب کنید. سپس باید جانمایی دیوارهای اتاق را مطابق تصویر زیر ایجاد کنید.

نرم افزار تری دی مکس در طراحی داخلی

 

وقتی که به انتخاب خط خود می‌رسید، از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید آن را ببندید یا خیر. سپس روی تب Yes این کادر کلیک کنید. اکنون دیوار ترسیم شده با خط را انتخاب کنید، دوباره به کنترل پنل بروید و روی گزینه modify کلیک کنید.

حال بر روی کلید فلش روبه‌پایین گزینه Modify List کلیک کرده و گزینه Extrude را جستجو کنید. پس از کلیک بر روی دکمه “Extrude”، می‌توانید ارتفاع دلخواه خود را به دیوار اضافه کنید تا به یک حجم سه‌بعدی تبدیل شود.

تری دی مکس در طراحی داخلی

 

اضافه‌کردن جزئیات بیشتر به فضای داخلی

هنگامی که مدل‌سازی دیوارها به پایان رسید، نوبت به‌اضافه کردن جزئیات بیشتر می‌رسد. بهتر است در این مرحله درب‌ها و پنجره‌های طرح خود را در تری دی مکس مدل‌سازی و جانمایی کنید.

اگر قصد دارید تمامی جزئیات طرح را خودتان مدل‌سازی کنید، باید بدانید که در این صورت نیاز به داشتن تسلط کافی بر نرم افزار تری دی مکس خواهید داشت.

زیرا مدل‌سازی درب‌ها و پنجره‌ها و مبلمان یک پروژه با استفاده از دستورات مختلفی ممکن است که اگر به آن‌ها تسلط نداشته باشید، این کار امکان‌پذیر نخواهد بود.

بنابراین، در مراحل ابتدایی و ساده‌تر یادگیری این نرم افزار، می‌توانید از درب‌ها و پنجره‌های ازپیش‌طراحی‌شده در گزینه ‘Standard Primitives’ استفاده کنید. روی فلش این گزینه کلیک کنید و از اینجا گزینه windows و سپس doors را انتخاب کنید.

مدلسازی سه بعدی داخلی

 

برای مبلمان کردن تمامی فضاهای داخلی پروژه خود نیز می‌توانید از سایر منابع آنلاین، مبلمان باکیفیت و آماده تری دی مکس را تهیه کرده و در فایل خود Import کنید.

مبلمان مناسب را بر اساس نیاز طراحی و پلان طبقه خود انتخاب کنید. می‌توانید آن‌ها را از ابتدا مدل کنید یا از مدل‌های ازپیش‌ساخته شده از منابع آنلاین استفاده کنید.

همچنین می‌توانید نور را به فضای داخلی خود اضافه کنید. برای اضافه‌کردن نور، روی نماد نور در کنترل پنل کلیک کنید و نوع نوری را که می‌خواهید در اتاق خود استفاده کنید انتخاب کنید و چراغ را در محل موردنظر خود قرار دهید.

حالا روی گزینه Rendered Frame Window کلیک کنید تا اثر نور در اتاق را ببینید. با کلیک بر روی دکمه رندر پنجره باز شده، می‌توانید اثر نور را در اتاق خود مشاهده کنید.

توجه داشته باشید که شما می‌توانید با تمرین بر روی تری دی مکس و آموزش طراحی داخلی با تری دی مکس، مهارت‌های مدلسازی خود را افزایش دهید و پس از تسلط بر آن، به‌راحتی می‌توانید یک طراحی داخلی بسیار حرفه‌ای انجام دهید.

آموزش مدلسازی داخلی در تری دی مکس

به‌کارگیری متریال‌ها در پروژه

سعی کنید پس از انجام مراحل فوق، حتماً بافت‌ها و متریال‌های باکیفیتی را به عناصر داخلی خود اعمال کنید تا واقع‌گرایی و جذابیت بصری را افزایش دهید. تری دی مکس از متریال‌های مختلفی از جمله چوب، فلز، پارچه و شیشه پشتیبانی می‌کند.

 

ویژگی‌های تری دی مکس برای طراحی داخلی

  • توسعه پیشرفته طراحی

با کمک تری دی مکس شما می‌توانید به‌سرعت مدل‌ها و رندرهای سه‌بعدی را ایجاد کنید و با شبیه‌سازی گزینه‌های مختلف و انجام تنظیمات Real-time روی طرح خود، طرح‌ها را به طور خودکار تکرار کنید.

  • ارائه حرفه‌ای طرح به کارفرما

با کمک تری دی مکس شما می‌توانید ایده‌های طراحی خود را به شیوه مؤثرتری از طریق ارائه رندرهای واقعی به مشتریان منتقل کنید. دریافت بازخورد از کارفرمایان و ذی‌نفعان در همان مراحل اولیه طراحی، باعث تسهیل کار طراحی می‌شود.

  • امکان اعمال متریال‌ها و نورهای مختلف به فضای داخلی

در نرم افزار تری دی مکس، برای پیداکردن بهترین انتخاب ممکن برای اعمال متریال بر روی سطوح داخلی، می‌توانید متریال‌های مختلف را آزمایش کنید. همچنین بررسی نحوه تعامل نور طبیعی و مصنوعی با فضاهای داخلی نیز امکان‌پذیر است.

آموزش مدلسازی داخلی در تری دی مکس

 

سخن پایانی بن رو کالج

آموزش طراحی داخلی با تری دی مکس نیاز به ترکیبی از خلاقیت، مهارت‌های فنی و توجه به جزئیات دارد. با پیروی از این راهنمای جامع که در این مقاله به آن پرداخته شد، می‌توانید طرح‌های داخلی جذابی را ایجاد کنید.

در زمینه طراحی داخلی معماری، نرم افزار قدرتمند تری دی مکس، به‌عنوان یک ابزار همه‌کاره عمل می‌کند و به طراحان داخلی این قدرت را می‌دهد تا ایده‌های خود را به‌راحتی به واقعیت تبدیل کنند.

تری دی مکس ابزارهای مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا یک مدل را به بهترین شیوه ممکن به واقعیت تبدیل کنید.

در واقع، یادگیری این نرم افزار ممکن است آسان نباشد، اما زمانی که در دوره‌های آموزشی تخصصی شرکت کنید، روند یادگیری بسیار آسان‌تر خواهد بود.

مجموعه بن رو کالج، مرجع تخصصی آموزش نرم افزارهای معماری، در دوره آموزشی تخصصی نرم افزار تری دی مکس Max Cafe، صفر تا صد این نرم افزار و تمامی جزئیات آن را آموزش داده است.

با شرکت در دوره آموزشی تری دی مکس Max Cafe در نهایت به یک شبیه‌ساز سه‌بعدی حرفه‌ای تبدیل خواهید شد.

این دوره با ارائه آموزشی پروژه محور توسط اساتید مجرب و متخصص بن رو کالج، در تلاش است تا با بهترین شیوه آموزشی، این نرم افزار قدرتمند را به شما آموزش دهد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از دوره آموزشی Max Cafe، روی لینک کلیک کنید.

پکیج آموزشی
3Ds Max
پکیج آموزش تری دی مکس
آموزش طراحی داخلی با تری دی مکس - بن رو کالج

Rating 0.00 from 0 votes

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید